IMF a Světová banka nabídly Bělorusku hromadu peněz, pokud zavede karanténu, izolaci a zákaz vycházení
z Humans Are Free
(GreatGameIndia, 27.7.2020) Světová banka, Mezinárodní měnový fond a podobné instituce poskytují suverénním státům obrovské půjčky, ale často za podmínek, o nichž se řadoví občané nedozvědí.
Vlády si je ve vlastním zájmu nechávají pro sebe. Ne tak běloruský prezident Alexandr Lukašenko, který odhalil, že finanční „koronavirová pomoc“ je Světovou bankou nabízena za podmínky, že země zavede extrémní karanténní opatření srovnatelná s těmi, která na jaře zavládla v Itálii, a dále blíže nespecifikované změny hospodářské politiky, které prezident odmítl jako nepřijatelné.
Takto vylíčil setkání se zástupci světových finančních institucí:
„Co požadují naši partneři? Oznámili, že mohou Bělorusku poskytnout 940 milionů dolarů v režimu takzvaného zrychleného financování. Za to však například požadovali, abychom naši reakci na koronavirus modelovali podle italského vzoru. Já nechci, aby se v Bělorusku opakovala italská situace. Máme svoji vlastní zemi a svoji vlastní situaci,“ konstatoval.
Podle Lukašenka Světová banka projevila zájem o způsoby, jimiž Bělorusko zvládá koronavirus:
„Jsou ochotni poskytnout nám desetkrát tolik jako odměnu za úspěšný boj s tím virem. Světová banka to dokonce přímo sdělila našemu ministerstvu zdravotnictví… IMF od nás nadále požaduje karanténní opatření, izolaci a zákaz vycházení. To je nesmysl. Nebudeme tancovat, jak někdo píská.“
Bělorusko je jedna z mála evropských zemí, které nezavedly přísná opatření proti šíření koronaviru. Otevřeny zůstávají všechny provozovny bez omezení, dokonce se po celou dobu hraje běloruská fotbalová liga. Jediným krokem, který lze označit za restriktivní, je prodloužení školních prázdnin.
Lukašenko zastává názor, že uvrhnout zemi do úplné karantény je zbytečné. Není však první, kdo upozornil na tlak, který vyvíjejí globální orgány v této koronavirové krizi na suverénní státy. Za všechny jmenujme senzační prohlášení prezidenta Madagaskaru, jemuž podle jeho slov WHO nabídla úplatek ve výši 20 milionů, pokud otráví lék na COVID-19, vyráběný z Artemisie (pelyňku) a nazvaný COVID-19 Organics.
Tanzanský prezident už dříve ze země vyhodil WHO poté, co vyšly pozitivně i vzorky z papáje. Několik dnů po tomto kroku Tanzanie se s koronavirovým týmem WHO rozloučila i Burundi s odůvodněním, že se vměšoval do interních záležitostí.
Ze zprávy, která unikla zpravodajských službám, rovněž vyplynulo, že Bill Gates nabídl úplatek ve výši 10 milionů Nigerii, pokud mu umožní rozjet tam experimentální očkovací program proti Covidu. Nehorázný návrh poskytnout k dispozici děti jako pokusné králíky za Gatesovy peníze údajně dokonce projednával nigerijský parlament, který ho naštěstí zamítl.
Z tohoto a dalších důvodů poslankyně italského parlamentu Sara Cunial žádala zatčení Billa Gatese, když poukázala na jeho agendu v Indii a Africe a varovala před jeho plánem očipovat lidstvo v rámci digitálního identifikačního programu ID2020.