Donald Trump není zdaleka tak úspěšný podnikatel, jak se prezentuje, a navíc lhal o svém vzdělání

z bipartisanreport.com

Pojďme si ujasnit jednu věc: pravdu sice nafukují všichni politici, ale Donald Trump ji škube na miliony kousků a ty pak pouští po větru. Spousta těchto lží se točí kolem jeho byznysu. Trump tvrdí, že je skvělý obchodník, ale ve skutečnosti to tak není a Kurt Eichenwald z Newsweeku, který záležitostem kolem Trumpa věnoval mimořádné množství času, to může prokázat. Na Eichenwaldově twitterovém účtu najdete seznam všeho, co zjistil v průběhu svého zkoumání Trumpovy minulosti, ale tento článek cílí jen na Trumpovy obchody (jednotlivé tweety jsou uvedeny v původním článku, viz Zdroj – v článku je jejich překlad značen kurzívou).

Začněme počátkem Trumpovy kariéry. Nově zvolený prezident prohlašuje, že mu otec poskytl „menší půjčku“, kterou Trump postupně proměnil v multimiliardové realitní impérium. To ale prostě není pravda. Pro začátek, otec mu půjčil více než deset milionů dolarů a všechny jeho první podniky krachly.

Podle státních záznamů Trumpův první projekt, který mu poskytl otec, představoval finanční ztrátu. Trump přitom veřejně lhal, že na něm vydělal.

Trumpův druhý projekt byla show na Broadwayi. Byl to propadák, podnik se po 96 představeních zavřel. Trump přišel o investici.

Trumpovo tvrzení, že mu táta dal jen milion, je lež. Milion měl ve svěřeneckém fondu. Táta mu dal 10,4 milionu za neexistující konzultantskou pozici… zaručil se mu za půjčku ve výši 70 milionů, poskytl mu úvěrový limit 35 milionů, vypral Doníkovi 3,35 miionů z ilegálních obchodů souvisejících s kasiny a půjčil mu dalších 7,5 milionů (které mu syn nikdy nesplatil).

Začátky mohou být těžké. Možná Trump prostě potřeboval čas, aby se ve svém podnikání pořádně zorientoval. Bohužel pro jeho investory se mu to tak docela nepodařilo, protože i mnoho jeho pozdějších podniků šlo ke dnu.

Seznam Trumpových podnikatelských nezdarů: TrumpMortgage, TrumpFinancial, Trump Hotels & Casino Resorts, Trump Shuttle, http://GoTrump.com … Trump Vodka, Trump Steaks, Trump Taj, Trump Castle, Trump Plaza, Trump Dubai, Trump University, Trump Toronto, Trump Hollywood…Mohl bych pokračovat v mnoha dalších tweetech, kde bych uvedl Trumpovy další obchodní neúspěchy. Bylo by snazší vyjmenovat Trumpovy podniky, které nezkrachovaly.

Možná by nás nemělo překvapovat, že Trump není příliš dobrý obchodník. Většina (ačkoli ne všichni) úspěšných generálních ředitelů velkých společností časem získá magisterský titul v oboru managementu (MBA), ale Trumpovi se to navzdory jeho tvrzením nikdy nepodařilo. Často sice mluví o nějakém titulu z vysoké školy ve Whartonu, ale tam nikdy nestudoval. Pravda, má bakaláře (BA) z ekonomiky, ale nezískal ho na Whartonu.

Trump sice naznačuje, že má titul MBA získaný v prestižním magisterském programu vysoké školy ve Whartonu, ale navštěvoval jen bakalářské studium – dva roky. MBA nemá.

Nejen že jsou Trumpovy podnikatelské počiny velkým dílem neúspěšné, ale také dokonale protiřečí jeho poselství „America first“ (na prvním místě je vždy Amerika):

Trump volá po návratu k americké oceli. Přesto ve svých posledních dvou developerských projektech využíval čínskou ocel, aby si zvýšil zisk.

Trump uvedl, že si musel nechat v Číně postavit textilní výrobní linku, protože prý v USA nikdo takové věci nedělá. To je lež.

V některých případech byly Trumpovy obchodní praktiky dokonce nezákonné. Nakupoval stavební materiál od společností s vazbami na organizovaný zločin a dokonce porušil kubánské embargo:

Trump se u mnoha budov rozhodl proti použití oceli a místo toho nakoupil beton od podniků ovládaných mafií (konkrétně tzv. Genovese crime family, součástí mafie, která nese jméno po bossovi Vitu Genovesem).

V roce 1999 Trumpova společnost tajně porušila embargo uvalené na Kubu. Když Trump o pár měsíců později poprvé kandidoval na prezidenta, říkal, že by takovou věc nikdy neudělal.

Vyššímu managementu podniku bylo doporučeno, aby peníze získané porušením embarga ukryl za charitativní projekty.  

Sečteno a potrženo, Trumpovy řeči o tom, jak skvělý je obchodník a jak tu „vysuší močál“ podle všeho nejsou nic víc než řeči. Jestliže Trumpovi chybí skutečný smysl pro obchod, tak co vlastně přinese do Bílého domu kromě kabinetu sestaveného z miliardářů?

 

Zdroj

Napsat komentář