Rozhýbejte si pravou hemisféru

Tento článek již jednou vyšel na webu osud.cz.

Martha Beck

Valnou část západní historie byla pravá hemisféra opomíjena vzhledem ke snaze neurologů pomáhat lidem, aby mysleli více „racionálně“. Až v nedávných letech začali odborníci tuto tvořivou, holistickou polovinu mozku velebit. Je zajímavé, že záchvaty mozkové mrtvice častěji postihují levou hemisféru než pravou. Možná ji přetěžujeme až k hranici vyhoření. Nebo se nás nemoc možná pokouší postrčit k tomu, abychom věnovali více pozornosti mysteriím a darům pravé hemisféry. Naštěstí nyní tuto změnu umíme vyvolat záměrně, aniž bychom k tomu museli přežít neurologickou katastrofu.

Daniel Coyle  popisuje ve své fascinující knížce The Talent Code způsob, jímž reaguje mozek, když si člověk osvojí nějakou novou dovednost. Při provádění jakéhokoli úkonu projde nervovou drahou elektrický signál. Kdykoli se tak stane, zesílí myelinové pouzdro, které obklopuje nervové vlákno jako guma pokrývající elektrické dráty. Čím silnější je myelinové pouzdro kolem nervové dráhy, tím snáze a efektivněji ji využíváme. Silně myelinované dráhy se rovnají superschopnostem.

Během celého svého vzdělávání jste si myelinovali nervové dráhy v levé hemisféře, abyste mysleli logicky. Byli jste připravováni na předvídatelnost a řád, ne na současný neustálý proud inovací a změn. Teď si potřebujete vybudovat myelinová pouzdra kolem nových obvodů uložených v pravé hemisféře. K tomu potřebujete něco, co Coyle označuje jako „hloubkový trénink“.

Hloubkový trénink je stále stejný, ať je žádaná dovednost jakákoli. Nejprve si vizualizujte schopnost, kterou byste rádi získali. Chcete plavat jako Phelps, kreslit jako Warhol nebo zacházet se železem jako strejda Filip? Pak se to chování pokoušejte replikovat. Zpočátku se vám to nebude dařit. To je dobře, nezdar je nezbytným prvkem hloubkového tréninku. Analyzujte své chyby a snažte se přesně vidět, kde vaše činnost neodpovídá vašemu ideálu. Zkuste to znova. Stále se vám to nejspíš nebude dařit (pamatujte si, je to tak dobře), ale – slovy Samuela Becketta – se vám to „bude nedařit lépe“.

Příklady lidí, kteří se věnují hloubkovému tréninku, najdete všude. Vzpomeňte si na účastníky Superstar, jejichž zpěv se v průběhu pořadu zlepšuje, nebo na Tigera Woodse, neustále zdokonalujícího svůj golfový úder. Jednou jsem viděla interview s Toni Morrisonovou, při němž moderátor spisovatelce věnoval původní rukopis jednoho z jejích mistrovských děl. Morrisonová se zarazila a očima přelétla stránku se zřejmou touhou měnit a opravovat. Zjevně neumí přestat s hloubkovým tréninkem. Proto také získala Nobelovu cenu.

Hloubkový trénink je těžký. Někdy při něm budete mít pocit, že se vám mozek mění v syrový karbanátek. Je ale také přízračným způsobem naplňující: uvrhne vás do uchvácené soustředěnosti, povede k rychlému zlepšení a vy (budete-li mít štěstí) díky němu odvedete dobrou práci. Tady je několik triků, které si můžete hloubkově natrénovat, abyste vyzvedli funkčnost své pravé hemisféry z hlubin, do nichž se během vašeho vzdělávání a pracovního života propadla.

  1. Pište různými směry. Můj oblíbený učitel a umělec Will Reimann dokázal studenty dokonale nakopnout k tomu, aby používali pravou hemisféru. V Reimannově studiu bývalo mnoho soustředěně mžourajících očí, probíhala tam intenzivní myelinace. Tohle je jedno z jeho cvičení:

Napište své jméno.

Hotovo?

Dobře, teď přitvrdíme. Napište je znovu, ale tentokrát zrcadlově – zprava doleva, a ne zleva doprava (už jen samotný pohyb ruky pozpátku silně zapojuje pravou hemisféru). Máte to? Teď pište seshora dolů. A pozpátku a zároveň seshora dolů. Opakujte, dokud se nepodepíšete ve všech směrech. Hodně štěstí.

  1. Zkuste si obouhemisférový písemný rozhovor. Při tomto cvičení vezmete tužku do pravé ruky a napíšete: „Jak to jde?“ Pak tužku přehodíte do levé ruky a napíšete, co se vám objeví v hlavě. Řádky napsané vaší nedominantní rukou budou roztřesené – to je v pořádku. Důležitá tu není úhlednost písma, ale zjištění, že vaše hemisféry mají různé osobnosti.

Pravá hemisféra, kontrolující levou ruku, vám bude říkat věci, o nichž ani nevíte, že je víte. Specializuje se na hodnocení vašich fyzických a mentálních pocitů a často nabízí i řešení: může vám například říci, abyste se chvilku prospali nebo abyste udělali to, z čeho máte lepší pocit a že budete v pořádku. Ve své levé ruce objevíte malého zenového mistra (není překvapivé, že v kreativních profesích najdete neúměrný počet leváků).

  1. Naučte se nějaké nové pohyby. Pravou hemisféru potřebujete při pohybech, na které nejste zvyklí, ať jsou to nové taneční kroky nebo nová jógová pozice. Nebo stříhání vlasů na vlastní hlavě (to radši nedělejte, mluvím z vlastní zkušenosti).

Zkuste tohle: ujděte několik kroků a všímejte si, jak se vám ruce komíhají opačně, než kráčejí nohy. Teď jděte tak, aby spolu s vykročením pravé nohy šla dopředu i pravá ruka a s levou nohou levá. Je to těžké? Ne? Tak to zkuste pozadu se zavřenýma očima – užitečná je jakákoli obměna, která je zpočátku těžká, ale nakonec naučitelná. Naučíte se něco nového, to je prima – ale v první řadě zvýšíte kapacitu své pravé hemisféry.

  1. Šmátrejte v hlubinách zlatonosné studny. Je čas přimět vaši nově probuzenou pravou hemisféru k tomu, aby vám sloužila. Zamyslete se nad nějakým problémem, který vás už nějakou dobu trápí. Váš školkáček nechce odpoledne spát, nedokážete se donutit cvičit, chcete ušetřit, ale tak abyste nemuseli obětovat kvalitu svého života. S pomyšlením na tuto výzvu si přečtěte pár odstavců v několika zcela nesouvisejících knihách. Pak se uvolněte. Pohrajte si s kočkou, umyjte nádobí, šmírujte sousedy. Pravidelně si vždycky na chvilku připomeňte daný problém, pak na něj zase přestaňte myslet.

Tento proces usnadňuje vznik náhlých prozření, takových těch momentů v televizních dramatech, kdy brilantní lékař či detektiv zčista jasna spatří řešení, díky němuž bude pacient/případ zachráněn. Vaše první nápady nebudou dokonalé – mnohé budou hrozné – ale na místě, odkud vyšly, je nápadů mnohem víc. Když přimějete svoji pravou hemisféru, aby produkovala řešení, bude vám jich poskytovat čím dál víc a kvalitnějších.

Zapojení pravé hemisféry je dovednost, v níž se budete zlepšovat tím více, čím více na ní budete pracovat. Najeďte na hloubkový trénink tím, že ovládnete něco, co vám bylo původně cizí, nakrmte databázi své pravé hemisféry výzvami a namátkovými informacemi a uvidíte, jak se z ní začnou vynořovat nové nápady. A vy se budete s větší jistotou a produktivitou pohybovat v našem čím dál komplexnějším světě. Až vás uvidím, jak jedete na kolečkových bruslích s očima rozostřeně zírajícíma vpřed, budu vědět, že to začínáte mít v malíku.

 

Zdroj

Napsat komentář