Farmaceutická lobby a vzestup gangsterského kapitalismu

Tyler Durden

Díky desítkám let gangsterských filmů všichni víme, jak funguje gangsterský kapitalismus: cena za „ochranu“ roste, kdykoli si chce gangster přijít na víc peněz, s konkurencí se udělá krátký proces a „poptávka ze strany zákazníků“ se vyšroubuje do absurdních výšin pomocí jakýchkoli prostředků – včetně například závislosti.

To je dokonalý popis farmaceutického průmyslu a každého jiného kartelu v Americe. Možná jste si už přečetli o navýšení ceny Acthar Gelu, léku používaného na kojenecké křeče.  (info od MUDr. J.F., který mě upozornil na zvýšení ceny tohoto medikamentu ze 40 dolarů v roce 2001 na současných 38 892 dolarů.)

Účinná látka byla poprvé schválena v roce 1950 a v nedávných letech získaly schválení verze vyráběné pod různými značkami. Řekněme si na rovinu, že tento lék nevyžadoval výzkum, jenž by stál miliardy dolarů, ani testy probíhající desítky let, aby získal schválení FDA. Je oficiálně schválen už 68 let.

Ano, čtete správně: lék, který se používá 68 let, zdražil ze 40 USD v roce 2001 na současnou cenu 38 892. Není to úžasná cena? Ne obyčejných, rovných třicet osm tisíc, ale 38 892. Tyhle gangstery nelze nemilovat!

Je ještě jeden podobný výraz popisující tuto formu kapitalismu: vyděračství. Tohle zločinecké bandy dělají – vydírají lidi.

Z vyděračství farmaceutické lobby (nazývané „Big Pharma“) tyje řada gangů provozujících gangsterský kapitalismus: samozřejmě farmaceutické společnosti samy, ale i někteří doktoři a také farmaceutičtí lobbisté. Konkrétně v případě zmíněného Acthar Gelu ukázala studie publikovaná v JAMA, že skoro 90 % lékařů, kteří lék předepisovali, přijímalo od jeho výrobce peněžní prostředky.

Tady jsou oficiální informace z Wikipedie:

V roce 2014 zvedl Mallinckrodt (výrobce léku) cenu Actharu ještě více, na 34 000 dolarů. Federální obchodní komise a generální prokurátoři pěti různých států Mallinckrodt zažalovali za chování poškozující konkurenční prostředí s ohledem na akvizici výroby a prodeje léku Synacthen Depot a monopolní cenotvorbu medikamentu Acthar. V roce 2017 společnost přistoupila na mimosoudní vyrovnání, souhlasila s uhrazením sto milionů USD a s licencováním Synacthen Depotu jednomu z konkurentů. Podle Kaiser Health News společnost Mallinckrodt zareagovala tím, že v prvním čtvrtletí roku 2017 zvýšila náklady na lobbování v Kongresu na 610 000 a své příspěvky členům Kongresu na 44 000 USD. Podobný lék se jako generikum s mírně odlišným složením prodává v Evropě pod značkou jiného výrobce za v přepočtu osm dolarů za fiólu.

Takže lék pro malá mimina, který lze v Evropě koupit za osm dolarů, stojí v USA 38 892 dolarů. Milujme gangsterský kapitalismus až k smrti. Protože smrt a utrpení je gangsterovou oblíbenou hrozbou: zaplať, nebo zemřeš.

Tady je další příklad farmaceutického gangsterského kapitalismu v akci: Inflace cen inzulinu: vyděračství, nebo perverzní konkurenční chování?

Každého vyděrače musí těšit mít v pařátech produkt, jehož cenu lze zvedat pravidelně po desítkách procent nebo ji každých deset let ztrojnásobit:

2114_1

Společnost Pfizer právě zvedla ceny sta různých léků:

Nárůst cen je platný od 1. července. Ve většině případů se jedná o zdražení ve výši přes 9 %, což je v souladu s každoročním zvyšováním cen o deset procent, které má většina výrobců léků ve zvyku. Nejedná se přitom o reakci na inflaci – ta minulý týden činila jen 2 %.

Tady je graf, který ilustruje výsledky gangsterského kapitalismu:

2114_2

(výdaje na léky na recept hrazené jednotlivými zdravotními pojišťovnami a soukromými plátci v miliardách dolarů, již realizované a očekávané)

Gangsterský kapitalismus představuje nový model „růstu“ amerického podnikání, model, používaný každým kartelem od vyššího vzdělávání po armádní kontrahenty. Spočívá v eliminaci skutečné konkurence, zvyšování cen realizované společně s ostatními členy kartelu, v lobbování ve vládních kruzích a ve vážně míněných hrozbách odpůrcům.

Zkuste se postavit zvyšování daně z nemovitosti uvalované vaší místní samosprávou, aby mohly insiderům pěkně růst penze a aby měli dost peněz na benefity ze zdravotní péče: vždycky to jsou přece peníze „pro děti“, pane, a jestli nezaplatíte, dáme vám barák do aukce.

Není žádný rozdíl mezi tímhle a mezi sdělením, že pokud neskloníte hlavu, dostanete na nohy betonové boty a poletíte do vody.

Americká ekonomika není nic než vykořisťovatelský blázinec, kde bují vyděračství, rozkrádání a gangsterský kapitalismus. Osm dolarů za lahvičku léku ve vyspělých zemích a skoro čtyřicet tisíc dolarů za totéž zde v USA hovoří za všechno. 

 

Zdroj

Napsat komentář