Jak poznáte, že se hádáte s psychopatem
Psychopati tvoří až 1% celkové populace. Navzdory obecnému přesvědčení není většina z nich sériovými vrahy – naopak se mnoho z nich (bohužel) vyšvihlo na ty nejvyšší posty.
Jedná se o manipulativní jedince, kteří cíleně ubližují druhým lidem bez jakéhokoli pocitu lítosti či zodpovědnosti. Psychopati jsou sociální chameleoni, kteří dokonale zapadnou do každé sociální situace. Dokážou měnit tvář tak, aby vždy dostali, co chtějí: peníze, sex – a především pozornost. Ostatní lidi dokážou opravdu okouzlit a těm, kdo je ještě pořádně neznají, připadají velmi sympatičtí až šarmantní, nevinní a zábavní.
Zakrátko ale každý, kdo se k psychopatovi dostane blíž, pozná jeho odvrácenou stranu.
Když se psychopat cítí ohrožen nebo se prostě jen nudí, začne přiznávat barvu. Vtáhne vás do hádky, která nepřipomíná nic, co jste do té doby zažili. Hádka se často původně týká něčeho nevhodného, čeho se dopustil psychopat, ale zanedlouho se začnete bránit sami. Psychopat si nehraje jen na hodného a zlého policajta – má v arzenálu i další „poldy“: pitomého, šmírujícího, hrozivého i třeba dětinského.
Tady je 6 varovných znaků, že člověk, s nímž se hádáte, je psychopat, a proto je čas skončit.
- Lže a vymlouvá se.
Každý se tu a tam vymlouvá, ale psychopatův výkon je v tomto směru nepřekonatelný. Vlastně se od něj mnohem častěji dočkáte výmluv než splnění slibu. Činy psychopatů nikdy neodpovídají jejich slovům. Ten člověk vás svým lhaním zklamal už tolikrát, že se vám uleví, když se jednou za čas zachová skoro slušně. Vycvičil vás tak, že jste se naučili být vděční za podprůměrné chování.
- Jeho tón je blahosklonný a bohorovný.
Psychopat vás dohání k nepříčetnosti i tím, že vám všechny ty své lži, přetvářku a překrucování pravdy servíruje klidným, blahosklonným tónem, téměř jako by se vám vysmíval. Soustředěně sleduje, jak daleko vás dokáže zatlačit. Když konečně zareagujete emocionálně, přijde jeho (či její…) čas. Pozvedne obočí, předstírá zklamání nad vaší nevyzrálostí a s velkou chutí vám doporučí, ať se uklidníte. Možná vás ještě označí za duševně nevyrovnaného jedince, hysterku či hulváta.
- Je pokrytecký, až nevěříte svým uším.
Když se hádka pořádně rozjede, psychopat se nestydí připsat vám své vlastní nejhorší vlastnosti. Překonává to obyčejnou projekci, protože většina lidí si takhle do svého okolí promítá své vlastní věci nevědomky. Psychopat vám vyčítá své vlastní chyby, jelikož chce vidět reakci. Jeho cílem je nalákat vás, abyste reagovali emocionálně a připadali okolí jako blázni.
- Jako by měl víc osobností.
Při hádce s psychopatem budete mít možnost pozorovat řadu masek, které si dokáže nasadit. V jednom okamžiku je zdánlivě přívětivý, pak ledově hrozivý, následně přejde do úlisnosti a potom do dětské bezbrannosti. Pak pořádně sekne. Jakmile se mu začnete vzdalovat a odpoutávat se od jeho manipulací a lží, náhle se začne omlouvat a lichotit vám. Když to nefunguje, ihned shodí to, kvůli čemu vám přede dvěma minutami mazal med kolem úst. Vy se jen díváte na ty proměny, které předvádí, aby nepřišel o kontrolu, a říkáte si, s kým to tu vlastně mluvíte.
- Hraje si na věčnou oběť.
Tento vyšinutý rozhovor se vždycky nějakým způsobem stočí k jejímu šílenému exmanželovi, k jeho hroznému šéfovi nebo něčemu podobnému. Nakonec vaši protistranu ještě litujete, i když udělala něco hrozně špatného. A jakmile se psychopatovi podaří odvést vaši pozornost, tak zase rychle do vás. Psychopat křičí „pomoc, ubližují mi!“, ale ve skutečnosti je to on, kdo ubližuje.
- Máte pocit, že byste mu měli vysvětlit základní lidské emoce.
Pokoušíte se psychopatovi vylíčit, co je to empatie a laskavost, a myslíte si, že když pochopí, proč vás jeho chování bolí, přestane s tím. Nejste první, kdo se v něm pokouší vidět dobro, a také nejste poslední. Ale bohužel je to tak, že psychopat se chová tak, že vám to ubližuje, právě proto, aby vám to ubližovalo.
Z debat s psychopatem je jediná cesta ven. Stáhněte se.
Hádka s psychopatem nikdy nepovede k žádnému konstruktivnímu cíli. Můžete trávit hodiny a dokonce i dny posedlým přemýšlením o tom, co mu řeknete příště. Možná si budete myslet, že máte dokonalou odpověď na jeho poslední nehoráznou poznámku… zapomeňte na to. Psychopat se vás snaží vyprovokovat, vtáhnout vás do nikdy nekončící hádky, kterou se bude dobře bavit.
V zaměstnání ho potěší, když vás přiměje znemožnit se před spolupracovníky a šéf s kolegy vás začnou považovat za nervově labilního člověka. V romantických vztazích se z vás snaží dostat silné reakce, aby mohl před svým okolím (hlavně před vašimi potenciálními nástupci/nástupkyněmi a před svými ex) plakat, že má doma hysterku či hysterika.
Až na vás příště někdo začne zkoušet tuto taktiku, nenechte se do toho vtáhnout a spolehněte se na jinou strategii: usmějte se, pokývejte hlavou a žijte si svůj život.
Psychopat si nezaslouží ani sekundu vašeho času.
v článku není to nejdůležitější, tato „osoba“ je odpojena od zdroje, jedná se o energetického parazita, proto potřebuje čerpat naší vnitřní energii, jinak by zanikla, a to z našich rozbořených emocí, onoho vyrušení sama sebe.
Je třeba být ve vnitřním klidu, uvědomovat si ony vlny na hladině, naše vědomí je, ale hloběji klidné a vše si uvědomuje, to je casta jak se bránit, nenechat se ovládnout být v sobě.
Dále jsou další obrané techniky jako vyzualizace vajíčko, parabolická koska atd …