Blíží se Černá Labuť ? Ekonomický trh je zřejmě před největším zhroucením v historii. Elity chtějí změnit přístup k penězům. KDY to přijde?

Západní akcie, ekonomika, prudce padá. Svou snahou ovládnout svět a nyní také Rusko, se západ dostal do své vlastní pasti. Kromě (zatím) trhu nemovitostí padá úplně všechno. Na to reagují různí investiční poradci a předpovídají ještě mnohem větší pád, možná největší v historii. Je to možné, obzvlášť uvážíme-li snahu sociologů a sociálních inženýrů zcela změnit svět a nastavit ho jinak. Lidé již nebudou mít přímý přístup ke své energii, tedy, ke svým penězům. Poprvé v historii, nepočítáme-li období otroctví. (jmm)

Sonali Basak

Mark Spitznagel je placen za to, aby byl připraven na to, že se nejslabší články trhu odhalí ve velkém.

Právě teď je podle zakladatele společnosti Universa Investments, jejíž fond se zaměřuje na ochranu klientů během událostí typu „černá labuť“, finanční systém nejvíce ohrožen „největší úvěrovou bublinou v dějinách lidstva“.

Jednapadesátiletý Mark Spitznagel trvá na tom, že není „věštcem zkázy“.

Jednapadesátiletý Mark Spitznagel trvá na tom, že není „zhoubcem a škarohlídem“.Kredit:Bloomberg TV

„Pokud tato úvěrová bublina někdy praskne, bude to nejkatastrofálnější selhání trhu, o jakém kdy kdo četl – ale doufejme, že se to nestane,“ řekl ve čtvrtek v telefonickém rozhovoru Spitznagel, investiční ředitel společnosti Universa se sídlem v Miami. „Dostali jsme se do těžké situace.“

Jednapadesátiletý Spitznagel trvá na tom, že není „sklíčený“. Dlouhodobě kritizuje centrální banky, které udržují úrokové sazby blízko nuly nebo dokonce v záporných hodnotách, což podle něj podporuje hodnotu aktiv a podporuje nadměrné zadlužování. Úředníci po celém světě nyní zpřísňují měnovou politiku, aby bojovali proti zvýšené inflaci.

Jeho varování navazuje na další opatrné výroky, které tento týden zazněly od banky JPMorgan Chase & Co. Jamieho Dimona, který investorům řekl, aby se připravili na ekonomický „hurikán“, a Goldman Sachs Group Inc. prezidenta Johna Waldrona, který uvedl, že je svědkem nebývalého množství otřesů a očekává „těžší ekonomické časy“.

Tradiční aktiva typu útěk ke kvalitě, jako jsou americké státní dluhopisy a zlato, letos investory zklamávají, což ještě umocňuje bolest, uvedl Spitznagel. Ve své knize Safe Haven z roku 2021 tvrdil, že obojí je při zmírňování rizik nedůsledné.

Universa, kterou v roce 2007 založil a jejímž poradcem je Nassim Nicholas Taleb, je hedgeový fond v nejčistším slova smyslu, specializující se na zmírňování rizik. Jeho cílem je chránit před největšími tržními krachy tím, že v těchto obdobích zachovává kapitál. Podle dopisu, který tehdy získala agentura Bloomberg, sdělil klientům, že jeho opční obchody přinesly v březnu 2020 výnos 3 612 %.

V době, kdy se hedgeové fondy jako Tiger Global Management Chase Colemana ocitly uprostřed krize technologických akcií a Melvin Capital Management Gabea Plotkina po sérii ztrát ukončuje činnost, Spitznagel zopakoval svou kritiku celého odvětví.

„Jaký účel hrají hedgeové fondy v portfoliu kohokoli? Na tuto otázku jsem nikdy nedokázal odpovědět,“ řekl. „Hedgeové fondy vytvořily řešení pro špatný problém.“

Populární strategie hedgeových fondů, jako je parita rizika a snižování volatility, jen málo přispívají ke zlepšení výnosů, protože hledají útočiště, když se trhy zhoršují, řekl Spitznagel. Ve skutečnosti mohou v dlouhodobém horizontu prodělávat.

„Děláte market call,“ řekl. „Udělat dnes své portfolio buď více, nebo méně defenzivní, to by byla mimořádná předpověď, kterou bychom dnes všichni udělali špatně.“

Ti, kteří se takticky snaží zmírnit riziko, „se spálí, to trh s lidmi dělá,“ řekl Spitznagel.

Bloomberg

zdroj, translation via deepl and deeps

Napsat komentář