Až vás bude život deptat, vzpomeňte si na tohle

Tento článek již dříve vyšel na webu OSUD.cz.

z educateinspirechange.org

„O zvlášť špatných dnech, kdy si jsem jistý, že dál už to prostě nevydržím, si připomínám, že můj přehled dosavadních výsledků ve věci překonávání mizerných dnů je 100% a to je dost dobré.“

Zlými časy jsme si už prošli všichni. A všichni jimi nadále procházíme. Nicméně některým lidem se to daří lépe než jiným. Jaké tedy mají tajemství? Většinou to souvisí s jejich přístupem. Tady je 13 věcí, které byste si měli pamatovat, až život zase přitvrdí:

1. Co je, to je.

Buddhovo slavné rčení zní: „To váš vzdor vůči tomu, co je, způsobuje vaše utrpení.“ Na minutku se nad tím zamyslete. Znamená to, že k utrpení dochází, když vzdorujeme okolnostem. Pokud něco můžete změnit, pusťte se do toho! Změňte to! Ale pokud nic změnit nemůžete, máte dvě možnosti: (1) buď to přijmete a zbavíte se negativity, nebo (2) budete svou situací posedlí a budete se cítit bídně.

2. Problém to je, jen když to za problém považujete.

Častokrát býváme svými nejhoršími nepřáteli. Štěstí je závislé na našem pohledu na věc, je to tak. Pokud si o něčem myslíte, že je to problém, budou vaše myšlenky a emoce negativní. Ale pokud si myslíte, že je to něco, z čeho se můžete poučit, pak to najednou problém být přestane.

3. Jestli chcete, aby se věci změnily, musíte začít u sebe.

Váš vnější svět je odrazem světa vnitřního. Copak neznáte lidi, jejichž život je téměř vždy chaotický a plný stresu? A není to z větší části způsobeno tím, že se cítí chaoticky uvnitř? Bezpochyby. Rádi si myslíme, že změníme-li okolnosti, změníme se i my. Ale ono je to naopak – nejprve musíme změnit sami sebe a až pak se změní okolnosti.

4. Neexistuje nic jako selhání – jsou tu jen příležitosti k učení.

Slova neúspěch, nezdar a selhání byste měli ze své slovní zásoby úplně odstranit. Všichni velcí lidé, kteří něčeho dosáhli, měli vždy za sebou dlouhou šňůru „nezdarů“. Myslím, že to byl Thomas Edison, kdo řekl něco jako „Není to tak, že by se mi žárovku nedařilo vynalézt – jen jsem nejdřív našel 99 způsobů, které nefungovaly.“ Vezměte své tzv. neúspěchy a něco se z nich naučte. Naučte se, jak to příště udělat lépe.

5. Když nedostanete něco, co jste chtěli, tak to prostě znamená, že je na cestě něco lepšího.

Občas je těžké tomu věřit, já vím. Ale je to pravda. Obvykle je to tak, že když se zpětně podíváte na svůj život, jasně vidíte, proč bylo vlastně dobře, že něco nefungovalo. Možná by vás ta práce, kterou jste nedostali, nutila trávit spoustu času daleko od rodiny, ale zaměstnání, kterou teď máte, je flexibilnější. Mějte prostě víru v to, že se všechno děje přesně tak, jak má.

6. Oceňujte přítomný okamžik.

Tento okamžik už nikdy nepřijde. A na každém okamžiku je vždy něco cenného. Nenechte si ho jen tak utéct! Zakrátko to bude jen vzpomínka. Dokonce i na okamžiky, které jste v dané době nepovažovali za šťastné, budete možná za nějakou dobu nahlížet jako na něco, po čem se vám bude stýskat. Jak je to v té country písničce od Trace Adkinse: „Bude ti to chybět… budeš to chtít zpátky. Budeš si přát, aby tyhle dny neutekly tak rychle… teď to možná nevíš, ale bude ti to chybět…“

7. Zbavte se chtění.

Většina lidí velice lpí na svých touhách a přáních. Když pak nedostanou, co chtěli, jejich mysl se zřítí do negativity. Vy se místo toho snažte praktikovat nezaujatý pohled. To znamená mít takový přístup k situaci, že budete pořád šťastní, ať tu věc dostanete, nebo ne. Vaše emoce budou i tak neutrální nebo plné štěstí.

8. Porozumějte svým strachům a buďte za ně vděční.

Strach může být velkým učitelem. A překonávání obav povede k tomu, že se budete cítit vítězně. Například když jsem chodil na vysokou, měl jsem strach z mluvení před publikem (jeden ze tří nejčastějších strachů, jimiž lidé trpí). Takže teď považuji za humorné, že jakožto vysokoškolský učitel nejen denně mluvím před skupinou lidí, ale také vyučuji rétoriku! Překonávání obav vyžaduje praxi. Strach je ve skutečnosti jen iluze. Nemusíte jím trpět, není to povinné.

9. Dovolte si radovat se.

Věřte nebo ne, znám až příliš mnoho lidí, kteří si to nějak dovolit neumějí. Ani nevědí, jak být šťastní. Někteří lidé jsou tak závislí na svých problémech a na chaosu ve svém životě, že ani nevědí, kdo by bez toho všeho byli. Tak si trochu toho štěstí dovolte! I když to bude jen krátký okamžik – je důležité soustředit se na radost, ne na útrapy.

10. Nesrovnávejte se s ostatními.

A když už musíte, srovnávejte se s lidmi, co jsou na tom ještě hůř než vy. Přišli jste o práci? Buďte rádi, že žijete v zemi, kde aspoň dostanete podporu v nezaměstnanosti, protože většina lidí na světě žije za méně než 750 dolarů ročně. Nevypadáte jako Angelina Jolie? No, vsadím se, že takových bude na světě víc… tedy zaručeně víc než těch, co tak vypadají.

11. Nejste žádná oběť.

V tomto ohledu budete muset změnit svůj vlastní náhled na věc. Jste totiž jen „oběť“ svých myšlenek, slov a činů. Nikdo vám nic „nedělá“. Svoji životní zkušenost si vytváříte sami. Převezměte osobní zodpovědnost za svůj život a uvědomte si, že ty zlé časy dokážete překonat. Potřebujete jen začít měnit své myšlenky a činy. Opusťte svou mentalitu oběti a vydejte se na vítězné tažení. Z trpitele se staňte vítězem!

12. Věci se mohou měnit a také se to děje.

„I toto přejde“ je jedno z mých nejoblíbenějších rčení. Když se zasekneme v nějaké špatné situaci, nevidíme z ní žádnou cestu ven. Myslíme si, že se už nikdy nic nezmění. Ale hádejte, jak to bude opravdu! Změní se to… jako všechno. Nic není navěky, jen smrt.

13. Možné je úplně všechno.

Zázraky se dějí každý den. Opravdu, je to tak. Přál bych si, abych měl dostatek prostoru na to, abych tu vypsal všechny ty zázračné věci, jež se přihodily lidem, které znám – od přirozeného vyléčení rakoviny ve 4. fázi po náhlé objevení se spřízněné duše zdánlivě odnikud. Věřte mi: děje se to pořád. Musíte jen věřit tomu, že je to tak. Jakmile uvěříte, vyhráváte bitvu.

 

Zdroj

Napsat komentář