Nové energie: meziplanetární rázová vlna
– Řekla jsem si, že tohle napíšu pro ty z vás, kteří se poslední dobou cítí obzvlášť vyčerpaní a trápí je svalová slabost, náhlé pročišťování a bolesti na místech, kde dřív nebyly.
(užitečný odkaz: http://spaceweather.com/)
MEZIPLANETÁRNÍ RÁZOVÁ VLNA: 19. dubna kolem 23:50 UT zasáhla magnetické pole Země meziplanetární rázová vlna, která způsobila náhlé zčtyřnásobení intenzity slunečního větru proudícího kolem naší planety a vznik trhliny v zemském magnetickém poli. Následná geomagnetická bouře třídy G2 dala vzniknout neobvyklým polárním zářím v barvě elektrické modři.
Pilot Matt Melnyk, který úkaz zaznamenal z výšky téměř 12 km, uvedl: „Letadla pilotuji dvacet let a polární záře fotím už deset let, ale něco takového jsem ještě neviděl:
Bylo to během celonočního letu z Edmontonu do Toronta, kolem čtyř ráno nad severní Manitobou. Neuvěřitelný pohled. Podařilo se mi mobilem pořídit aspoň pár rychlých snímků.“
Polární záře obvykle bývá zelená, což souvisí s přítomností kyslíku. Vzácné modré polární záře mají na svědomí molekuly dusíku. Energetické částice, které zasáhnou molekuly N2+ ve svrchní části zemské atmosféry, dávají během silných geomagnetických bouří vzniknout azurové záři.
Během této bouře se světelné úkazy objevovaly v pásmu, jež se rozprostíralo od kanadsko-americké hranice až na jih nad Indianu. Student indianské Purdue University Hongming Zheng spatřil modrou záři pouhých pár kilometrů od své vysokoškolské koleje:
„V půl druhé ráno 20. dubna jsem se chystal do postele, když jsem si přečetl, že se Země právě dostala do meziplanetární rázové vlny,“ vypráví Zheng. „Okamžitě jsem sedl do auta a jel jsem na sever, abych to divadlo viděl. Kolem druhé se objevil slabý zelený proužek, ale v plné síle se to rozjelo až krátce o páté. Purpurové sloupy byly vidět prostým okem. Je legrační, jak jste v jednu chvíli na koleji a perete se s dveřmi od prádelny a v další chvíli se ženete, aby vám neunikl jeden z nejpůsobivějších jevů, které lidstvo zná.“
Co je to meziplanetární rázová vlna? Je to nadzvuková porucha v plynné hmotě slunečního větru. Tyto vlny zpravidla vznikají v důsledku výronů koronální hmoty (CME). Tato mohla být dokonce celkem malá a před těmi pár dny, kdy opustila Slunce, ji nikdo ani nezaznamenal.
Možná to také mohl být neobvykle ostrá ko-rotační interakční oblast (CIR). CIRy jsou přechodové zóny mezi pomalu a rychle se pohybujícími proudy slunečního větru. Obsahují úseky, kde se strmě mění hustota plazmatu a magnetických polí – ty jsou zvlášť dobré, co se týče vyvolávání polárních září.
Pozorovatelé noční oblohy ve větších zeměpisných šířkách by mohli zajímavé úkazy zaznamenat i v noci z 20. na 21. dubna, kdy bude působení rázové vlny ještě doznívat. (Tady vás zadarmo upozorní na probíhající polární záře)