Němečtí vědci zjišťují, zda by na skepticismus vůči migrantům nemohl „pomoci“ oxytocin

0

Isabelle Z.

(Natural News) Přítomnost migrantů vyvolává mezi místním obyvatelstvem značnou polemiku, což dnes obzvlášť platí pro Evropu. Němečtí vědci se nyní domnívají, že našli jednoduchou metodu, jak se postarat o ty občany, kteří budou méně ochotni smířit se s neutěšenou situací: stačí jen nahodit ty správné hormony.

Na univerzitě v Bonnu proběhla na toto téma studie. Účastníci dostávali oxytocin a zároveň byli vystavováni, slovy výzkumníků, „pozitivnímu sociálnímu tlaku“. Závěr výzkumu zněl v kostce tak, že oxytocin může zajistit, že se lidé budou k „uprchlíkům“ chovat laskavěji, ačkoli se jich budou bát.

Oxytocin je hormon, jenž se přirozeně uvolňuje v těle a mozku savců během sexuálního a sociálního chování. Jeho lidové označení „hormon lásky“ asi mluví za vše… mimo jiné se uvolňuje v organismu rodící ženy, aby snáze vzniklo pouto mezi ní a novorozenětem. Výzkum ukazuje, že oxytocin podporuje štědrost a důvěru, proto se vědci rozhodli, že zjistí, zda by jeho podávání mohlo v lidech vyvolat větší vstřícnost vůči migrantům.

Při prvním kole experimentu vědci přednesli 183 účastníkům z řad původního německého obyvatelstva padesát pravdivých příběhů o lidech v nouzi. Texty byly prezentovány na obrazovce a popisovaly osobní potřeby chudých. U poloviny z nich bylo uvedeno, že se jedná o uprchlíky, u druhé, že líčí příběh rodilých Němců. Vyjádřené potřeby byly v souladu s minimálními standardy OSN pro bezpečný a důstojný život, jako je střecha nad hlavou, jídlo a účast na sociálním životě. Daná osoba například potřebovala peníze na čerstvé ovoce nebo na ryby.

Každý z účastníků dostal 50 eur a mohl se rozhodnout, kolik které osobě, jejíž příběh výzkumníci prezentovali, něco daruje. Vzhledem k tomu, že se jednalo o 50 příběhů a 50 eur, mohl každý dobrovolník každému jednotlivci v nouzi darovat jen částku od 0 do 1 eura. Zbytek peněz si mohl ponechat. Už při prvním experimentu účastníci vědce překvapili tím, že dali o 20 % více peněz uprchlíkům než místním, a to bez jakéhokoli předchozího speciálního ovlivnění.

Oxytocinem k otevřenému srdci a peněženkám?

Při druhém experimentu vědci hodnotili postoj účastníků pokusu k uprchlíkům. Pak je rozdělili do dvou skupin. Osobám v jedné skupině podali oxytocin ve formě nosního spreje. Druhá skupina dostala jen placebo.

Obě skupiny pak zrealizovaly úkol popsaný výše. Jedinci, kteří už předtím vykazovali pozitivní postoj k imigrantům, darovali po oxytocinu ve srovnání s ostatními dvakrát tolik jak uprchlíkům, tak místním.

Tento účinek nebyl patrný u těch, kteří vůči migrantům prve vyjádřili obranný postoj – tito účastníci pokusu dali velmi málo uprchlíkům i místním. To podnítilo jednoho z autorů studie k poznámce, že oxytocin podporuje štědrost, jen když má daná osoba už tak altruistické sklony. Nemůže tyto pocity sám o sobě vytvořit.

Při třetím experimentu se nicméně projevil onen výše zmíněný účinek „pozitivního sociálního tlaku“ na účastníky, kteří zpočátku zdaleka nebyli vstřícní. Tentokrát příběhy potřebných doplňoval údaj o průměrném finančním daru od „kolegů“, kteří se zapojili do prvního experimentu. Opět polovina účastníků dostala oxytocin a polovina placebo.

Tentokrát lidé, kteří původně vykazovali negativní přístup k migrantům, darovali až o 74%  více peněz uprchlíkům než v předchozím kole.

Vědci konstatovali, že podle jejich názoru mohou důvěryhodné, ve společnosti či komunitě známé osobnosti svým přístupem k uprchlíkům inspirovat ostatní k pomoci. Oxytocin by prý nadto mohl pomoci skeptikům, aby byli méně úzkostliví a důvěřivější.

Není úplně přesně jasné, kam toto vše míří, ale podtóny kontroly mysli nelze v tomto výzkumu přehlédnout. Napadne někoho vystavovat domácí obyvatelstvo účinkům oxytocinu například prostřednictvím vody z vodovodního řadu, aby bylo vstřícnější a štědřejší? Možná si ale elity vystačí s tím „pozitivním sociálním tlakem“ – a nejen pozitivním.

 

Zdroj

0

1 komentář: „Němečtí vědci zjišťují, zda by na skepticismus vůči migrantům nemohl „pomoci“ oxytocin

Napsat komentář