Očkování proti koronaviru bude obézním lidem zabírat podstatně hůř

(Natural News) Hysterie kolem wuchanského koronaviru dosáhla takové intenzity, že lze čekat enormní zájem o vakcínu proti COVIDu-19. Hordy vyděšených ovcí si půjdou stoupnout do fronty na očkování dobrovolně, stát jim ani nebude muset nic nařizovat. To ovšem nevědí o novém výzkumu, z něhož vyplývá, že tlustým lidem, kteří jsou vedle seniorů COVIDem ohroženi snad nejvíc, všespásná injekce moc nepomůže.

Podle Kaiser Family Foundation brání obezita prakticky všem vakcínám, aby dělaly svou práci. Tlouštíci se prý snad ani nemusí nechávat očkovat. Vakcíny podstatně lépe fungují u štíhlých lidí s normálním metabolismem. Pro obézní část populace, která je zejména v Americe dosti rozsáhlá, by nejspíš bylo nutné vakcínu modifikovat.

„Budeme mít příští rok vakcínu proti COVIDu, šitou na míru obézním? Ani náhodou,“ říká Raz Shaikh, docent nutričních věd na Univerzitě Severní Karolíny o budoucnosti očkování proti wuchanskému koronaviru. „A bude očkování obézním lidem zabírat? Podle našich odhadů ne.“

Shaikh své odhady zakládá z větší části na studiích provedených v Číně, které ukázaly, že těžší lidé s pozitivním testem na koronavirus mají sklon k vážnějšímu průběhu nemoci a umírají na COVID častěji než štíhlí. Stručně řečeno, čím jste tlustší, tím pravděpodobnější je, že budete mít po nakažení novým koronavirem vážné komplikace nebo dokonce zemřete.

I ve Spojených státech se potvrzuje, že obézní pacienti, kteří se s koronavirem dostanou na JIP, mají těžší průběh nemoci a vážnější následky. Zdá se, že tuk narušuje přirozenou imunitní odpověď těla, kvůli čemuž je pro organismus náročnější udržet se ve stavu prostém nemoci.

Zákeřný útrobní tuk

Belly Fat Defined: Subcutaneous Vs Visceral Fat • Bodybuilding Wizard

Obzvlášť problematická je v tomto směru adipózní (tuková) tkáň v orgánech uložených v břišní dutině, zejména v játrech, neboť uvolňuje hormon leptin, který podle názoru mnoha vědců navozuje stav chronického zánětu uvnitř těla. Tento chronický zánět pak narušuje imunitní reakci na nemoci a též na očkování.

„Zdravý imunitní systém zapíná a vypíná zánět podle potřeby, přivolává si na pomoc bílé krvinky a vysílá do boje proti infekci proteiny,“ píše se v Kaiser Health News.

„Jenže krevní testy odhalují, že obézní lidé a lidé se spojenými metabolickým riziky, jako je vysoký krevní tlak a zvýšená hladina cukru v krvi, se nacházejí ve stavu chronického mírného zánětu. Zánět se zapnul, ale nevypíná se.“

Všude na světě výzkum ukazuje, že obézní lidé ve srovnání se svými hubenějšími protějšky reagují na očkování hůř. U morbidně obézních se často nedostaví vůbec žádná imunitní odpověď. Podstatné zhoršení imunity u nich navíc není zdaleka jediný problém, obezita negativně ovlivňuje celý organismus a dává vzniknout řadě vážných zdravotních potíží.

„Obezita je vážný globální problém a suboptimální imunitní reakce na očkování, jež byly pozorovány u obézní populace, nelze ignorovat,“ napsali vědci z výzkumné skupiny zaměřené na očkování, jež vznikla na prestižní Mayo Clinic. Článek publikovali v roce 2015 v časopise Vaccine.

Nejen obézní, ale i senioři

Další skupina, u níž existuje vážné riziko, že jí očkování proti koronaviru nebude k ničemu, jsou senioři, kteří stejně jako obézní lidé nedostatečně reagují na podání vakcín. Tato skutečnost, o níž se příliš nehovoří, stojí za neustálým nátlakem lékařských expertů na starší spoluobčany, aby se každý rok nechali očkovat proti chřipce. Experti si myslí, že čím víc vakcín senioři dostanou, tím vyšší pravděpodobnost, že získají aspoň nějakou imunitu.

Co si z těchto informací můžeme vzít? Že senioři, obézní lidé – a vlastně každý člověk jakéhokoli věku a hmotnosti – udělají nejlíp, když se očkování proti COVIDu vyhnou. Nové vakcíny, vyvíjené v překotném spěchu, pravděpodobně spíš než skutečnou imunitu přinesou nepříjemné vedlejší účinky – a samozřejmě hromadu peněz do kapes vybraných jednotlivců.

Zdroj

Napsat komentář