Rozhodnutí italského soudu: mobilní telefony skutečně způsobují mozkové nádory

Bridgette Wilcox

(Natural News) Souvislost mezi mozkovými národy a mobilními telefony je teď patrnější než kdykoli předtím. Jak informuje Associated Press, jeden italský soud v nedávné době rozhodl ve prospěch jednoho zaměstnance telefonní společnosti, jelikož došel k závěru, že žalobcův nádor na mozku je skutečně důsledkem nadměrného používání služebního mobilního telefonu. Podle dostupných informací byl zaměstnanec italského Telecomu Roberto Romeo nucen kvůli řešení pracovních záležitostí telefonovat služebním telefonem v průměru tři hodiny denně po dobu patnácti let, kdy byl u společnosti zaměstnán. Jak Romeo poukázal, už hodina telefonování mobilem denně je považována za „intenzivní používání“. Soud rozhodl, že tato nadměrná intenzita telefonování vedla ke vzniku nádoru, který je sice benigní, ale přesto kvůli němu Romeo utrpěl pravostrannou ztrátu sluchu.

Roberto Romeo takto zvítězil v řízení proti státnímu systému sociálního zabezpečení, díky čemuž má nárok na každoroční vyplácení sociálního příspěvku ve výši 6 000 – 7 000 eur. Podle zprávy agentury Associated Press nyní agentura na ochranu práv spotřebitelů Codacons zvažuje podání skupinové žaloby, v jejímž rámci bude požadovat, aby byly mobilní telefony opatřovány varováním před poškozením zdraví a aby italský systém sociálního zabezpečení uznával riziko představované používáním mobilního telefonu.

Mobilní telefony jsou zdrojem obav už nějaký čas – přinejmenším od doby, kdy se jejich používání stalo během posledních pár desítek let normou. Podle Americké společnosti pro výzkum a léčbu rakoviny vysílají mobily radiofrekvenční vlny, což je typ neionizovaného elektromagnetického záření, jenž údajně nemá dostatečnou energii k tomu, aby způsoboval přímá poškození DNA. Proto byla také spojitost telefonování mobilem a mozkových nádorů jistou dobu odmítána jako mýtus.

Avšak loni v květnu se vědcům zapojeným do Národního toxikologického programu podařilo prokázat, že záření z mobilních telefonů je škodlivější, než si lidé myslí. Studie trvala dva roky a vědci při ní pozorovali dvě skupiny pokusných hlodavců (krys + myší), na které nechali od narození působit radiofrekvenční záření, jemuž jsou lidé vystavováni denně. Byla zaznamenána nízká incidence vzácných nádorů srdce a mozku, ta ale rostla, když rostla i intenzita záření. Účinky nadměrné expozice člověka radiofrekvenčnímu záření sice v laboratorních podmínkách prozkoumány nebyly, ale autoři studie jsou si spojením mezi RF zářením a vznikem nádorů zcela jisti.

FDA dokonce vydala některá doporučení, která mají snížit riziko spojené s účinkem tohoto záření. Na prvním místě to je prostě méně používat mobil, což je to nejjednodušší, co můžeme udělat. Méně času stráveného s mobilem v ruce nejen snižuje expozici organismu radiofrekvenčnímu záření, ale podporuje rovněž dobré spaní a koncentraci. Tyto účinky mají souvislost s modrým světlem produkovaným tímto typem zařízení – modré světlo potlačuje tvorbu melatoninu. Výsledkem je pak spánek kratší délky a nižší kvality. Špatné spaní má, jak víme, celou řadu nepříznivých účinků od snížené imunity přes depresi a úzkost po vyšší krevní tlak a s tím související vyšší riziko mozkové mrtvice a infarktu.

Za účelem ochrany mozku FDA dále doporučuje používání hands-free příslušenství, např. bluetoothových sluchátek.

V roce 2015 Daily Mail psal, že 81% uživatelů smartphonů má neustále zapnutý telefon – dokonce i když jdou spát. Se svými telefony tráví více času než snídáním či péčí o zevnějšek. Podle expertů má tento nárůst používání mobilních telefonů negativní vliv na lidské zdraví.

 

Zdroj

Napsat komentář