Po akvizici zmizí název Monsanto ze světa, kupujícím je Bayer – kdysi součást neblaze proslulého koncernu I.G. FARBEN

(Natural News) Tento týden by měl podle očekávání Bayer ukončit svoji 62,5miliardovou akvizici Monsanta. Koncern Bayer plánuje úplně stáhnout nechvalně známý obchodní název „Monsanto“. Což neznamená, že nebezpečné produkty prodávané pod tímto jménem zmizí z trhu. Přejmenování ani nesmaže zločiny, které společnost za dobu svého fungování napáchala.

Bayer ostatně není žádná nevinná holubička. Za Třetí říše byl součástí Interessegemeinschaft (= průmyslového zájmového spolku) Farben, neboli I.G. Farben, který vedle Bayeru utvářely i společnosti Hoechst a BASF. Z relativně volného spolku se brzy stala jedna jediná společnost – mamutí chemický koncern, který čile spolupracoval s nacisty. Otrocká práce vězňů v koncentračních táborech se mu náramně hodila. I.G. Farben využíval zejména vězně z tábora v Osvětimi, kteří jak pracovali v provozech, tak stavěli novou továrnu.

Do značné míry se koncern podílel i na výrobě smrtícího Cyklonu B – jednak na něj měl patent a jednak vlastnil 42 % akcií společnosti Degesch (Deutsche Gesellschaft für Schädlingsbekämpfung), která tento (původně pesticid) produkovala.

Je zcela příznačné, že se dvě společnosti s takovou historií, jako má Bayer a Monsanto, daly dohromady. Nelze čekat, že z tohoto spolku vzejde něco dobrého pro lidstvo a pro tuto planetu.

Jiné jméno, stejný sajrajt

Teď, když se fúze Bayeru s Monsantem blíží ke „zdárnému konci“, se Bayer netají tím, že míní název Monsanto nechat zmizet v propadlišti dějin. Produkty Monsanto se napříště stanou součástí „rodiny“ výrobků Bayer.

Stanou se po přejmenování produkty Monsanta méně toxickými? Rozhodně ne. Přestanou nezávislá média upozorňovat na rakovinotvorný glyfosát, ať už bude na trhu pod jakýmkoli jménem? Ne! A totéž platí pro rizika GMO plodin – ani o nich nezačneme náhle mlčet. Jméno Monsanto může sice zmizet, ale jeho odkaz v podobě toxicity a lhostejnosti k lidskému životu bude žít dál. Lidé se právem obávají dalšího vývoje situace.

Jméno Bayer sice nyní možná nevzbuzuje tolik hněvu jako Monsanto, ale jednoho dne se to možná změní. Koneckonců jsou dějiny té společnosti minimálně stejně temné a zvrácené, jako je tomu s Monsantem.

Před dvaceti lety se tehdejší šéf společnosti Bayer veřejně omluvil tehdy již zesnulé Elie Wiesel a jiným přeživším holocaustu za děsivě nehumánní věci, které se za 2. světové války děly pod jménem I.G. Farben.

Wieselová byla jedna z mnoha židovských otrokyní, které koncern využíval během holocaustu.

Temná minulost

Otrockou prací a výrobou smrtícího plynu to však nekončilo. Vědci společnosti I. G. Farben rovněž prováděli pokusy na vězních koncentračních táborů. O svých zkušenostech pokusného králíka nacistů promluvila v roce 2003 Zoe Polanska. Pro mateřskou společnost Bayeru, I. G. Farben, prý pracovalo mnoho esesáckých doktorů včetně dr. Victora Capesia a dr. Helmuta Vettera, kteří byli po válce odsouzeni za zločiny proti lidskosti; Vetter byl popraven. Na Polanské experimentoval Capesius, který podle výpovědí svědků pracoval pro Bayer.

Polanska samozřejmě nebyla zdaleka sama. Uneseno a jako pokusný materiál používáno bylo nesčetné množství dětí. Na konci 90. let zažalovala Bayer Eva Mozes Kor s tím, že společnost dohlédla na získání jak jí, tak jejího dvojčete nacisty, kteří je předali přímo neblaze proslulému Josefu Mengelemu. Ona a jiné děti byly cíleně infikovány řadou nemocí za účelem testování různých medikamentů vyráběných společností Bayer.

Žena na počátku procesu řekla: „Po 54 letech už je načase, aby společnost Bayer převzala zodpovědnost za své činy.“ Vedle finančního odškodnění měla v první řadě zájem slyšet slova omluvy. Těch se však přímo nedočkala: společnost Bayer sice přiznala, že využívala otrockou práci, ale popřela svoji účast na jiných hrůzných činech.

V roce 2003 uvedla společnost Bayer v reakci na tvrzení bývalé vězeňkyně Polanské, že společnost Bayer mezi lety 1925 a 1952 v dnešní podobě ani neexistovala, a proto nemá se zločiny prováděnými koncernem I. G. Farben nic společného. A tomu máme věřit?

Zajímavé je, že společnost  I.G. Farben vlastně nikdy nepřestala existovat, a to ačkoli se pod tlakem Spojenců musela opět rozdělit na tři předchozí subjekty (Bayer, Hoechst a BASF). V roce 2012 I.G. Farben stále existovala jako společnost v likvidaci.

Opravdu už Bayer nemá se svou temnou minulostí nic společného?

Zdroj

Zdroj 2

Napsat komentář