Dokáže zázračný kámen z Ruska odstínit radioaktivní záření?

(tento článek již jednou vyšel na webu OSUD.cz)

Šungit – tento jedinečný minerál, jehož zdaleka největší naleziště se nachází u Oněžského jezera v Karélii v severozápadním Rusku, nejspíš není třeba dlouze představovat. Je dobře znám svou schopností odstínit elektromagnetické záření. Proto se v současné době, kdy je naše životní prostředí doslova zamořeno elektromagnetickým smogem, objevují i doporučení obsahující lepení kousků šungitu na čepice a umisťování většího množství šungitového štěrku pod postele – to druhé pro dobrý spánek.

Šungit má mít i značné regenerační a očistné účinky. V šungitových lázních, založených carem Petrem Velikým, se nachází i takováto, šungitem komplet obložená, místnost.

Ostatně v Rusku si tento dekor můžete pořídit i domů. Stačí zvolit správný e-shop.

Výsledek obrázku pro shungite

Zdá se však, že šungit má moc nejen nad elektromagnetickým zářením, ale i nad radioaktivitou. Francouzský léčitel Jean-Jacques Fouchet se rozhodl Geigerovým počítačem změřit případnou radioaktivitu kamene, protože v jeho klientele vzbuzoval šungit určitou nedůvěru. Prý co je z Ruska, může být radioaktivní. Fouchet tedy zapnul počítač, který ukazoval normální hodnotu prostředí: 0,112 mikrosievertů. Pak se zvolna blížil k 15centimetrové leštěné šungitové kouli, kterou měl na psacím stole. Hodnota klesla na 0,052 a těsně u koule se zastavila na 0,043 mikrosievertů.

„Tím je zdokumentováno, že šungit není radioaktivní a že eventuálně dokonce dokáže odstínit záření ve svém okolí,“ komentoval svůj pokus Francouz. Podobné video je k dispozici zde.

Říká se, že po havárii v Černobylu byly reaktory stíněny šungitovým štěrkem. Následky katastrofy se tím měly významně snížit.

Není ještě jasné, co propůjčuje šungitu tyto pozoruhodné vlastnosti, ale horkým kandidátem pro jejich vysvětlení může být jedinečná struktura tohoto minerálu, konkrétně uhlíku v něm obsaženého. Uhlík je v této polyminerální hornině zastoupen 5 – 95 procenty, z čehož je zřejmé, že kvalita šungitu se velice různí. Pro naše účely je optimální tzv. šungit-1, neboli ušlechtilý šungit, s obsahem uhlíku min. 98%.

Uhlík se v šungitu vyskytuje ve formě tzv. fullerenů. Jedná se o krystalickou strukturu, v níž je vždy 60 atomů (odtud také označení C60) pravidelně uspořádáno do kulovitých útvarů, které svým vzorem pěti- a šestiúhelníků poněkud připomínají fotbalový míč. Podle vědců se jedná o vůbec nejsymetričtější typ molekuly (Taylor et al 1990).  Fullereny získaly své jméno po Richardu Buckminsteru Fullerovi (fullerenu se podle něj v angličtině říká i „buckyball“), americkém vynálezci a architektovi, jehož geodetické kopule tyto molekuly svým tvarem připomínají. Existuje ještě verze C70, ale ta je nepoměrně vzácnější.

Fullereny jsou v současné době předmětem intenzivního výzkumu pro využití v medicíně. Podle článku v odborném periodiku International Journal of Nanomedicine si „fullereny od svého objevení v r. 1985 získaly značnou pozornost v různých odvětvích vědy. Zkoumání jejich fyzikálních, chemických a biologických vlastností přineslo pozoruhodné výsledky. Díky své velikosti, hydrofobnosti, trojrozměrnosti a uspořádání elektronů jsou lákavým objektem medicínského výzkumu.“

Výsledek obrázku pro fullerene

Fullereny mohou představovat novou generaci léků proti HIV: „ …jsou schopné dostat se do hydrofobní dutiny HIV proteázy a zamezit zde přístupu substrátu do místa, kde v enzymu probíhá katalytický proces.“

C60 je velmi účinný antioxidant. Podle biologů za tuto schopnost vděčí své kulovité struktuře: „Molekula běžného antioxidantu se spojí s volným radikálem, díky čemuž vnikne neškodná molekula. Naproti tomu fungují fullereny jako katalyzátory. Volné radikály se napojí na celou kulovitou plochu fullerenu. Jeho struktura se tím však neničí, stále jsou přitahovány další volné radikály. Z toho vyplývá, že malá dávka C60 je stejně efektivní jako velká množství běžných antioxidantů.“

Nejde jen o antivirové a antioxidační účinky, fullereny mohou mít i další zajímavé efekty. Podle tohoto článku na sobě testovali členové internetové komunity Longecity.org (online skupiny zaměřené na zkoumání metod, které by mohly prodloužit a zkvalitnit život) C60 v biodostupné formě (v olivovém oleji). Díky suplementaci fullereny zaznamenali následující účinky:

– větší energie

– menší potřeba spánku

– zvýšení mentální kapacity

– schopnost v posilovně zdvihat větší váhu s větším počtem opakování (Toto byl nejčastěji hlášený efekt. Účastníci trvali na tom, že přípravek svou efektivitou překonal kreatin a dokonce i anabolické steroidy.)

– větší pocit klidu, redukce stresu

– menší námaha při aerobních aktivitách, lepší schopnost využít kyslík, lepší výkon při běhu

– vyšší libido. Toto bylo pozorováno i při testování C60  na krysách, které proběhlo na lekařské fakultě Firat University v Turecku.

– rychlejší regenerace po spálení kůže sluncem

Fullereny byly objeveny v určitých oblastech vesmíru a předpokládá se, že jejich zastoupení v kosmu je značné. Jsou též vyráběny uměle. Šungit je jedním z mála přirozených, pozemských zdrojů této formy uhlíku. Další výzkum tohoto minerálu je více než žádoucí. Ruská lidová medicína však už po staletí ví své a léčí „břidličným kamenem“ a vodou, jež s ním byla v kontaktu, všechny možné neduhy.

 

Ze zahraničních zdrojů: časopis Mysteries (Welt der Gehemnisse) 2013/1, str. 10-12; další viz odkazy v článku.

Napsat komentář