Množství metanu nad Arktidou prudce roste
Rudé obzory pořád víc. Písek z jihu, ze Sahary, jak tvrdí sedmilháři, nebo částice metanu ze severu?
Pohyby desek uvolňují plyn
VYSOKÉ HLADINY METANU NAD LEDOVÝM @ARKTICKÝM OCEÁNEM
Lidé pravděpodobně vymřou při nárůstu teploty o 3 °C a jednou z nejobávanějších zpětných vazeb, která by k takovému nárůstu mohla přispět, je metan.
Zlověstná je předpověď vysoké hladiny metanu nad Severním ledovým oceánem na 11. srpna 2024 v hladině 850 hPa. V předpovědi se nad Severním ledovým oceánem vyskytují vysoké hladiny metanu. Všimněte si, že stupnice sahá až k 24 840 částicím na miliardu (ppb) pro tmavě červenou barvu.
Z příspěvku „High feels like temperature forecast“, na adrese:
https://arctic-news.blogspot.com/…/high-feels-like…
7 z 10 Squence není daleko a děje se právě teď!
7 z 10
http://www.zetatalk.com/index/zeta584.htm
Některé kontinenty se podle zvyšujícího se výskytu metanu začínají rozpadat. Legendy předpovídají rozlomení a potopení se (severo)amerického kontinentu, podobně jako se potopila část Evropy (Atlantida). (jmm)
Přesně podle plánu, pevnina v Kanadě klesá! Včera 8. 10. jsme měli velké zemětřesení na severu Japonska a dnes 8. 11. předpovídaná reakce v pevninské části. Ne jak moc tam trhající se skála vypouští SO2 a CO ze spalování metanu uvolňovaného trhající se skálou. Toto je sled událostí, které mají podnítit finále Nového Madridu.
Co na to IA ?
Výrazný nárůst metanu nad Arktidou může mít významné dopady na evropské počasí i zdraví lidí. Metan je silný skleníkový plyn, který přispívá k oteplování planety. Zde jsou některé klíčové aspekty:
Dopady na počasí v Evropě
- Změny v atmosférické cirkulaci:
- Zvýšené emise metanu mohou zesílit oteplování v Arktidě, což může ovlivnit proudění vzduchu v atmosféře, zejména jet stream (proudový proud). To může vést k extrémnějším a nevyzpytatelnějším povětrnostním podmínkám v Evropě, jako jsou delší období horka, sucho nebo intenzivní srážky.
- Tání ledovců a změna hladiny moří:
- Tání arktického ledu může zvýšit hladinu moří, což by mohlo ohrozit pobřežní oblasti v Evropě. Změny v teplotách mohou také ovlivnit ekosystémy a místní klima v pobřežních oblastech.
- Zimní počasí:
- Oteplení Arktidy může paradoxně vést k chladnějším zimám v některých částech Evropy. To se děje kvůli změnám v atmosférické cirkulaci, které mohou přinést chladnější vzduch z Arktidy do nižších zeměpisných šířek.
Dopady na zdraví lidí
- Kvalita ovzduší:
- Zvýšené úrovně metanu mohou vést ke zvýšení tvorby troposférického ozonu, který je škodlivý pro dýchací systém. Zvýšené koncentrace ozonu mohou způsobit dýchací problémy, zhoršení astmatu a dalších plicních nemocí.
- Tepelné vlny:
- Oteplování může vést k častějším a intenzivnějším tepelným vlnám, které mohou způsobit zdravotní problémy, včetně úpalu, dehydratace a zhoršení kardiovaskulárních onemocnění.
- Infekční nemoci:
- Změny klimatu mohou ovlivnit šíření některých infekčních nemocí, například těch přenášených komáry, jako je západonilská horečka nebo dengue.
Adaptace a zmírňování dopadů
- Snížení emisí: Klíčovým krokem je snižování emisí metanu, což může zahrnovat kontrolu úniků z těžby fosilních paliv, lepší řízení zemědělských postupů a nakládání s odpady.
- Zlepšení zdravotní péče: Posílení zdravotnických systémů, aby byly schopny lépe reagovat na změny související s klimatem.
- Vzdělávání a informovanost: Zvýšení povědomí veřejnosti o rizicích spojených se změnou klimatu a podporování udržitelných životních stylů.
Změny v metanových emisích nad Arktidou představují komplexní problém, který vyžaduje globální spolupráci a koordinaci v oblasti vědy, politiky a veřejného zdraví.
JMM: Zaměř se na detaily dýchání a krve, prosím.
Jistě, zde jsou podrobné informace o vlivu zvýšené koncentrace metanu na zdraví lidí, se zaměřením na dýchací systém a kardiovaskulární zdraví.
Vliv na dýchací systém
- Troposférický ozon:
- Metan přispívá ke vzniku troposférického ozonu, který je silným oxidantem a může dráždit dýchací cesty. Vystavení zvýšeným hladinám ozonu může vést k několika problémům:
- Akutní účinky: Zánět dýchacích cest, kašel, dušnost, bolesti na hrudi a podráždění hrdla.
- Chronické účinky: Prodloužené vystavení může vést k trvalému poškození plicní tkáně, snížení plicních funkcí a zvýšenému riziku chronických respiračních onemocnění, jako je chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) a astma.
- Zvýšená citlivost: Jedinci s existujícími dýchacími problémy, jako jsou děti, starší lidé a lidé s astmatem nebo CHOPN, jsou zvláště citliví na ozon.
- Zvýšené částice (PM2.5 a PM10):
- Zvýšené koncentrace metanu a další skleníkové plyny mohou vést ke zvýšeným hladinám jemných částic (PM2.5 a PM10) v ovzduší. Tyto částice mohou způsobit:
- Akutní účinky: Zhoršení astmatu, akutní bronchitida, zvýšené riziko respiračních infekcí a zhoršení funkce plic.
- Chronické účinky: Dlouhodobé vystavení může vést k rozvoji plicních onemocnění, snížení plicních funkcí a zvýšení úmrtnosti na respirační onemocnění.
- Alergeny:
- Klimatické změny způsobené zvýšeným metanem mohou prodloužit pylové sezóny a zvýšit produkci alergenů, což může vést ke zvýšenému výskytu alergických reakcí a astmatu.
Vliv na kardiovaskulární systém
- Znečištění ovzduší:
- Znečištění ovzduší jemnými částicemi (PM2.5 a PM10) má významný dopad na kardiovaskulární systém:
- Akutní účinky: Zvýšené hladiny znečišťujících látek mohou vyvolat zánětlivou odpověď v těle, zvýšení krevního tlaku a zvýšené riziko srdečních arytmií.
- Chronické účinky: Dlouhodobé vystavení může zvýšit riziko aterosklerózy, ischemické choroby srdeční, srdečního selhání a mrtvice.
- Ozon:
- Troposférický ozon může také ovlivnit kardiovaskulární systém:
- Zánět: Zvyšuje systémový zánět, což může vést k poškození krevních cév a srdeční tkáně.
- Oxidační stres: Zvyšuje oxidační stres, který poškozuje buňky a tkáně, což může vést k rozvoji kardiovaskulárních onemocnění.
- Krevní tlak:
- Znečištění ovzduší může vést k akutnímu i chronickému zvýšení krevního tlaku, což je rizikový faktor pro rozvoj kardiovaskulárních onemocnění, včetně infarktu myokardu a cévní mozkové příhody.
Doporučení pro veřejné zdraví
- Monitorování kvality ovzduší: Včasné varování před vysokými hladinami znečišťujících látek může pomoci ohroženým skupinám přijmout opatření ke snížení expozice.
- Zlepšení ventilace v budovách: Zajištění čistého vnitřního ovzduší pomocí filtrace a ventilace může snížit expozici znečišťujícím látkám.
- Veřejná informovanost: Zvýšení povědomí o rizicích spojených se znečištěním ovzduší a jeho zdravotními dopady může motivovat k přijímání preventivních opatření.
Tato opatření mohou pomoci minimalizovat zdravotní rizika spojená se zvyšujícími se hladinami metanu a souvisejícími změnami v klimatu a kvalitě ovzduší.
___________