Brokolice? Mozek i srdce dohromady! Rezistenci superbakterií vůči antibiotikům možná vyřeší přírodní látka přítomná v brokolici

Pozn. jmm: Vida! No, jsem přesvědčen, že mé video sdělení nebylo primárně o brokolici ani o síře, páč nám ponejspíš jen trošku ztlumí příznaky a mírně vyvede tělo ze vzrůstající paniky a šoku. Kdybych neměl slušné vychování, napsal bych, že jsme v pr..li. Někdo asi bude víc a hloubš a někdo nějak méně. Mnozí budou straně, vládě a vědecké sektě a nechají se geneticky změnit, jiní budou snažit chytit dech nějak přírodněji. Bude to mela!

Ale přesto, na mé objevy a video nebyly asi české trhy a eshopy příliš připraveny, neznají souvislosti, jak by také mohly, a tak desítky a stovky balení se v řádu hodin rozutíkaly do světa šťastnějším majitelům, ostatní budou muset čekat. 🙂

Já za sebe doporučuji sulforafan z brainmarketu (momentálně vyprodáno, pokud byste chtěli, musíte počkat, až nafasují, odkaz mé spolupracovnice a kamarádky v dalším odstavci, naše čtenáře už jsme jednou na to naváděli), asi i po mém videu se strhla „tsunami“, nebo v Puravia, tam tedy prý již taky vyprodáno, ale jde o tento německý sulforafan zde, ostatní doplňky vyzkoušené nemám, takže se omlouvám, ale nemohu vám ty vaše vybrané, co mi posíláte ve zprávách a mailech, ani potvrdit, ani vyvrátit.. je třeba zkoušet.. ale velmi dobré jsou i tyhle spojené enzymy a probiotika ve spojení s brokolicí. Když před asi 12 lety říkal mně osobně u stolu v kavárně na Vinohradech známý ruský profesor Kutušov prognózu, že 70% Čechů bude mít rakovinu, ještě mu ne všichni věřili, a to bylo ještě před zářením a před covidem. Už vidíme, jak lidé začínají padat, mimo jiné proto, že ztrácejí kyslík. Vše do sebe zapadá. Chmm. U známé jsem domluvil již před časem pro všechny své čtenáře 10% slevu, kterou získáte kódem „MIL10“ bez uvozovek . Fajn jsou v podstatě asi všechny 3 druhy, ale samozřejmě doporučuji hlavně ty s brokolicí. Ale samozřejmě, jak nabádám již od jara. Jezte zelené, stávejte se chlorofylem a květinami, zařaďte vydatné dávky brokolice a květáku a podpořte sulforafanem a dalšími druhy síry. Pomůžete tak svému organismu nechytit kde co, ale také nepropadat šokům z toho, co vše se děje a dít teprve bude!

Od naší spolupracovnice, a výživovo-doplňkové poradkyně, sonia maria sophia, o vyzkoušeném sulforafanu, který jsme již před časem doporučovali čtenářům Věku Světla, znovu zde:

Látka sulforafan – extrakt z brokolicových klíčků – unikátní látka k podpoře celého organismu. Obyčejný od swansonu: 60 kapslí po 400mcg za 189kč. Pokročilejší od Jarrow Formulas, obsahuje Sulforafan glukosinolát z extraktu semen brokolice (Brassica oleracea L. var. Italica) v patentované směsi obsahující enzym myrosinázu a askorbát vápenatý) 60 kapslí za 609 Kč Případně tento německý produkt v Puravia.

Odkaz na sk eshop Puravia je zde.

A nyní ještě článek od dr. Mercoly o sulforafanu a návaznostech, jsou totiž větší, než si dokážeme představit.

dr. Mercola

Košťálovinám se už dlouho dostává chvály díky jejich pozoruhodným zdravotním účinkům. Růžičková kapusta, květák, zelí, brokolice a jiná podobná zelenina obsahuje některé sloučeniny, které jsou důležité pro optimální zdraví. Některé tyto fytochemikálie jsou dokonce chemoprotektivní.

Ze všech těchto látek je asi nejznámější sulforafan, organická síra. Různé studie ukázaly, že sulforafan vyvolává apoptózu (naprogramovanou buněčnou smrt) buněk rakoviny tlustého střeva,1 jater,2 prostaty,3 prsu4  a plic.5 Přitom podporuje normální fungování a dělení zdravých buněk. Pouhé tři porce brokolice týdně mohou mužům snížit riziko rakoviny prostaty o více než 60 %.6

Další důležitá fytochemikálie, která se nachází v košťálovinách, je indol-3 karbinol (I3C),7 jenž se vám ve střevech přetváří v diindolylmetan (DIM). DIM podporuje imunitu a stejně jako sulforafan hraje roli při prevenci a léčbě onkologických onemocnění.8,9

Košťáloviny si umí poradit s rezistencí patogenů vůči antibiotikům

Je zajímavé, že vědci nyní odhalili i další pozoruhodnou schopnost košťálovin: působit proti rezistenci bakterií vůči antibiotikům. 10,11 Server Israel21c.org informoval:12

„Fytochemikálie získaná z košťálovin rozkládá biofilm, který umožňuje bakteriím vzdorovat antibiotikům. S touto zprávou přišli vědci z Univerzity Bena Guriona, kteří své poznatky shrnuli do článku, 13 na němž se podíleli i jejich kolegové z Blízkovýchodní univerzity a kyperské Girne American University. Text vyšel v odborném periodiku Pharmaceutics.

Vědci zjistili, že fytochemikálie DIM úspěšně (v 65 – 70 % případů) ničí biofilm, jenž chrání bakterie včetně Acinetobacter baumannii and Pseudomonas aeruginosa. Když DIM zkombinovali s antibiotikem tobramycinem, biofilm bakterie P. aeruginosa se zmenšil o celých 98 %.

Když výzkumníci nanesli na infikovanou ránu DIM, hojila se podstatně rychleji.“

Rezistence vůči antibiotikům je vážný problém

Toto by mohl být průlom, na nějž jsme čekali. Antibiotická rezistence se rozmáhá už několik desítek let. Infekce, s nimiž si dříve antibiotika snadno poradila, jsou opět vážnou hrozbou. Podle WHO se dokonce jedná o jednu z deseti nejvážnějších hrozeb, jimž lidstvo v oblasti zdravotnictví čelí. 14 Primárním důvodem takto masového rozšíření tohoto jevu je nadměrné, nepřiměřené používání antibiotik, a to nejen v humánní medicíně, ale i při výrobě potravin. V USA je právě zemědělská výroba největším zdrojem antibiotik, která se dostávají do lidského těla.

Hospodářská zvířata často dostávají pravidelné nízké dávky antibiotik jako prevenci a pro podporu růstu. Antibiotika pak samozřejmě zůstávají v mase a jiných živočišných produktech, dostávají se i do hnoje, jímž se hnojí pole.

Mnoho patogenů si dokázalo vyvinout odolnost vůči více než jednomu antibiotiku. Jedná se o tzv. panrezistenci. Přitom vývoj nových antibiotik významně zaostává. Na to upozorňuje i WHO:16

„V roce 2019 jsme identifikovali 32 antibiotik v klinickém vývoji, z nichž lze jako inovativní klasifikovat jen šest.

Přitom neúčinnost používaných antibiotik vzrůstá a rezistence se globálně šíří, což vede k větším obtížím při léčbě infekcí a k rostoucímu počtu úmrtí. Nové léčivé přípravky, schopné potírat například gramnegativní bakterie rezistentní ke karbapenemu, jsou opravdu naléhavě potřeba.

Pokud však člověk nezmění způsob, jímž antibiotika využívá, čeká nové medikamenty stejný osud jako ty staré.“

DIM zabírá na panrezistentní  bakterie

Všechny čtyři bakterie, zkoumané ve výše zmíněné studii 17, tedy Pseudomonas aeruginosa, Acinetobacter baumannii, Serratia marcescens a Providencia stuartii, jsou gramnegativní a prvotní výzkum ukázal, že DIM snižuje tvorbu jejich biofilmu o celých 80 %.

Pseudomonas aeruginosa a Acinetobacter baumannii jsou rezistentní k více antibiotikům, takže následné testy byly zaměřeny konkrétně na tyto dvě bakterie. Překvapivě dobré výsledky jsme si popsali výše.

Nehojící se rány bývají často infikovány panrezistentními bakteriemi. Právě biofilm, který vytvářejí, brání tkáním zahojit se. Tento scénář výzkumníci otestovali, a to na prasatech. Vpichy, které jim vytvořili v kůži, infikovali bakteriemi. Pak ranku potřeli krémem buď jen s DIM, nebo s gentamycinem, nebo s obojím.

Výsledek byl takový, že rány, léčené deset dnů pomocí DIM, se hojily podstatně lépe než neléčené rány. Pokud byl DIM smísen s gentamycinem, hojení bylo ještě lepší. Po aplikaci samotného gentamycinu však nebylo patrné žádné zlepšení.

Kdy užívat tuto fytochemikálii

Stejně jako je tomu s vysokými dávkami vitaminu C, což je další mocná zbraň proti infekcím, zejména ve formě infuzí, nepovažuji DIM za látku, která by se měla každý den užívat preventivně. Nasadit by se měla jen v případě potřeby léčit infekci způsobenou rezistentními bakteriemi. Naštěstí lze očekávat, že DIM nebude mít vedlejší účinky silných antibiotik.

Další prospěšné účinky košťálovin

Panrezistentní bakterii sice pravděpodobně nezlikvidujete několika porcemi brokolice, ale zjištění, že tato potravina může přinést řešení naléhavého problému antibiotické rezistence, je vzrušující a představuje další důkaz, že příroda má odpověď na mnoho našich problémů včetně těch, které jsme si způsobili sami.

Na tomto místě se sluší uvést, že košťáloviny mají i mnoho dalších blahodárných účinků, kvůli nimž si zaslouží, abyste je více jedli. Například prekurzor DIM, I3C, má krom protinádorových účinků i schopnost působit silně antioxidačně. Pomáhá také nastolit rovnováhu ženských a mužských hormonů, čímž podporuje reprodukční zdraví u obou pohlaví. I3C též zesiluje detoxikační procesy v játrech a pomáhá hojit játra tím, že podporuje reprodukci normálních, zdravých jaterních buněk.

Sulforafan zase působí proti cukrovce a zlepšuje krevní tlak. 18 Prospívá i ledvinám19 a střevům20 tím, že normalizuje metylaci DNA. To je zjednodušeně řečeno proces, při němž se na molekulu DNA přichycuje metylová skupina – jeden atom uhlíku se třemi atomy vodíku. To je pro buňku normální proces, který jí umožňuje pamatovat si, co je zač a co se s ní dělo v minulosti. Metylace DNA také potlačuje genovou expresi virů a genů souvisejících s nemocemi.

Jen myslete na to, že brokolice není žádný kouzelný všelék. Někteří lékaři, kupříkladu dr. Paul Saladino, dokonce předkládají pádné argumenty, proč bychom se měli skoro vší zelenině vyhýbat (ale ne ovoci a zelenině typu plodů, jako je okurka… jinak je Saladino zarytý masožravec – pozn. red.). Hormetických účinků jejich fytochemikálií lze dosáhnout jinými úpravami životního stylu.

Nejdůležitější z těchto úprav spočívá ve vyřazení všech olejů z rostlinných semen (řepkový, slunečnicový atd.). Jsem přesvědčen, že pokud dokážete udržet konzumaci těchto olejů pod 2 % denního kalorického příjmu, zlepší se vám zdraví exponenciálně. Více, než když budete pravidelně jíst tu nejkvalitnější biozeleninu.

Kyselina linolová, která tvoří valnou většinu tuku v těchto olejích, je totiž ten nejzákeřnější jed v našich potravních zdrojích. Je odpovědná za většinu našich chronických nemocí. K dalším opatřením patří pravidelné cvičení, opalování a sauna.

Když už tyto důležité informace zazněly, vraťme se ke košťálovinám. Fytochemikálie z tohoto typu zeleniny ve vědeckých studiích dokázaly:

Snižovat riziko obezity22
Tlumit zánět — zčásti redukcí (až o 73%) reaktivních forem kyslíku, které poškozují buňky,23 zčásti díky tvorbě mastných kyselin s krátkým řetězcem (SCFA).24 Ty vznikají tím, že střevní bakterie rozkládají vlákninu obsaženou v košťálovinách. SCFA prokazatelně snižují riziko zánětlivých onemocnění.
Zlepšovat stav při cukrovce 2. typu — Při jedné studii měli diabetici ve skupině, která vedle antidiabetika metforminu dostávala i extrakt z brokolicových výhonků, o 10 % nižší glukózu nalačno než kontrolní skupina na placebu.25 Sulforafan snižuje i riziko některých komplikací diabetu, jako je mozková či srdeční příhoda.
Podporovat činnost jater a snižovat riziko vzniku nealkoholického ztučnění (steatózy) jater26
Snižovat riziko osteoartritidy27 zčásti tím, že blokují enzymy spojené s ničením kloubů 28
Pomáhat při alergiích a astmatu tím, že snižují oxidační stres v dýchacích cestách a působí proti poškozování buněk znečištěným vzduchem a alergeny.29
Zlepšovat verbální komunikaci a tlumit repetitivní chování dětí s autismem — Tento efekt nejspíš souvisí se schopností sulforafanu spustit tepelnou šokovou reakci – biologický mechanismus, který chrání buňky při horečce. Předchozí výzkum totiž ukázal, že při zvýšené tělesné teplotě dochází u některých autistů k omezení typického stále se opakujícího chování.30
Pomáhat při chemicky vyvolané kolitidě a prosakující střevní stěně31
Inhibovat Helicobacter pylori (H. pylori), bakterii, o níž se předpokládá, že způsobuje žaludeční vředy 32
Zvyšovat množství volného testosteronu33
Chránit svaly před poškozením fyzickou námahou34
Usnadňovat detoxikaci od chemických znečišťujících látek35,36,37
Chránit před neurodegenerativními onemocněními, jako je Parkinsonova a Alzheimerova choroba38
Podporovat zdraví pokožky (to je vedlejší účinek zlepšeného fungování jater a detoxikace). Sulforafan také pomáhá chránit kůži před UV zářením.39

Jak nejlépe konzumovat brokolici

Nejlepší je zlehka ji povařit na páře – tak aby byla ještě lehce křupavá. Nevařte ji déle než pět minut. Takto z ní dostanete nejvíc biologicky dostupného sulforafanu. Pokud se místo páry rozhodnete pro vaření ve vodě, vhoďte ji do vařící vody maximálně na 20 – 30 sekund a pak ji ponořte do studené vody, aby se proces vaření zastavil.

Když budete chtít mít v jídle ještě víc sulforafanu, jezte brokolici a jiné košťáloviny s potravinami obsahujícími myrosinázu40, jako je hořčice, ředkev bílá, wasabi či rukola. Hořčičné semínko je nejsilnější. 41

Pokud vám vzrostlé košťáloviny nechutnají, zkuste naklíčenou brokolici. Brokolicové výhonky jsou opravdu koncentrovaný zdroj, tak jich nemusíte jíst tolik. Podle výzkumníků z University Johnse Hopkinse pohých 5 g výhonků obsahuje stejně glukorafaninu jako 150 g normální, vzrostlé brokolice. 42

Výhonky rovněž mohou obsahovat až stokrát víc enzymů než syrové ovoce a zelenina, díky čemuž vaše tělo z jídla získá více vitaminů, minerálů, aminokyselin a esenciálních tuků. Brokolici si můžete klidně naklíčit doma. Vyjde to levně a nemusíte nic vařit. Výhonky se jedí syrové například v salátu.

Zdroj

Napsat komentář