Je mnoho důvodů, proč dát před obyčejnou skořicí přednost pravé cejlonské

GreenMedInfo Research Group

Pokud žijete v Severní Americe nebo v Evropě, určitě máte v kuchyni mezi nejrůznějšími druhy koření i takové, jež se pyšní názvem „skořice“. A téměř určitě takto označená sklenička či sáček neobsahuje pravou skořici, nýbrž její levnou náhražku Cassia, získávanou z původně čínské dřeviny Cinnamomum cassia.

Pravá skořice se obvykle označuje jako „cejlonská skořice“ a pochází především ze Srí Lanky (v koloniálních dobách nazývané Cejlon), Indie, Madagaskaru, Brazílie a Karibiku. Cassia je naproti tomu často označována jako „čínská skořice“ nebo „saigonská skořice“ a pochází především z Indonésie, Číny, Vietnamu, Japonska a Koreje.

Skořice je jedním z nejstarších a nejoblíbenějších koření, které se pro své chuťové i léčivé vlastnosti používá již po tisíciletí. Ve starém Egyptě se využívala k vyplňování tělních dutin mrtvých jako balzamovací prostředek. Ve starověkém Římě byla považována za takovou cennost, že císař Nero na důkaz své oddanosti spálil roční zásobu skořice na pohřební hranici své manželky.

Cejlonská skořice je v Severní Americe a Evropě dražší a hůře dostupná – většina koření označeného jako skořice bývá v těchto oblastech ve skutečnosti levnější cassia. Pravá skořice se vyznačuje sladší, lehčí a jemnější chutí než cassia, a proto se hodí spíše k ochucení dezertů než k přípravě slaných pokrmů, které snesou chuťově „těžší“ čínskou skořici.

Kromě chuti však představuje nejdůležitější rozdíl mezi oběma kořeními obsah kumarinu, přírodní sloučeniny, která ředí krev. 

Cassia má mnohem vyšší obsah kumarinu než pravá skořice. Pacientům užívajícím léky na ředění krve, jako je warfarin, se často doporučuje omezit příjem skořice, ale to se obecně týká spíše té obyčejné než pravé.

Oba druhy skořice jsou vynikajícími zdroji stopového minerálu manganu, jenž je důležitým aktivátorem enzymů nezbytných pro stavbu zdravých kostí i pro další fyziologické procesy, včetně metabolismu sacharidů a tuků.

Oba typy jsou také velmi dobrým zdrojem vlákniny, železa a vápníku. Kombinace vápníku a vlákniny je považována za užitečnou při prevenci rakoviny tlustého střeva, snižování hladiny cholesterolu a zmírňování zácpy a průjmu.

Každopádně při nákupu všech koření vždy dávejte přednost organickým (bio) produktům, neboť ty konvenční bývají začasté ošetřovány ozařováním.

Okořeňte si život skořicí – nejen kvůli chuti

1. Skořice snižuje krevní cukr

Bylo prokázáno, že skořice normalizuje diabetikům 2. typu hladinu cukru v krvi tím, že zlepšuje schopnost jejich buněk reagovat na inzulin. Částečně tohoto efektu dosahuje zpomalením rychlosti vyprazdňování žaludku po jídle – to dokázala studie, v jejímž rámci účastníci dostali cca šálek rýžového nákypu se lžičkou skořice a bez ní. Přidání skořice zpomalilo rychlost vyprazdňování žaludku z 37 % na 34,5 % a především účastníkům podstatně pomaleji rostla hladina cukru v krvi. Je ověřeno, že ke snížení hodnot cukru v krvi diabetikům 2. typu stačí i méně než půl čajové lžičky pravé skořice denně. 

2. Mění profil krevních lipidů k lepšímu 

Diabetici si rovněž mohou snížit rizikové faktory spojené s kardiovaskulárními chorobami, pokud budou denně konzumovat jeden gram (asi 1/3 čajové lžičky) skořice. Jedna studie USDA z roku 2003 USDA ukázala, že po 40 dnech konzumace pouhých 1 až 6 gramů skořice (asi 2 čajové lžičky) diabetikům 2. typu klesla v krvi nejen hladina cukru (o 18 až 29 %), ale také triglyceridy (o 23 až 30 %), LDL cholesterol (o 7 až 27 %) a celkový cholesterol (o 12 až 26 %).  

3. Podporuje zdravou srážlivost krve

Četné výzkumy se věnují vlivu skořice na krevní destičky, které zajišťují srážení krve. Skořice ředí krev a zabraňuje nežádoucímu shlukování krevních destiček. Jako protisrážlivý prostředek je natolik účinná, že pacienti užívající farmaka na ředění krve bývají varováni, aby neužívali skořici v koncentrované formě, tzn. v podobě doplňků stravy a extraktů. Cassia má vyšší koncentraci látky kumarinu, která je za toto ředění krve zodpovědná, což je o důvod víc, proč se rozhodnout pro cejlonskou verzi.

4. Bojuje s bakteriálními a houbovými patogeny

Ájurvédská medicína odedávna používá skořici pro její antimikrobiální vlastnosti, jimiž podporuje imunitu a pomáhá při prevenci nachlazení a chřipky. Bylo prokázáno, že toto koření pomáhá zastavit růst bakterií, plísní a běžných kvasinek druhu Candida. Jedna studie prokázala, že skořice je účinnou alternativou chemických konzervačních látek používaných v potravinářství. Přidání pouhých několika kapek skořicového esenciálního oleje do mrkvového vývaru na 60 dnů zabránilo tomu, aby se v tekutině množily potravinové patogeny.

5. Zlepšuje paměť a chrání mozek

Bylo zjištěno, že žvýkání žvýkaček s příchutí skořice nebo pouhé přivonění k tomuto sladkému koření zlepšuje mozkovou činnost. Výzkum vedený dr. P. Zoladzem a prezentovaný v roce 2004 na setkání Asociace pro chemorecepční vědy v Sarasotě na Floridě odhalil, že skořice zlepšuje kognitivní procesy a zlepšuje výsledky testovaných osob v oblasti pozornosti, paměti a vizuálně-motorické rychlosti při práci na počítači.

Ze studie provedené v roce 2011 vyplynulo, že skořice tlumí ten typ chronického zánětu, jenž vede ke vzniku různých neurodegenerativních onemocnění, jako Alzheimerova choroba, Parkinsonova choroba, roztroušená skleróza, rakovina mozku a meningitida.

6. Prospívá trávení

V tradiční čínské medicíně se skořice používá na plynatost, nevolnost a průjem. Měla by též zlepšovat schopnost těla trávit ovoce, mléko a mléčné výrobky.

Pokud se už nemíníte spokojit se „čínskou skořicí“ cassia, poohlédněte se po pravé, cejlonské. Tu poznáte nejen podle ceny, ale i podle vzhledu. Prášek bývá o něco světlejší; při koupi koření vcelku se zaměřte na to, jak jsou proužky srolované a jak vypadají. Cassia bývá tlustší a konce mívá zarolované proti sobě, zatímco proužky cejlonské skořice jsou tenčí a stočené do ruličky. 

Další informace o účincích skořice najdete v databázi našeho webu GreenMedInfo

Zdroj

Napsat komentář