Přírodní léčba kandidózy: 17 nejefektivnějších doplňků a bylin (1/3)
DR. LEON CHAITOW, N.D., D.O.,
Přirozená léčba kandidy: doplňky, probiotika a bylinné extrakty
V tomto článku se budeme věnovat řadě taktických kroků, které mohou pomoci v případě infekce trávicího traktu, jeho podráždění nebo zamoření přílišnou aktivitou kandidy. Jestliže máte podezření, že vaše symptomy má na svědomí kandidóza, můžete si tuto hypotézu otestovat tak, že najedete na protikandidový program, do nějž zařadíte některé nebo všechny antimykotické doplňky a byliny uvedené níže.
Jestliže dojde k podstatnému zlepšení zdravotního stavu a úpravě symptomů, prokáže se pravdivost vašeho odhadu. Dr. William G. Crook nazývá tento postup „terapeutický test“ a v podstatě je to jediný způsob, jak získat naprostou jistotu, protože neexistuje způsob, jak pomocí laboratorních testů zjistit, že se na vašich symptomech klinicky podílí právě kandida.
To může být kámen úrazu pro lidi, kteří trvají na nezpochybnitelném důkazu, že na vině je právě kandida. Přesto však jediné, co můžeme udělat, je posoudit celkový zdravotní stav a anamnézu. Když to bude vypadat na kandidu, není vlastně jiná možnost než začlenit opatření potírající kandidu: doplňky, byliny a rovněž vhodnou dietu.
Kdybyste si nechali otestovat vzorky tělesných tkání nebo tekutin, výsledky by téměř nevyhnutelně ukazovaly na přítomnost kandidy někde ve vašem těle, což by s ohledem na vaše symptomy neprokazovalo ani nepopíralo nic, protože pozitivní výsledek lze získat skoro od každého dospělého jak se symptomy, tak bez nich. Jedině ze známých a předpokládaných vzorců a příznaků aktivity kandidy lze usoudit na její aktivní přítomnost (která je opakem neškodné přítomnosti, kdy ji imunitní systém a mikroflóra mají pod kontrolou). Jediný skutečný důkaz je tedy odezva na léčbu. Pokud vám bude lépe po bylinách a doplňcích určených k potlačení kandidy a rovněž po vhodné stravě, budete vědět, že byl váš předpoklad správný a že postup pomáhá.
Přinejmenším si zvyknete na úpravu stravovacích návyků k lepšímu a začnete konzumovat některé prospěšné vitaminy a jiné doplňky, čímž si posílíte imunitní systém, aby se lépe vyrovnával s výzvami různého druhu.
Lze ty samé antimykotické postupy využívat při kvasinkových infekcích, moučnivce a kandidě?
Je logické položit si otázku, zda je skutečně nezbytné zaútočit na kandidu systémovými doplňky, když je evidentně aktivní jen v jedné oblasti (např. vaginální kandidóza nebo moučnivka v ústech), a nasadit postupy, které cílí na trávicí trakt. Naštěstí existuje dostatek důkazů, že se jedná o zcela správný způsob, jak se s problémem vypořádat. Vědci, kteří přispěli do odborného periodika American Journal of Obstetrics and Gynecology, podrobně rozepsali svá zjištění získaná při studii, jíž se zúčastnilo 258 žen s vážnou kandidózou vaginy a vulvy a zároveň v testech vykazovaly zvýšenou aktivitu kandidy ve střevech. Pacientky byly rozděleny do dvou skupin, z nichž jedna dostávala antimykotika jak orálně (tzn. do trávicího traktu), tak lokálně. Druhá skupina dostávala jen lokální léčbu a jinak užívala placebo. Pacientky braly léky týden, po jehož skončení byl posouzen jejich stav. Další prohlídky následovaly po třech týdnech a sedmi týdnech.
Výsledek byl takový, že kandidózy se zbavilo 88 % žen, které užívaly antimykotika oběma cestami, zatímco u druhé skupiny byla 75% úspěšnost. To je zřetelný, ačkoli ne výrazný rozdíl, ale dalším příznivým účinkem dvojí léčby byla menší tendence k opakování infekce. Což znamená, že když si budete moučnivku nebo vaginální mykózu léčit jen lokálně, bez cíleného působení na trávicí soustavu, pravděpodobně se stav zlepší, ale problém se brzy vrátí. Když se vedle postiženého místa zaměříte i na střeva, bude návrat infekce mnohem méně pravděpodobný.
Podmínkou zvládnutí kandidy přirozenými prostředky je útok na mnoha frontách:
- Vyhýbejte se faktorům, které podporují nadměrné množení kvasinek, což se mimo jiné týká užívání steroidů a antibiotik (bude-li to možné).
- Užívejte přírodní antimykotika, jako je kyselina kaprylová, berberin, česnek a oreganový olej a nutriční látky jako např. biotin, které kvasinkám brání ve změně na houbovou formu.
- Držte protikandidovou dietu, při níž se budete absolutně vyhýbat všem cukrům a rafinovaným sacharidům.
- Ozdravte si střeva, zejména s ohledem na zvýšenou propustnost („prosakující střevo“) a kolonizujte si je „přátelskými“ bakteriemi (vč. užívání probiotik a prebiotik, jak je popsáno v tomto článku).
- Zlepšete si detoxikační funkce, obzvlášť ty, které souvisejí s játry.
- Celkově si zvyšte imunitu, což bude zahrnovat změny životního stylu a stravování; uvažujte o užívání vitaminů/minerálů a bylinných doplňků.
Sled, v němž budou zaváděny jednotlivé kroky antimykotického programu, se může lišit v závislosti na konkrétních potřebách každého člověka.
Někdy je například nutné několik týdnů věnovat podpoře fungování jater, aby byla lépe schopná vykonávat detoxikační roli, kterou hrají při odumírání kvasinek. Nebo bude ještě před pokusy o cokoli jiného nezbytné věnovat pozornost trávicímu traktu. Při stanovování sledu a podrobností týkajících se jednotlivých kroků rozhodují individuální potřeby konkrétního člověka.
Krok č. 1: Vyhýbejte se všemu, co podporuje kandidu
Nebude-li to zcela nezbytné, vyhýbejte se po dobu přírodní antimykotické léčby užívání orální antikoncepce, náhradní hormonální léčby, léčiv na bázi steroidů (např. kortizonu) a antibiotik.
Výživová doporučení, která podporují zdravou střevní ekologii, jsem kompletně popsal v knize Candida Albicans: Natural Remedies for Yeast Infection, nicméně ve zkratce lze říci, že základní strategie spočívá v tom, že přestanete jíst potraviny, které zajišťují kvasinkám potravu, hlavně cukr a rafinované složené sacharidy (např. bílou mouku). Dále byste se měli vyhýbat vysokému příjmu tuku a vysoké úrovni stresu, což obojí v trávicí soustavě vytváří kyselé prostředí. O pre- a probioticích, vhodných pro zdravou střevní mikroflóru, hovořím níže. Sečteno a podtrženo, čím zdravější trávicí trakt, tím menší pravděpodobnost, že do něj vtrhne kandida a obsadí ho.
Krok č. 2: Užívejte přirozené antimykotické doplňky
Stejně jako jsou různé bakteriální kmeny citlivé na konkrétní antibiotika, mohou různé kmeny kandidy lépe či hůře reagovat na konkrétní bylinné produkty, doplňky a léky.
K doporučovaným bylinným extraktům náleží kyselina kaprylová, česnek, berberin, Kolorex (přírodní lék, jehož základem je bylina z Nového Zélandu označovaná jako horopito), oreganový olej a pau d’arco (kůra stromu lapacho). Někdy se užívají i jiné, ale tento seznam, který níže rozvádím, obsahuje produkty, které jsem za ta léta přírodní léčby chronické kandidózy shledal nejúčinnějšími.
Upozornění: Níže uvedené rostlinné/bylinné extrakty by neměly užívat těhotné a kojící ženy.
1. Kyselina kaprylová
Přirozené, účinné antimykotikum získávané z kokosové palmy.
Kyselina kaprylová imituje mastné kyseliny, které vytvářejí normální střevní mikroflóra a které jsou velmi důležitým faktorem, díky němuž tělo drží kandidu pod kontrolou. Při silné kandidóze tlustého střeva se osvědčila forma s odloženým uvolněním, díky níž může prostředek bezpečně doputovat do střeva. Normální forma je v tomto případě méně účinná, protože se částečně vstřebá už v tenkém střevě. Kyselina kaprylová je přírodní lék na kandidu, jemuž by se měla dávat přednost před běžnými antimykotiky jako je např. nystatin, který je navíc odvozen z kvasinek. Výzkum provedený na Wayne State University v Detroitu ukázal, že když léčba nystatinem skončí, objeví se ještě víc kolonií kvasinek, než kolik jich tam bylo dřív. Kyselina kaprylová žádný takový efekt nemá. Když ji po vyléčení přestanete užívat, kandida bude nadále pod kontrolou.
Kyselina kaprylová je v USA běžně k dispozici v obchodech se zdravou výživou a v některých lékárnách. Doporučovaná dávka může být různá, ale dobrých výsledků se zpravidla dosahuje při užívání 1000 – 2000 mg kyseliny v kapslích s odloženým účinkem třikrát denně s jídlem. Je to alternativa k užívání oreganového oleje.
-pokračování-