Podrobný průvodce zlepšováním funkce mozku a regenerace nervů pomocí bylin (2/3)
MARIA NOEL GROVES
Rovnováha mysli a těla
Jak důležité je mít ve vztahu k paměti a kognici mysl a tělo v rovnováze, je zřejmé z toho, že meditace je jedním z nejprozkoumanějších „léků“ na podporu mozku, které existují. Zároveň platí, že stejně jako některé tonizující látky pro mozek zlepšují „hardware“ tím, že brání vzniku poškození (oxidace, zánětu), umožňují přísun dostatečného množství výživných látek a usnadňují odvádění toxinů, jiné pracují na vyšší úrovni a zlepšují fungování mozku jako takové. Nootropika, sedativa a adaptogenní byliny působí právě takto: revitalizují neurotransmitery a neurony, čímž navozují lepší stav mysli a tím zlepšení paměťových a kognitivních funkcí.
Vymetáme pavučiny: co vám unavuje mozek
Ať už budete užívat jakékoli byliny, musíte se vždy zároveň postarat o zamlžené
myšlení („mozkovou mlhu“). Tady jsou její nejčastější důvody:
+ Nedostatek spánku (během spánku se vaše tělo zbavuje metabolických odpadů a toxinů, které by v mozku jinak přispívaly ke vzniku Alzheimerovy choroby a neurologických poruch)
+ Špatná strava: dehydratace, příliš mnoho cukru, alergie na potraviny, špatné tuky, nedostatek klíčových živin, jako je vitamin B12, omega-3 či železo
+ Životní styl: stálé sezení, kouření, kontakt s těžkými kovy či toxiny
+ Obezita
+ Stres
+ Menopauza (stres a nespavost)
+ Zhoršené prokrvení mozku
+ Zánět a škody vyvolané oxidací
+ Vedlejší účinky léčiv
+ Nemoci: porucha pozornosti spojená s hyperaktivitou, Alzheimerova choroba a jiné typy demence, diabetes a inzulinová rezistence, onemocnění srdce, ateroskleróza, hypertenze, hypo- a hypertyreóza, anemie, lymská borelióza a přidružené infekce.
Tyto problémy též můžete mírnit bylinami pro mozek a tělo. Například můžete užívat adaptogeny či nerviny na stres, sedativa na nespavost, byliny k podpoře trávení pro usnadnění výživových změn, protizánětlivé či antioxidační byliny obecně apod.
Tonika na paměť z bylin rodu máta
Tyto bylinky z čeledi hluchavkovitých, rodu máta především inhibují acetylcholinesterázu (AChE), což je co do stárnutí mozku a rozvoje Alzheimerovy choroby nepřítel číslo jedna, a dále disponují antioxidačními, protizánětlivými vlastnostmi a zároveň schopností zlepšovat prokrvení a náladu. Začleňte je do své denní rutiny v podobě čaje, tinktury nebo listů – koření.
Meduňka lékařská. Nejlépe je známa svou schopností tlumit úzkost a zlepšovat náladu, ale také umí pomáhat acetylcholinu, neurotransmiteru, kterého se s postupujícím věkem obvykle tvoří čím dál tím méně, aby lépe dělal svou práci. Při jedné studii meduňka po jediné dávce zlepšila účastníkům kognitivní výkonnost a prodloužila jim dobu, po kterou se byli schopni soustředit. Změny k lepšímu byly patrné už po jediné hodině! A čím vyšší dávka, tím lepší reakce. Z čerstvé nebo čerstvě nasušené meduňky si vařte čaj, nebo ji užívejte v podobě tinktury. Dobře se kombinuje s bazalkou posvátnou, šišákem, bacopou a ovesným tonikem, zejména při zlepšování pozornosti a odbourávání hyperaktivity u dětí i dospělých.
Šalvěj. Možná ji lépe znáte jako koření, co se dává do nádivek, ale šalvěj mohutně inhibuje AChE a bylo prokázáno, že zlepšuje skóre v testech založených na zapamatování si slov. Inhalace španělské či zahradní šalvěje zlepšuje náladu, kognici a celkové fungování mozku. Vzhledem k obsahu thujonu se tato bylina musí používat s rozumem.
Rozmarýn. V množství vhodném ke kořenění pokrmů (cca 750 mg) rozmarýn zlepšoval rychlost vybavování si informací u starších pacientů. Smysly a paměť ale zbystří i pouhá inhalace vůně byliny. Vysoké dávky (kolem 6 g) nejsou vhodné a dokonce mohou paměti uškodit.
Máta kadeřavá (spearmint). Při jedné studii se ukázalo, že extrakt z tohoto druhu máty podpořil paměť, funkci mozku a skóre v testech kognitivních schopností (testovala se logika, pozornost a schopnost plánovat); některé benefity se dostavily už během jediného dne. Po 30 dnech se pozornost a koncentrace více než zdvojnásobila, dramaticky vzrostla i schopnost logického uvažování.
Máta peprná. Esenciální olej z máty peprné v podobě aromaterapie prokazatelně zlepšuje bdělost a paměť včetně doby vybavení si informace a reakčního času.
Recept: koktejl z máty na paměť
Těšte se ze vzpružujících aromaterapeutických účinků bylin obsažených v tomto čajovém „koktejlu“. Pohrajte si i čokoládovou mátou, bazalkou posvátnou, normální bazalkou, šalvějí a meduňkou.
1 lžička máty peprné
1 lžička máty kadeřavé
1 snítka čerstvého rozmarýnu nebo ½ lžičky suchého
1 lžička medu (nemusí být)
Smíchané bylinky zalijte dvěma šálky vařící vody a nechte aspoň deset minut pod pokličkou louhovat. Slijte, oslaďte medem a popíjejte.
Byliny pro zlepšení prokrvení, snížení oxidace a tlumení zánětu
Aby vám mozek pořádně pracoval, potřebuje velkorysý přívod krve. Krev mu přináší nezbytné nutriční látky včetně kyslíku a glukózy, zbavuje ho odpadů a zajišťuje transport hormonů. Tenounké cévky protkávají mozek jako síť a tato mikrocirkulace zároveň se zdravím a silou těchto kapilár je nesmírně důležitá. Bylinná kardiovaskulární tonika (viz 10. kapitolu mé knihy) tudíž hrají zásadní roli v udržování zdraví mozku.
Zato oxidace a zánět mozku pořádně škodí – brání správnému prokrvování a vytváří zátarasy na vašich nervových drahách. Některé škody jsou patrné ihned, ale těm dlouhodobým trvá desítky let, než se nahromadí, a projeví se až v seniorském věku. Mám na mysli Alzheimerovu chorobu a demenci. Vědci teprve začínají analyzovat zánětlivé markery v krvi, které by mohly sloužit jako časné signály chronického poškození mozku, jež postupně vyústí v demenci. Většina vědeckého výzkumu se spoléhá na nesteroidní protizánětlivá léčiva, ale bylinářství nám nabízí bezpečnější přirozená řešení. Strava, stres, spánek a cvičení mají zcela zásadní dopad na stav zánětu a oxidace ve vašem těle, ale cílenou péči mohou poskytovat některé byliny, kupříkladu nootropika gotu kola a jinan dvoulaločný, jimž se budeme věnovat níže.
Gotu Kola (Centella asiatica / pupečník asijský)
Klíčové vlastnosti: Tato ajurvédská bylina patří díky své působivé historii a řadě příznivých „vedlejších účinků“ k mým nejoblíbenějším. Indové si jí pro její úžasné působení na paměť a mozek váží už minimálně 2 500 let. Sanskrtské texty říkají, že šťáva z gotu koly zlepší paměť a intelekt už za pouhý týden, a užíváme-li ji dlouhodobě, dopomůže nám k fotografické paměti a delšímu věku.
Podle vědeckých studií gotu kola starším lidem zlepšuje náladu a kognitivní funkce, zároveň pak snižuje úzkost. Podporuje krevní oběh a celistvost cév, zesiluje schopnost těla využívat glukózu (primární mozkové palivo) k výrobě energie, když je v krvi nízká hladina cukru. Indické děti ji dostávají, vždycky když se po prázdninách vrací do školy.
Vedlejší příznivé účinky: Gotu kola rovněž funguje jako zklidňující adaptogen, který ulevuje od stresu. Snižuje hladinu úzkosti, ale neuspává. Podporuje zdraví pojivových tkání a regeneraci poškozených tkání.
Příprava: Čaj, tinktura, kapsle, šťáva, prášek ve smoothie nebo listy rovnou do jídla. Platí dávkování standardní u většiny bylin. Listy mají pepřovou dochuť, snadno se kombinují s jinými bylinami. Jak gotu kola, tak bacopa bývají označovány jako „brahmi“, takže si při nákupu raději zkontrolujte latinské pojmenování.
Na co si dát pozor: Všeobecně bezpečná bylina pro lidi v jakémkoli věku, ale bez dozoru by se neměla užívat v těhotenství a při kojení. Může ředit krev a také se může objevit interakce s některými léčivy. Obstarejte si organickou (bio) nebo si vypěstujte vlastní, neboť jinak roste na místech znečištěných odpadem a fekáliemi a může být kontaminovaná bakteriemi, včetně E.coli.
Co je to nootropikum?
Nootropika jsou „chytré byliny“ (nebo léky), které zlepšují paměť, fungování mozku a inteligenci.
Obecně: Zpravidla zlepšují koncentraci neurotransmiterů. Používají se ke zlepšení kognitivních funkcí, ale mohou též podporovat duševní zdraví a zlepšovat stav při nemocech, které se nějak týkají nervů.
Příklady: Mnoho ajurvédských bylin funguje jako nootropika, obzvlášť bacopa, gotu kola a bazalka posvátná. Dále se těmito účinky vyznačuje rozmarýn, levandule, jinan, rhodiola a ze světa hub reishi, cordyceps a korálovec ježatý. Nerviny a stimulanty také mohou mít hodnotu.
Jinan dvoulaločný (Ginkgo biloba)
Klíčové vlastnosti: Je na vysoko na žebříčku bestsellerů, co se týče zlepšování paměti, a zvlášť cenný je pro seniory a osoby s náběhem na demenci a Alzheimera. Tradiční čínská medicína na něj spoléhá tisíce let, ale pro evropské fytofarmakology je jinan relativně nový objev. Působí antioxidačně, protizánětlivě, podporuje mikrocirkulaci mozku. Snižuje tvorbu krevních sraženin, zlepšuje využívání glukózy, kyslíku a ATP mozkem; předchází mrtvicím a zpomaluje či zastavuje rozvoj časných fází stařecké demence. Pro osoby v této fázi je, jak naznačuje výzkum, jednak užitečný a jednak bezpečný, je-li užíván jako standardizovaný extrakt. Ačkoli může mít přínos i pro mladší, zdravé lidi, domnívám se, že užitečnější jsou pro ně jiné byliny uvedené v této kapitole.
Vedlejší příznivé účinky: Extrakt z listů jinanu se užívá téměř výhradně na zlepšování paměti a kognitivních funkcí, ale působí i jako obecný antioxidant a podpora krevního oběhu. K tomu se však pravděpodobně nejlépe hodí jiné byliny, např. hloh či borůvka. Z některých studií vyplývá, že pomáhá při poruchách erekce, makulární degeneraci související s věkem a depresi, ale tyto výsledky jsou předběžné a nejednoznačné.
Příprava: Nejlepší je standardizovaný extrakt v kapslích – řiďte se instrukcemi na etiketě. Samotná droga může být méně účinná a bezpečná, avšak můžete si listy nasbírat na počátku podzimu, až začnou žloutnout, a vyrobit si z nich tinkturu či čaj. Užívejte standardní nebo o trochu nižší dávky.
Na co si dát pozor: Může se dostavit interakce s některými léčivy, jinan může též ředit krev a vyvolat krvácení. Droga obsahuje mírné toxiny, které mizí při výrobě standardizovaného extraktu. Může se dostavit tupá bolest v oblasti čela, ale v průběhu užívání by měla pominout.
-pokračování-