Čeká nás rekordní superúplněk – největší za posledních skoro 70 let

Pozn. jm: Jak víme, Měsíc těžce otřásá nejen psychikou, a strachy, ale i zemskými deskami, viz dnešní obří zemětřesení na Novém Zélandu.

Alexa Erickson

V letošním roce 2016 jsme byli svědky mnoha úchvatných astronomických jevů. Ani po zbytek roku nepřijdeme zkrátka.

14. listopadu můžeme očekávat velkolepý superúplněk, při němž bude Měsíc nejblíž Zemi od roku 1948. A bude to pěkná podívaná, protože nám bude naše přirozená družice při tomto superúplňku připadat až o 14% větší a o 30% jasnější než při typickém úplňku, na jaký jsme zvyklí. Takhle blízko k Zemi se Měsíc dostane až 25. listopadu 2034.

Superúplňky nejsou vyloženě vzácné, ale rozhodně jsou zajímavé. Měsíc se kolem nás pohybuje po eliptické orbitě, jejíž jedna strana (perigeum) je k Zemi o 48 280 km blíže, než strana druhá (apogeum).

Když se Slunce, Měsíc a Země vyrovnají do jedné linie, vzniká tzv. syzygie (seskupení tří nebo více vesmírných těles téhož gravitačního systému v přímé linii). Pokud je při syzygii Měsíc ve vztahu k Zemi na opačné straně než Slunce, jedná se o syzygii v perigeu a právě při té se Měsíc zdá být při pohledu ze Země mnohem větší a jasnější, než jak jsme ho zvyklí vídat. Na obloze se objevuje superúplněk.

Astronomové Měsíc pečlivě sledují, aby lépe porozuměli naší sluneční soustavě v celé její celistvosti. Posledních sedm let povrch naší oběžnice důkladně mapuje sonda NASA „Lunar Reconnaissance Orbiter“, pořizující fotografie s vysokým rozlišením, které nám mají umožnit blíže pochopit nejen Měsíc, ale i Zemi – například díky zjištěním, jak Měsíc změnily kolize s různými asteroidy.

Co se týče supeúplňku, nebývá vždycky snadné odlišit jej od běžného úplňku. Například když je Měsíc vysoko na obloze a my nemáme k dispozici žádné vysoké budovy nebo jiné význačné orientační body, s nimiž bychom ho mohli porovnat, můžeme superúplněk vnímat jako normální úplněk.

Když se však na Měsíc díváme z místa, kde je Měsíc blíže k horizontu, může se „měsíční iluze“ dostavit. Jak vysvětluje NASA: „Když je Měsíc nízko nad horizontem, může při pohledu skrz stromy, budovy nebo jiné  objekty v popředí vzbuzovat dojem nepřirozené velikosti. Jedná se o optickou iluzi, ale tento fakt nic neubírá na síle zážitku.“

Kde a kdy byste měli tento nadcházející superúplněk sledovat?

Někde na neosvíceném místě daleko od městského osvětlení. Naprosto největší bude 14. 11. přesně v 8:52 EST (13:52 GMT).

Další superúplněk přijde v prosinci a také bude významný. NASA objasňuje:

„Superúplněk 14. prosince je pozoruhodný z jiného důvodu: zakryje nám výhled na každoroční meteorický roj Geminidy. Jasné měsíční světlo sníží viditelnost slabě svítících meteorů pět- až desetkrát, čímž z této každoroční fantastické podívané udělá slabý odvar. Kdo se rozhodne pozorovat oblohu, spatří v nejintenzivnější fázi tak tucet Geminid za hodinu, bude-li mít štěstí. Inu, aspoň Měsíc bude vidět pořádně.“

 

Zdroj

Napsat komentář