Jak blokovat gama a rentgenové záření?

Záření se může dostat do DNA a způsobit mutace, které mohou vést k rakovině a dalším onemocněním. Vysoké dávky mohou způsobit příznaky nevolnosti, zvracení, bolesti hlavy, závratě a mnoho dalších. Kosmické záření se skládá z vysokoenergetických nabitých částic, rentgenového a gama záření vznikajícího ve vesmíru. Nabité částice reagují se zemskou atmosférou a vytvářejí sekundární záření, které se dostává na Zemi. (Kosmické záření produkují hvězdy včetně našeho Slunce.

Další formou záření, které pochází z našeho Slunce, je ultrafialové (UV) záření. UV záření není považováno za kosmické záření. Na rozdíl od kosmického záření má UV záření nižší energii a je považováno za neionizující záření.

Sluneční události mohou zvýšit úroveň záření. Mezi sluneční události patří sluneční erupce a výrony koronální hmoty, jakož i další události. Sluneční erupce vznikají při vzájemné interakci slunečních skvrn a způsobují explozi na povrchu Slunce. K výronům koronální hmoty dochází ve vnější vrstvě sluneční atmosféry, zvané koróna, a dochází k nim, když koróna vyvrhne plazmu a elektromagnetické záření.

Dávka záření způsobená kosmickým zářením se mění v závislosti na nadmořské výšce. Vyšší nadmořská výška znamená větší expozici kosmickému záření. Kosmické záření je intenzivnější v horních vrstvách atmosféry a nejintenzivnější v hlubokém vesmíru. Průměrná roční dávka nebo expozice z kosmického záření je 0,33 mSv (33 mrem) nebo 11 % roční expozice člověka způsobené všemi přírodními zdroji záření. Toto roční množství záření je podobné množství záření ze tří rentgenových snímků hrudníku. (v současnosti je pravděpodobně mnohem vyšší).

Stínicí prostředky fungují díky útlumu. Útlum zahrnuje postupnou ztrátu intenzity při průchodu látky nebo částice bariérou.

Elektronové látky: bariéry mohou deaktivovat nabité částice. Bariéry činí tyto částice neškodnými tím, že pohlcují veškerou jejich energii.

Neutrony: pružný a nepružný rozptyl může snížit jejich sílu.

Rentgenové a gama záření: fotoemise vystaví kov světlu a uvolní elektron. Cílem je rozptyl a zároveň rozptýlení částic, aby se snížila jejich koncentrace a párování.

JAK BLOKOVAT GAMA ZÁŘENÍ A RENTGENOVÉ ZÁŘENÍ

Jediným faktorem, na kterém záleží, pokud jde o stínění rentgenového záření, je hustota. Proto jsou olověné zástěry a přikrývky nejúčinnějším stínicím materiálem v boji proti rentgenovému a gama záření.

Koneckonců olovo má v každém atomu velmi vysoký počet protonů (konkrétně 82), což z něj činí velmi hustý kovový štít. pokud jde o stínění alfa a beta záření, je třeba se zaměřit především na hustotu, nikoliv na tloušťku.

Částice alfa lze snadno blokovat plastem nebo 1palcovým papírem.

Částice beta může zastavit plastový materiál, což je cenově dostupnější strategie. I když je olovo velmi husté a silné, nemá proti alfa a beta záření velký účinek.

JAK BLOKOVAT NEUTRONOVÉ ZÁŘENÍ?

Neutrony jsou jedinečné částice; nemají náboj a mohou snadno procházet hustým materiálem, jako je olovo, rychleji než jiné částice. Pro ochranu před neutronovým zářením je vhodné pořídit si látku s nízkým atomovým číslem.

Nejvhodnější složkou je vodík, protože je to nejlehčí prvek v periodické tabulce prvků. Při interakci neutronového záření s touto bariérou s nízkou hustotou nemohou neutronové částice projít.

Protože blokování neutronů může způsobit, že materiál s nízkou hustotou uvolní gama záření, je nejlepší použít ochrannou bariéru s materiály s nízkou i vysokou hustotou.

Materiál s nízkou hustotou může způsobit rozptyl gama záření a materiál s vysokou hustotou může zabránit tomu, aby se gama záření vůbec uvolnilo. Tato účinná kombinace může pomoci vytvořit neprolomitelný štít proti neutronovému záření.

Materiály, které blokují neutronové záření:

Vodík a materiály na bázi vodíku (např. voda).

https://www.cdc.gov/nceh/radiation/cosmic.html

Více zde: https://www.epa.gov/radtown/cosmic-radiation

zdroj: archív redakce

veksvetl

Vydavatel a šéfredaktor OSUD.cz a Věk světla.

veksvetl has 992 posts and counting.See all posts by veksvetl

Napsat komentář