Nové zjištění: energetické nápoje jsou šokujícím způsobem toxické pro srdce
Vicki Batts
Energetické nápoje jsou v dnešní době extrémně populární. Podle odhadů obchod s tímto druhem nápojů mezi lety 2008 a 2012 přímo explodoval – narostl o 60 %. V roce 2015 se objevily informace, že má v roce 2017 trh dosáhnout hodnoty vyšší než 21 miliard. Dnes máme na výběr z 500 různých produktů.
Odvětví zaměřenému na výrobu energetických nápojů se úspěšně daří nabízet své zboží jako „super pití“. A aby to bylo ještě horší, poslední dobou ho prodává jako „doplňky“ spíše než jako nápoje, kvůli čemuž není nutné uvádět přesné složení výrobku na obalech. To může být pro zákazníky z mnoha důvodů matoucí. Někteří lidé se domnívají, že jsou tyto nápoje stejně neškodné jako obyčejná káva nebo že dokonce představují lepší volbu než normální nealko nápoje colového typu. Ale pravda je taková, že energetické nápoje rozhodně nejsou totéž jako káva nebo cola.
Na toto téma proběhla nová studie, díky níž se zjistilo, že kdo denně vypije 32 uncí (necelý litr) energetických nápojů denně, což mnozí skutečně dělají, riskuje poškození srdeční funkce a abnormality krevního tlaku. Tyto změny zdaleka nemá na svědomí jen kofein.
Podle FDA je bezpečné zkonzumovat denně 400 mg kofeinu, což je asi pět šálků kávy. Jenže energetické nápoje jsou nechvalně známé obsahem „patentovaných energetických směsí,“ jak se to označuje na obalech, které sestávají z přísad pochybných kvalit. O jejich bezpečnosti se toho ví jen málo. Kdo nápojů za den vypije víc, snadno navíc překročí maximální bezpečný limit příjmu kofeinu. Už jen to může vést k bolestem hlavy a vysokému krevnímu tlaku – nemluvě o těch jiných „dobrotách,“ co výrobci do energetických nápojů přidávají. Některé už možná způsobily i úmrtí konzumentů.
Za účelem posouzení bezpečnosti těchto přísad vědci měřili fyzické změny, pozorované ve skupině osmnácti zdravých mužů a žen po vypití běžného energetického nápoje. Vědecký tým pro srovnání zaznamenával i změny, k nimž došlo poté, co dobrovolníci vypili nápoj, v němž bylo obsaženo to samé množství kofeinu, ale žádné další ingredience, které obsahoval energetický nápoj.
Energetický nápoj použitý při studii obsahoval 320 mg kofeinu, 4 unce (113 g) cukru, řadu vitaminů skupiny B a „patentovanou energetickou směs,“ která se skládala z taurinu a dalších složek, které se v těchto nápojích typu Red Bull či Monster běžně vyskytují.
Následujících 24 hodin po vypití nápoje byla srdeční činnost každého z účastníků monitorována pomocí EKG. Jak informují NBC News, „vědecký tým uvedl, že u osob, které vypily energetický nápoj, bylo opakovaně naměřeno prodloužení QT intervalu, které bývá často spojeno s život ohrožujícími nepravidelnostmi srdečního rytmu. U účastníků, kteří pili pouze kofeinový nápoj, takové změny zaznamenány nebyly.“
Autoři studie upozornili, že kvůli vedlejším účinkům spočívajícím v podobných změnách srdeční funkce už muselo být staženo z trhu několik léků. Dodali také, že po energetickém nápoji se pokusným subjektům zvýšil krevní tlak až o 5 bodů, zatímco kofein způsobil jen mírné zvýšení – o pouhý jeden bod.
Vědci uvádějí, že tyto změny sice nemusejí nutně být nebezpečné pro zdravého člověka, ale pro osoby trpící srdečními problémy už mohou představovat riziko.
Ke kritice se přidává i dr. Jennifer L. Harris z obezitologického centra při univerzitě v Connecticutu, která se sice přímo na této studii nepodílela, ale vyjádřila své obavy ze způsobu, jímž se výrobci snaží prodávat energetické nápoje čím dál tím nižším věkovým kategoriím. Podle jejích slov roste počet návštěv pohotovosti adolescentů a mladých lidí, kteří mají problémy po konzumaci energetických nápojů. Více než polovina případů akutních zdravotních potíží po požití energetického nápoje byli v letech 2010-2013 dětští pacienti.
Harrisová upozorňuje i na to, že některé ze standardních složek energetických nápojů (včetně taurinu a guarany) ani nebyly schváleny FDA a účinky těchto látek byly jen vzácně testovány v kombinaci s kofeinem.