Omezení vlivu EMF prospívá všemu živému, hospodářsky zajímavým příkladem jsou slepice

GMI Reporter

Výrobci zařízení Blushield, jež je určené k ochraně před umělým elektromagnetickým zářením a funguje na principu skalárních vln, otestovali, zda má použití tohoto přístroje opodstatnění v živočišné výrobě. Prvním impulsem byl test na farmě v Minnesotě, kde byl Blushield umístěn do kravína. Nevíme o vlivu na krávy, ale vlny, které dosahovaly do vedlejšího kurníku, se velmi pozitivně odrazily na snůšce vajec. Proto proběhl experiment cílený přímo na slepice.

METODY TESTU

Pokusy proběhly na drůbeží farmě Te Puna na předměstí obce Tauranga na Novém Zélandu.

Farmu tvoří dvě zcela automatizované drůbežárny. V jedné z budov probíhal experiment, druhá sloužila jako kontrolní. Testováno bylo běžné plemeno kura domácího Shaver. Zařízení zapojená do elektřiny byla rozmístěna v desetimetrové vzdálenosti. V každé drůbežárně se nacházelo 10 000 – 15 000 nosnic.

V každém sektoru jsme vzali pět slepic a provedli jim krevní test na parazity, počet krvinek, tvar a velikost krevních destiček. Dále bylo zaznamenáno celkové zdraví exemplářů podle takových znaků, jako je hmotnost a kvalita opeření/kůže a jiné faktory, které jsme považovali za relevantní. Krevní testy jsme zopakovali po měsíci a po třech měsících, vždy na pěti náhodně vybraných slepicích z každého sektoru.

Podle vzorků z každého sektoru jsme zaznamenávali i kvalitu vajec, jež byla každý den snesena. Zajímaly nás takové ukazatele, jako je množství, tloušťka skořápky a barva a velikost žloutku.

Po měsíci slepicím z krve téměř vymizeli paraziti nalezení v původních vzorcích. Krevní obraz byl stabilizovanější, krevní destičky se nezměnily. Slepice se jevily jako celkově zdravější a také klidnější, lépe se s nimi manipulovalo. Majitel farmy také uvedl, že v drůbežárně č. 1 od doby nainstalování zařízení podstatně klesla celková hladina hluku.

ÚMRTNOST PO JEDNOM MĚSÍCI

Před instalací měsíčně v obou budovách uhynulo přibližně 60 – 100 slepic. V týdnech následujících ihned po instalaci zařízení úmrtnost klesla na nulu, v následujícím týdnu uhynuly 4 nosnice, v tom dalším pak šest.

KVALITA VAJEC PO JEDNOM MĚSÍCI

Před instalací zařízení v drůbežárně neslo vejce 74 – 78 % slepic a po jednom měsíci tento údaj vzrostl na 82 – 84 %. Žloutky vajec byly o něco větší a výrazněji zbarvené (hlubší žluť). Vejce byla větší v průměru o 1 mm. Skořápka dělala dojem menší křehkosti, ačkoli to nevypadalo, že by byla silnější.

VÝSLEDKY PO ČTYŘECH MĚSÍCÍCH

Po čtyřech měsících od započetí experimentu to vypadalo, že zdraví slepic je stabilní. Paraziti se už v krvi neobjevovali vůbec, krevní obraz byl vyrovnaný, velikost krevních destiček byla normální a tvar pravidelný. Měsíční úmrtnost klesla na 8 – 15 kusů už první měsíc a od té doby se na této úrovni držela, což je významné plus.

KVALITA VAJEC PO ČTYŘECH MĚSÍCÍCH

Tou dobou už bylo produktivními nosnicemi 84 – 87 % hejna obývajícího 1. budovu. Velikost vajec se nicméně různila, protože do drůbežárny byly doplněny kuřice a první snůšky mladých slepic jsou tvořeny malými vejci. V průměru každopádně vzrostla velikost žloutků. Vzrostla i průměrná velikost vajec, až 10 – 15 % jich mělo velikost XL. Skořápky byly rozhodně silnější, méně křehké.

VÝSLEDKY TESTŮ PO JEDNOM ROCE

Ačkoli se mezi osazenstvem kurníku událo několik změn (doplnění kuřic, porážka starých slepic), neukázaly krevní testy návrat parazitů. Celkové zdraví slepic zůstalo na dobré úrovni, nebyly pozorovány žádné znaky napadení virovými chorobami ani kožních nemocí.

V porovnání s kontrolní drůbežárnou byla hladina hluku konstantně nižší. Slepice se jevily spokojenější, méně se navzájem klovaly. Kupodivu také méně žraly, přesto však více snášely, a to kvalitnější vejce. V tomto směru se situace v kontrolním kurníku nezměnila.

Nejvýraznější v celém testu byl však pokles mortality. Ta se v žádné fázi testu nedostala přes 25 kusů měsíčně a v průměru činila 16 – 18 kusů. Slepice se zbavily velkého dílu své agresivity a kanibalismu. Tento pokles úmrtnosti byl významný: před započetím testu byla mortalita 60 – 100 kusů.

ZMĚNA KVALITY VAJEC PO JEDNOM ROCE

Produktivita se někdy dostávala až na 89 %, ale nakonec dosáhla průměru 84 – 87 %, což je nárůst o dobrých 10 %. Vejce si během celého experimentu držela vysokou kvalitu, přičemž konzistentně rostla kvalita žloutku (zejména barva byla výraznější) a viskozita bílku. Vejce se v průměru celkově zvětšila – z průměrných 63 gramů na 66 gramů. Skořápky sice nebyly nijak výrazně tlustší, ale testy křehkosti ukázaly, že jsou skořápky odolnější.

V souhrnu lze mluvit o působivém nárůstu produktivity a patrném poklesu úmrtnosti. Prodloužila se i doba, během níž slepice snášejí vejce, a to cca o 20 měsíců. Instalace zařízení Blushield se farmáři rozhodně vyplatila, což je pro drůbežáře, kteří hospodaří s nízkým ziskem, určitě zajímavé. Kalkulace úspory v místních cenách ukázala, že se přístroje zaplatily už během prvního měsíce. A to nehovoříme o etické stránce věci – z chování slepic bylo zřejmé, že pociťují menší stres než obvykle.

Zdroj

Napsat komentář