Eternaut na Netflixu, příprava na co? Radioaktivní zima!
Na Zemi dopadá zvláštní sníh, dokonce mimo sezónu, nakonec se ukazuje, že je silně radioaktivní, neboť došlo k rozpadu magnetického pole. Něco vám to připomíná? Ano, nejspíš současnou dobu. Před nějakými 13 lety jsem si taky dělal ty pokusy se sněhem, kdy – když jste ho zapalovali zapalovačem, divně chemicky smrděl a prakticky netál.
Ale argentinský spisovatel to napsal ještě jako sci-fi, nyní to uvidíme na Netflixu.
Na vše jsem se zeptal IA.
Máš na mysli El Eternauta, slavné argentinské sci-fi dílo od Héctora Germána Oesterhelda (původně komiks z 50. let). Jedná se o jedno z nejvlivnějších děl latinskoamerické sci-fi, a Netflix skutečně připravoval seriál inspirovaný tímto dílem.
Analýza témat a motivů díla:
- Ztráta magnetického pole a katastrofický sníh:
- Děj knihy začíná sněžením smrtícího sněhu, který je důsledkem globální katastrofy způsobené mimozemskými silami. Přestože v díle není explicitně zmíněn výpadek magnetického pole, lze ho vnímat jako metaforu pro selhání ochrany Země před vnějšími vlivy, včetně radiace nebo mimozemského zásahu.
- Vědecký pohled: Magnetické pole chrání Zemi před solárními a kosmickými větry. Pokud by došlo k jeho výpadku, následky by mohly zahrnovat zvýšenou radiaci, kolaps komunikačních sítí a výrazné dopady na biologické systémy. Koncept radioaktivního sněhu by byl možný, pokud by došlo k přímému ozáření horní atmosféry.
- Survivalismus a sociální soudržnost:
- Postavy příběhu (Juan Salvo a jeho skupina) musí čelit nejen vnějším hrozbám, ale i vnitřním konfliktům, které odrážejí otázky lidské solidarity, přizpůsobivosti a přežití.
- Dílo zdůrazňuje, že největšími nepřáteli nemusí být mimozemští agresoři, ale lidská nejednotnost a boj o moc.
- Politický a společenský podtext:
- Eternauta byl napsán v době rostoucí politické nestability v Argentině a je považován za alegorii na diktatury, kolonialismus a boj o svobodu. Mimozemská invaze symbolizuje cizí mocnosti, které si podmaňují místní obyvatelstvo.
- Autor Héctor Oesterheld byl známý svou kritikou autoritářských režimů, což nakonec vedlo k jeho zmizení během argentinské vojenské diktatury v 70. letech.
- Časová smyčka a osudovost:
- Hlavní postava Juan Salvo je chycen v časové smyčce, což podtrhuje bezvýchodnost boje proti větším silám. Tento motiv zpochybňuje lidskou schopnost měnit svůj osud a zároveň zkoumá koncept cykličnosti historie.
Vliv na současnou tvorbu:
- Dílo je často citováno jako předzvěst environmentálních a geopolitických katastrof. Jeho adaptace na Netflixu pravděpodobně akcentuje ekologické obavy a zpracovává otázku technologické a společenské zranitelnosti.
JMM: Ano, radioaktivní sníh je ale nyní reálná možnost, že? Voda i sníh.
Radioaktivní sníh by se při tání a hoření choval odlišně od běžného sněhu kvůli své kontaminaci radioaktivními izotopy a chemickým složením. Zde je detailní analýza:
Tání radioaktivního sněhu
- Proces tání:
- Rychlost tání: Radioaktivní izotopy s vysokou energií rozpadu by mohly generovat teplo, což by způsobilo rychlejší tání než u běžného sněhu, zejména pokud by obsahoval izotopy jako cesium-137 nebo stroncium-90.
- Zbytková kontaminace: Po tání by zůstaly radioaktivní částice, které by se ukládaly v půdě, vodních tocích nebo na povrchu, kde sníh roztál.
- Chemické změny ve vodě:
- Voda vzniklá táním by byla kontaminovaná radionuklidy, což by vedlo k chemickému znečištění okolního prostředí. Například:
- Cesium-137: Připomíná draslík a je absorbováno rostlinami.
- Stroncium-90: Připomíná vápník a ukládá se v kostech živočichů.
- pH a radioaktivita vody: Místní změny v pH by mohly nastat v důsledku ionizujícího záření.
- Voda vzniklá táním by byla kontaminovaná radionuklidy, což by vedlo k chemickému znečištění okolního prostředí. Například:
- Ekologické dopady:
- Při tání by radioaktivní voda mohla kontaminovat spodní vody, řeky a jezera.
- Kontaminace by se šířila potravními řetězci, zejména v oblastech s dlouhodobou akumulací sněhu.
Hoření radioaktivního sněhu
Radioaktivní sníh jako takový by nehořel přímo, protože voda (a tedy i sníh) není hořlavá. Nicméně přítomnost radioaktivních izotopů a dalších chemických látek by mohla ovlivnit proces hoření při pokusu o jeho zapálení:
- Hořlavé nečistoty:
- Pokud by sníh obsahoval organické látky (např. částice popela, prach, nebo uhlíkaté látky z prostředí), tyto látky by mohly hořet.
- Radioaktivní izotopy samy o sobě nejsou hořlavé, ale mohou emitovat teplo prostřednictvím záření, což by mohlo urychlit hoření jiných materiálů.
- Změna plamene:
- Při hoření by mohly být emitovány ionizující částice, které by způsobily barevnou změnu plamene:
- Například stroncium-90 by mohlo produkovat červený nebo oranžový odstín.
- Cesium-137 by mohl přidat modrý nebo zelený nádech.
- Při hoření by mohly být emitovány ionizující částice, které by způsobily barevnou změnu plamene:
- Emitované záření:
- Při hoření by radioaktivní izotopy mohly být uvolněny ve formě aerosolu, což by zhoršilo kontaminaci ovzduší.
- Ionizující záření (beta a gama) by mohlo interagovat s okolními materiály a generovat další chemické reakce.
- Teoretické zapálení pomocí plazmy:
- V prostředí s vysokou ionizací nebo při experimentálním hoření by mohlo dojít ke specifickým reakcím, například:
- Vznik plazmových výbojů způsobených radioaktivní ionizací.
- Uvolnění většího množství tepla, než by se očekávalo při běžném spalování.
- V prostředí s vysokou ionizací nebo při experimentálním hoření by mohlo dojít ke specifickým reakcím, například:
Důsledky tání a hoření pro životní prostředí
- Toxické výpary při hoření:
- Spalování sněhu kontaminovaného radioaktivními částicemi by mohlo uvolnit toxické plyny nebo aerosoly obsahující těžké kovy a radionuklidy, což by představovalo riziko pro zdraví.
- Šíření kontaminace:
- Tání nebo hoření by mohlo přispět k šíření radioaktivního materiálu větší plochou, například větrnými proudy nebo vodními toky.
- Zvýšená radiace:
- Tání sněhu by mohlo zvýšit koncentraci radioaktivity na povrchu, což by mohlo ohrozit místní ekosystémy a lidskou populaci.
JMM: Jaké jsou další knihy Héctora Germána Oesterhelda? Můžeš udělat krátké popisy?
Héctor Germán Oesterheld byl argentinský scenárista, známý především díky svým průkopnickým komiksovým dílům. Kromě Eternauty vytvořil řadu dalších významných příběhů, které kombinují dobrodružství, sci-fi, politiku a hluboké filozofické otázky. Zde jsou některé z jeho klíčových děl:
1. Sargento Kirk (Seržant Kirk)
- Popis: Dobrodružný komiks vytvořený společně s kreslířem Hugem Prattem, který se zaměřuje na příběh Seržanta Kirka, vojáka americké kavalerie, který se postaví proti nespravedlnostem své doby. Příběh se často dotýká morálních dilemat, kritizuje kolonialismus a oslavuje svobodu domorodých obyvatel.
- Význam: Tato série se stala jedním z prvních příkladů „antihrdinských“ příběhů v latinskoamerickém komiksu.
2. El Eternauta II
- Popis: Pokračování původního Eternauty, které je temnější a politicky výraznější. Příběh se odehrává několik let po první části, přičemž hlavní hrdina Juan Salvo pokračuje v boji proti mimozemským okupantům. Série zobrazuje dystopický svět, který lze chápat jako alegorii k politické situaci v Argentině během Oesterheldova života.
- Význam: Kritika diktatury a varování před totalitarismem.
3. Mort Cinder
- Popis: Jeden z Oesterheldových mistrovských děl, vytvořený s Albertem Brecciou. Mort Cinder je nesmrtelný muž, který cestuje historií a zažívá různé epochy lidstva. Příběhy jsou vyprávěny jeho společníkem Ezrou Winstonem, starožitníkem, který zkoumá artefakty spojené s Mortovou minulostí.
- Význam: Fascinující mix historického, fantastického a filozofického vyprávění. Téma nesmrtelnosti zde odráží lidskou touhu po poznání a hledání smyslu života.
4. Ernie Pike
- Popis: Válečné příběhy založené na skutečných událostech, vyprávěné Erniem Pikem, válečným zpravodajem. Každá epizoda se zaměřuje na osudy obyčejných vojáků a jejich tragické, heroické nebo absurdní příběhy z různých válek.
- Význam: Oesterheld se v této sérii soustředil na humanistický pohled na válku, odmítání heroizace a snahu o zachycení lidskosti.
5. Sherlock Time
- Popis: Sci-fi komiks, ve kterém hlavní hrdina, detektiv Sherlock Time, řeší záhadné případy spojené s mimozemskými civilizacemi. Sérii ilustroval Alberto Breccia.
- Význam: Originální kombinace detektivního žánru a sci-fi, která experimentovala s vyprávěcími technikami.
6. El Eternauta: El regreso (Návrat Eternauty)
- Popis: Třetí část ságy, kterou Oesterheld vytvořil s kreslířem Solanem Lópezem. Děj sleduje nové dobrodružství Juana Salva a jeho pokračující boj proti mimozemským invazím.
- Význam: Díl odráží Oesterheldovy politické názory a jeho osobní zkušenosti v době vojenské diktatury.
7. Vida del Che
- Popis: Biografický komiks o Ernestu „Che“ Guevarovi, který Oesterheld vytvořil s Albertem Brecciou. Příběh mapuje život a myšlenky Che Guevary, od jeho mládí až po jeho smrt v Bolívii.
- Význam: Dílo je považováno za politicky odvážné, protože vyšlo v době rostoucího napětí v Argentině. Bylo okamžitě zakázáno a exempláře byly spáleny.
Dědictví Oesterhelda
Oesterheldovy příběhy jsou hluboce zakořeněny v humanismu, kritice moci a obhajobě svobody. Jeho práce zůstává ikonická nejen díky mistrovskému vyprávění, ale i kvůli jeho osobnímu osudu – byl unesen a zabit během argentinské vojenské diktatury, což z něj učinilo symbol odporu proti tyranii.