DARPA a Wellcome Leap a doba kovidová: Elity dostaly konečně možnost spojit roboty a dřívější lidský druh (1/3)

Nejbohatší lékařská výzkumná nadace na světě Wellcome Trust se spojila s dvojicí bývalých ředitelů DARPA, kteří vybudovali skunkworks v Silicon Valley (projekt pro radikální inovace, vyvinutý malou skupinou lidí), aby zahájili éru nočních můr, včetně sledování dětí ve věku pouhých tří měsíců. Jejich program může pokročit pouze tehdy, pokud to dovolíme.

Whitney Webb

Britská nezisková organizace s vazbami na globální korupci během krize COVID-19 a s historickými i současnými vazbami na britské eugenické hnutí zahájila v loňském roce obdobu DARPA zaměřenou na globální zdraví. Tento krok zůstal v podstatě bez povšimnutí mainstreamových i nezávislých médií.

Wellcome Trust, který byl pravděpodobně po Billu Gatesovi druhý, co se týče schopnosti ovlivňovat dění během krize COVID-19 a očkovací kampaně, spustil loni vlastní globální obdobu tajné výzkumné agentury Pentagonu, oficiálně za účelem boje proti „nejnaléhavějším zdravotním výzvám naší doby“. Ačkoli tato konkrétní iniciativa Wellcome Trust poprvé vznikla v roce 2018, byla z ní vyčleněna loni v květnu a její počáteční financování činilo 300 milionů dolarů. Rychle přilákala dva bývalé vedoucí pracovníky agentury DARPA, kteří dříve působili ve vyšších patrech Silicon Valley, aby řídili a plánovali její portfolio projektů.

Tato globální zdravotnická DARPA, známá jako Wellcome Leap, se snaží dosáhnout „průlomových vědeckých a technologických řešení“ do roku 2030 nebo dříve, přičemž se zaměřuje na „komplexní globální zdravotní výzvy“. Wellcome Trust se otevřeně vyjadřuje k tomu, jak bude Wellcome Leap aplikovat přístupy Silicon Valley a firem rizikového kapitálu na oblast zdravotnictví a vědy o živé přírodě. Nepřekvapí, že jejich tři současné programy jsou připraveny vyvíjet neuvěřitelně invazivní technologicky zaměřené a v některých případech otevřeně transhumanistické zdravotnické technologie, včetně programu zaměřeného výhradně na využití umělé inteligence (AI), mobilních senzorů a nositelných technologií pro mapování mozku u dětí ve věku tří let a mladších.

Toto vyšetřování Unlimited Hangout zkoumá nejen čtyři současné programy Wellcome Leap, ale také lidi, kteří za nimi stojí. Výsledný obraz je obrazem neuvěřitelně zlověstného projektu, který představuje nejen velkou hrozbu pro současnou společnost, ale i pro budoucnost samotného lidstva. Nadcházející vyšetřování Unlimited Hangout se bude zabývat historií nadace Wellcome Trust spolu s její rolí v nedávných i současných událostech.


Vedení společnosti Leap: Sloučení člověka a stroje pro armádu a Silicon Valley

Regina Duganová na konferenci Facebook F8 2017. Zdroj: YouTube

Ambice projektu Wellcome Leap objasňuje žena, která byla vybrána do jeho čela, bývalá ředitelka agentury DARPA v Pentagonu Regina Duganová. Duganová začala svou kariéru v agentuře DARPA v roce 1996; v roce 1999 vedla protiteroristickou pracovní skupinu a zhruba o rok později agenturu DARPA opustila. Po odchodu z agentury DARPA spoluzaložila vlastní firmu rizikového kapitálu Dugan Ventures a poté se v letech 2001 až 2003, které se časově shodovaly s invazí do Afghánistánu a Iráku, stala zvláštní poradkyní zástupce náčelníka generálního štábu americké armády. V roce 2005 založila technologickou firmu RedXDefense zaměřenou na obranu, která uzavírá smlouvy s armádou a konkrétně s agenturou DARPA.

V roce 2009, za Obamovy vlády, byla Duganová ministrem obrany Robertem Gatesem jmenována ředitelkou DARPA. Hodně se mluvilo o tom, že se stala první ženou v čele agentury, ale v agentuře si ji nejlépe pamatují pro její přístup k inovacím, takzvané „speciální síly“. Během svého působení vytvořila dnes již neexistující Úřad pro transformační konvergenční technologie DARPA, který se zaměřoval na sociální sítě, syntetickou biologii a strojovou inteligenci. Mnoho témat, která dříve spravoval tento úřad, nyní zastřešuje Úřad DARPA pro biologické technologie, který byl vytvořen v roce 2014 a zaměřuje se na vše „od programovatelných mikrobů po symbiózu člověka se strojem“. Úřad pro biologické technologie, stejně jako Wellcome Leap, sleduje kombinaci biotechnologických programů „zaměřených na zdraví“ a transhumanistických snah.

Těsně před svým odchodem z nejvyšší funkce v DARPA dal Dugan zelenou počátečním investicím agentury do technologie mRNA vakcín, což krátce nato vedlo k investicím DARPA do společností Pfizer a Moderna. Vědec DARPA, který u Dugana lobboval za podporu tohoto programu, Dan Wattendorf, nyní pracuje jako ředitel oddělení inovativních technologických řešení v Nadaci Billa a Melindy Gatesových.

Zatímco na Duganovou v DARPA vzpomínají lidé z oblasti národní bezpečnosti a také ze Silicon Valley s láskou, Duganová byla v době, kdy byla ředitelkou DARPA, vyšetřována kvůli střetu zájmů, protože její firma RedXDefense získala během jejího působení milionové zakázky ministerstva obrany. Přestože se během vedení DARPA vzdala jakékoli formální role v této společnosti, nadále v ní držela významný finanční podíl a vojenské vyšetřování později zjistilo, že významně porušila etická pravidla.

Místo toho, aby byla Duganová jakýmkoli způsobem pohnána k odpovědnosti, stala se vrcholovou manažerkou společnosti Google, kam byla přijata, aby řídila skupinu Advanced Technology and Products Group (ATAP), kterou Google vyčlenil ze společnosti Motorola Mobility po akvizici této společnosti v roce 2012. Skupina ATAP společnosti Google byla vytvořena podle vzoru agentury DARPA a kromě Duganové v ní pracovali i další bývalí zaměstnanci agentury DARPA.

Ve společnosti Google Dugan dohlížel na několik projektů, včetně toho, co je nyní základem podnikání společnosti Google v oblasti „rozšířené reality“, tehdy známého jako Project Tango, a také na „chytré“ oblečení, v němž byly do textilu vetkány vícedotykové senzory. Další projekt, který Dugan vedl, zahrnoval použití „digitálního tetování“ k odemykání chytrých telefonů. Asi nejkontroverznější je, že Dugan stál také za vytvořením „digitální autentizační pilulky“. Podle Dugana se po požití pilulky „celé vaše tělo stane vaším autentizačním symbolem“. Duganová formulovala pilulku a mnoho dalších svých snah ve společnosti Google jako snahu o odstranění „mechanického nesouladu mezi lidmi a elektronikou“ vytvořením technologie, která v různé míře spojuje lidské tělo se stroji. Během působení v této funkci ve společnosti Google Duganová předsedala panelu na Clintonově globální iniciativě v roce 2013 s názvem „Game-Changers in Technology“ a v roce 2015 se zúčastnila setkání Bilderberg, kde byla umělá inteligence hlavním tématem diskuse.

V roce 2016 Duganová odešla ze společnosti Google do společnosti Facebook, kde byla vybrána jako první šéfka vlastní výzkumné agentury Facebooku ekvivalentní agentuře DARPA, tehdy známé pod názvem Building 8 (Budova 8). O vazbách DARPA na počátky Facebooku se hovořilo v nedávné reportáži Unlimited Hangout. Pod vedením Duganové společnost Building 8 výrazně investovala do technologie rozhraní mozek-stroj, z níž od té doby vznikají „neurální nositelné“ náramky, o nichž se tvrdí, že jsou schopny předvídat pohyby ruky a prstů pouze na základě mozkových signálů. Společnost Facebook předvedla prototypy tohoto projektu na začátku tohoto roku.

Duganová opustila Facebook pouhých osmnáct měsíců po nástupu do společnosti Building 8 a oznámila, že se hodlá „soustředit na budování a vedení nového podniku“, což byl zřejmě odkaz na Wellcome Leap. Duganová později řekla, že se na svou roli ve Wellcome Leap jakoby připravovala už od svého nástupu do zaměstnání, a označila ji za vrchol své kariéry. Když se Duganová začátkem tohoto roku v rozhovoru zeptala, kdo jsou klienti Wellcome Leap, odpověděla dlouze, ale v podstatě uvedla, že projekt slouží biotechnologickému a farmaceutickému průmyslu, mezinárodním organizacím, jako je OSN, a partnerstvím veřejného a soukromého sektoru.

Kromě své funkce ve společnosti Wellcome je Duganová také členkou pracovní skupiny pro technologickou a inovační politiku USA, kterou sponzoruje Rada pro zahraniční vztahy a která vznikla v roce 2019. Jejími dalšími členy jsou Reid Hoffman ze společnosti LinkedIn, předseda globálního institutu McKinsey James Manyika, bývalý šéf společnosti Google Eric Schmidt a kontroverzní hlavní vědecký poradce prezidenta Bidena Eric Lander.

Další vedoucí pracovník společnosti Wellcome Leap, provozní ředitel Ken Gabriel, má zkušenosti úzce spjaté s Duganovou minulostí. Gabriel je stejně jako Dugan bývalým programovým manažerem agentury DARPA, kde v letech 1992 až 1996 vedl výzkum mikroelektromechanických systémů (MEMS). V letech 1995 až 1996 působil jako zástupce ředitele DARPA a v letech 1996 až 1997 se stal ředitelem Úřadu pro elektronické technologie, kde byl údajně zodpovědný za přibližně polovinu všech federálních investic do elektronických technologií. V DARPA Gabriel úzce spolupracoval s FBI a CIA.

Ken Gabriel – COO společnosti Wellcome Leap. zdroj: Wellcome Leap

Gabriel odešel z agentury DARPA na Carnegie Mellon University, kde po 11. září 2001 vedl Úřad pro bezpečnostní technologie. Tato kancelář byla po 11. září vytvořena speciálně proto, aby pomohla uspokojit potřeby federální vlády v oblasti národní bezpečnosti, uvádí se v oznámení programu Carnegie Mellon. Přibližně ve stejné době začal být Gabriel považován za „architekta odvětví MEMS“ díky své předchozí práci v DARPA a založení polovodičové společnosti Akustica zaměřené na MEMS v roce 2002. Až do roku 2009 byl předsedou představenstva a technologickým ředitelem společnosti Akustica a poté se vrátil k práci v agentuře DARPA, kde působil jako zástupce ředitele agentury a byl přímo podřízen Regině Duganové.

V roce 2012 Gabriel následoval Duganovou do skupiny pokročilých technologií a produktů společnosti Google, kterou vlastně vytvořil. Podle Gabriela spoluzakladatelé Googlu Larry Page a Sergey Brin pověřili Gabriela, aby ze společnosti Motorola Mobility vytvořil „model DARPA ze soukromého sektoru“. Vedením byla pověřena Regina Duganová a Gabriel opět působil jako její zástupce. V roce 2013 Duganová a Gabriel společně napsali pro Harvard Business Review článek o tom, jak by inovační přístup „speciálních jednotek“ DARPA mohl způsobit revoluci ve veřejném i soukromém sektoru, kdyby se více rozšířil. Gabriel odešel ze společnosti Google v roce 2014, tedy mnohem dříve než Duganová, a stal se prezidentem a generálním ředitelem společnosti Charles Stark Draper Laboratories, známější jako Draper Labs, která vyvíjí „inovativní technologická řešení“ pro komunitu zabývající se národní bezpečností se zaměřením na biomedicínské systémy, energetiku a vesmírné technologie. Gabriel tuto pozici zastával až do roku 2020, kdy náhle odstoupil, aby společně s Duganem vedl společnost Wellcome Leap.

Kromě své role ve společnosti Wellcome je Gabriel také „technologickým průkopníkem“ Světového ekonomického fóra a členem správní rady společnosti Galvani Bioelectronics, společného podniku společnosti GlaxoSmithKline, která je úzce propojena s fondem Wellcome Trust, a dceřiné společnosti společnosti Verily, která je součástí Googlu. Galvani se zaměřuje na vývoj „bioelektronických léků“, které zahrnují „modulaci nervových signálů pomocí implantátů“, což je zjevná snaha farmaceutického průmyslu a Silicon Valley normalizovat transhumanistické „léky“. Dlouholetým předsedou představenstva společnosti Galvani, v němž Gabriel působí, byl Moncef Slaoui, který vedl americký program vývoje a distribuce vakcíny COVID-19 Operace Warp Speed. Letos v březnu byl Slaoui ze své funkce ve společnosti Galvani odvolán kvůli dobře podloženým obviněním ze sexuálního obtěžování.
Jeremy Farrar, manažer pandemického vyprávění

Zatímco Dugan a Gabriel zdánlivě vedou tuto organizaci, Wellcome Leap je dítětem Jeremyho Farrara a Mikea Fergusona, kteří působí jako její ředitelé. Farrar je ředitelem samotného fondu Wellcome Trust a Ferguson je místopředsedou jeho správní rady. Farrar je ředitelem nadace Wellcome Trust od roku 2013 a od počátku krize COVID se aktivně podílí na kritických rozhodnutích na nejvyšší úrovni v celosvětovém měřítku. Podílí se také na agendě Světového ekonomického fóra a v roce 2019 spolupředsedal zasedání WEF pro Afriku.

Farrarův fond Wellcome Trust je rovněž strategickým partnerem WEF a spolu s WEF spoluzaložil akční platformu pro COVID. Farrar nedávno stál za vznikem iniciativy COVID-Zero společnosti Wellcome, která je rovněž spojena s WEF. Farrar tuto iniciativu formuloval jako „příležitost pro společnosti, aby pokročily ve vědě, která nakonec sníží narušení podnikání“. Zatím se jí podařilo přesvědčit finanční titány, včetně společností Mastercard a Citadel, aby investovali miliony do výzkumu a vývoje v organizacích, které Wellcome Trust upřednostňuje.

ředitel Wellcome Trustu Jeremy Farrar a NTI podpředseda Sam Nunn, jenž vedl 2001 Dark Winter exercise.
Source: NTI.com

(pokračování)

veksvetl

Vydavatel a šéfredaktor OSUD.cz a Věk světla.

veksvetl has 953 posts and counting.See all posts by veksvetl

Napsat komentář