10 zjevných pravd, na které příliš často zapomínáme

Marc Chernoff

Znáte to – existují věci, které můžete slyšet stokrát v nejrůznějších obměnách, a přesto trvá drahně let, než je skutečně začnete vnímat. Těch deset bodů, které jsem sepsal níže, do této kategorie jednoznačně spadá. Jsou to životní lekce, na které narážíme stále znovu, ale z nějakého důvodu nám ne a ne plně „docvaknout“.

Toto je, přátelé, můj pokus pomoci nám všem, včetně mě samotného, abychom si tyto pravdy konečně zapsali za uši a už je nikdy nezapomněli…

1.  Průměrný lidský život je poměrně krátký.

V hloubi duše víme, že je život krátký a že smrti nakonec nikdo neunikne, ale když zemře někdo, koho známe, vždycky nás to překvapí – jako by tu měl být navždy. Je to jako jít zamyšleně po schodech a nesoustředit se na chůzi… mylně předpokládáme, že na konci schodiště bude ještě jeden schod. Šlápneme, ztratíme rovnováhu, zakymácíme se, chytáme se zábradlí; ten okamžik nás rázně a nekompromisně vrátí do reality.

ŽIJTE svůj život DNES! Neignorujte smrt, ale ani se jí nebojte. Bojte se života promrhaného strachem z „co kdyby“. Smrt není ta nejhorší ztráta. Nejhorší je umřít zaživa a životem se schouleně proplížit. Buďte smělí. Buďte odvážní. Buďte k smrti vyděšení – a pak stejně udělejte další krok.

2.  Budete žít takový život, jaký si sami vytvoříte.

Váš život je jen váš. Ostatní vás mohou přesvědčovat, ale rozhodovat za vás nemohou. Mohou být s vámi, ale ne na vašem místě. Tak ať je cesta, po které se vydáte, vždy v souladu s vaší intuicí a přáními. Nebojte se vybrat si jinou nebo vytvořit si úplně novou, když vám ta stará přestane vyhovovat.

Pamatujte si, že je vždycky lepší stát na první příčce žebříku, po kterém chcete lézt, než na poslední příčce toho, na který jste vlastně vůbec nechtěli.

A jestli vás má život naučit jen jedinou věc, tak ať je to vědomí, že vždycky stojí za to do něčeho s vášní „skočit“. I když nebudete vědět, kde skončíte, buďte odvážní, postavte se na samou hranici neznámého a naslouchejte svému srdci.

3.  Být v jednom kole NEZNAMENÁ být produktivní.

Permanentní zaneprázdněnost není ctnost ani důvod k obdivu. Ačkoli míváme všichni rušnější období, jen málo z nás má legitimní důvod být zaneprázdněný POŘÁD. Prostě jen nevíme, jak si stanovit hranice, určovat priority a říkat ne ve správný okamžik.

V dnešní době jen málokdy znamená zaneprázdněnost totéž co produktivita. Jen se kolem sebe rozhlédněte. Počet lidí, kteří se neustále honí, dalece překonává počet lidí, kteří něco opravdu dělají. Zaneprázdnění lidé spěchají tam a onam, do práce, na poradu, na konferenci, na akce, v polovině případů vyrážejí pozdě, a tak se musejí hnát. Nemají čas na rodinu ani na pořádný spánek. E-maily je kvůli smartphonům pronásledují na každém kroku a diář mají narvaný povinnostmi. Zaneprázdněnost jim propůjčuje pocit jakési větší důležitosti. Ale to je jen iluze. Jsou jako křečci ve šlapacím kole.

Ačkoli nám zaneprázdněnost může krátkodobě poskytnout pocit, že jsme tak nějak víc naživu, nelze ji dlouhodobě vydržet. Nevyhnutelně – ať zítra nebo až na smrtelné posteli – jednou dojdeme k názoru, že takhle nevypadá smysluplný život.

4.  Úspěchu vždy předchází nějaký druh nezdaru.

Většině chyb se nelze vyhnout. Naučte se odpouštět si. Není problém dělat chyby. Problém je, když se z nich nejste schopni poučit.

Pokud se příliš bojíte nezdaru, pravděpodobně nebudete moci provést kroky nutné k úspěchu. Řešení je spřátelit se s chybami. Chcete vědět, jaký je rozdíl mezi mistrem a začátečníkem? Mistr selhal víckrát, než se začátečník vůbec pokusil. Za každým mistrovským dílem je spousta nezdarů, ale takové nevydařené pokusy nám nikdo neukazuje.

Závěr: to, že se něco neděje teď, neznamená, že se to nestane nikdy. Někdy se věci musí hrozně pokazit, než začnou být takové, jaké mají být.

5.  Myslet a dělat jsou dvě různé věci.

Když budete jen sedět a přemýšlet, úspěch vás nikdy nepotká.

Záleží jen na tom, co děláte – ne na tom, co říkáte, že budete dělat. V základě jsou znalosti k ničemu, nezačneme-li jednat. Dobré věci nepřicházejí k těm, kdo čekají. Dobré věci potkávají lidi, kteří pracují na smysluplných cílech. Zeptejte se sami sebe, co je opravdu důležité, a pak seberte odvahu nutnou k tomu, abyste kolem odpovědi na tuto otázku vybudovali svůj život.

A pamatujte, pokud budete čekat, než budete na sto procent připravení, je pravděpodobné, že budete čekat celý zbytek života.

6.  Abyste mohli někomu odpustit, nemusíte čekat na jeho omluvu.

Až se naučíte přijímat všechny ty omluvy, které jste nikdy nedostali, bude váš život výrazně snazší. Klíčem je vděčnost za každou zkušenost, pozitivní i negativní. Tiché poděkování za lekci, kterou jste dostali. Pochopení, že zášť z minula nám jen kazí současné štěstí a že když ji v sobě živíme, tak je to jako bychom si v hlavě nechali žít nechtěného nájemníka, a navíc zadarmo.

Odpuštění je slib, který je v našem zájmu dodržet. Když někomu odpustíte, slibujete sami sobě, že nebudete nezměnitelnou minulost stavět proti živé současnosti. Odpuštění neznamená, že někoho zprostíte jeho zločinů – odpuštění představuje klíč k sejmutí těžkého břemene z vlastních zad. Být věčnou obětí není k ničemu.

7.  Někteří lidé se k vám prostě nehodí.

Můžete být jen tak skvělí jako lidé, jimiž se obklopíte, tak buďte natolik odvážní, abyste ze svého okruhu vypustili ty, kdo vás srážejí. Neměli byste trvat na udržování vztahů s lidmi, kteří vás neustále nutí cítit se mizerně.

Pokud se v něčí přítomnosti pokaždé cítíte nepříjemně a nejistě, ať už z jakéhokoli důvodu, pravděpodobně to nebude kandidát na blízkého přítele. Máte-li kvůli takovému člověku pocit, že nemůžete být sami sebou nebo že jste nějak nedostateční, nedržte se ho. Možná se po setkání s ním (nebo ní) cítíte vyčerpaně, a když si něj vzpomenete, projede vámi úzkost… naslouchejte své intuici. Existuje dostatek lidí, kteří jsou pro vás „ti praví“, kteří vám budou dodávat energii a inspirovat vás, abyste byli sami sebou nejlépe, jak to dovedete. Nemá cenu snažit se páčit podporu z lidí, kteří se k vám prostě nehodí.

8.  Milovat vás není úkolem jiných lidí – je to vaše vlastní práce.

Je důležité být laskavý k ostatním, ale ještě důležitější je být laskavý k sobě. Máte-li v tomto světě něco opravdu dokázat, musíte se mít rádi. Určitě se na sebe nedívejte očima lidí, kteří si vás neváží. Znejte svoji cenu, i když ji neznají jiní.

Dovolte dnes někomu, aby vás měl rád takové, jací jste – se všemi chybami, s nedostatkem atraktivity, který možná často vnímáte, nedokonalé a neúplné. Ano, nechte dnes někoho, ať vás má navzdory tomu všemu rád – a ten někdo ať jste VY.

9.  To, co vlastníte, není to, co JSTE.

Věci jsou opravdu prostě jen věci a nemají naprosto žádnou spojitost s tím, co jste za člověka. Většině z nás stačí mnohem méně, než si myslíme. To je cenné připomenutí, zvlášť v této extrémně konzumní kultuře, která se mnohem víc zaměřuje na hmotné věci než na vztahy a zkušenosti.

Klidně si vytvořte svoji vlastní kulturu. Nedívejte se na televizi, nečtěte si módní magazíny a přestaňte konzumovat večerní zprávy. Vyplňte svůj čas smysluplnými prožitky. Zapomeňte na ten bizarní svět, který nám přinášejí média, na neustávající tlak na další a další spotřebu. Toto všechno je iluzorní svět. Co je reálné, jste VY, vaši přátelé a rodina, vaše lásky, vaše úspěchy, naděje, plány i obavy.

Příliš často nám říkají, že nejsme důležití, že jsme ve srovnání s realitou cosi okrajového významu. „Pořiď si titul, pořiď si auto, pořiď si dům, pořiď si to a tamto, nepřestávej.“ A to je smutné, protože jednoho dne zjistíte, že vás obelhali. A pak budete chtít vyrvat svou mysl z rukou vymývačů mozků, kteří z vás chtějí udělat poslušný dron, který si bude kupovat – jak se říká – věci, které nepotřebuje, aby udělal dojem na lidi, které nemá rád.

10.  Všechno se mění, každou sekundu.

Přijímejte změny s vědomím, že vše se děje z nějakého důvodu. Ten nemusí být zřejmý na první pohled, ale nakonec uvidíte, že má všechno svůj smysl.

Z toho, co máte dnes, se zítra stane jen to, co jste měli. Nikdy nevíte. Věci se mění a často velmi spontánně. Lidé a okolnosti přicházejí a zase mizí. Život stále ubíhá, nezastavuje se. Z klidu v chaos se změní během několika sekund – to se stává nejrůznějším lidem jeden každý den. Pravděpodobně se to právě teď děje někomu ve vašem okolí.

Směr, jímž se ubírá náš život, může změnit ten nejkratší zlomek sekundy. Zdánlivě nevinné rozhodnutí jím otřese jako asteroid dopadající na Zemi. Nepředvídatelné události už obrátily vzhůru nohama životy nesčíslných lidí, ať se jednalo o změnu lepšímu nebo k horšímu. A děje se to pořád a pořád.

Ať je současná situace dobrá nebo špatná, je jisté, že se jednou změní. To je jediná věc, s níž můžete počítat. A tak, až bude život fajn, užívejte si ho. Nehledejte každou sekundu něco lepšího. Štěstí nepřichází k lidem, kteří si neumějí vážit toho, co mají.

 

Zdroj

Napsat komentář