Jak nám škodí maso z konvenčních chovů? Omezte ho už jen z etických důvodů

Darin Olien

(Ze série podcastů Fatal Conveniences)

Co se týče živočišné výroby, většina zvířat nemá to štěstí, aby se volně pásla na louce. Chovy hospodářských zvířat mnohem častěji připomínají kriminály a mučírny, než farmy se spokojenými zvířaty, vyobrazené na vašich oblíbených produktech. Tohle sice není vidět, ale stojí to zdraví – ta zvířata i vás.

Živočišná výroba je v každé zemi regulovaná jinak, ale jedno je stejné všude: maso nemocných zvířat se nesmí prodávat. Jenže životní podmínky v intenzivních chovech jsou dokonalým podhoubím pro infekce, tudíž zvířata „logicky“ dostávají medikamenty proti nemocem, jež jim hrozí. Ve většině případů jsou to antibiotika.

Určitě znáte to prastaré úsloví „jste to, co jíte“. Co se stane s vaším zdravím, když budete pravidelně jíst maso plné antibiotik?

Tomu se budeme věnovat v této epizodě podcastu ze série „Smrtící vymoženosti“ (Fatal Conveniences), jejímž cílem je poukazovat na nejrůznější věci, jež nám zdánlivě zjednodušují život, ale ve skutečnosti na ně doplácíme zdravím, dokonce nás mohou i zabít.

————————————————————————————-

Toto je velké téma, a proto chci podcast rozdělit na díly. První díl bude věnován antibiotikům ve spojení se živočišnou výrobou – jak nás bezprostředně ovlivňují. Je to šílené, protože jak růstový hormon, tak antibiotika jsou něco, co konvenčně chovaná zvířata zcela standardně dostávají.

Jakmile se antibiotika začala nasazovat ve větší míře – v padesátých letech – začal se pozvolna objevovat problém s rezidui těchto léčiv v mase a s antimikrobiální rezistencí. Pak tento problém vyloženě eskaloval. A proč? Zamyslete se nad tím z pohledu evoluce, jež trvá stovky milionů let. Bakterie tu byly před námi a budou tu i po nás. Umí se adaptovat. Umí se adaptovat rychleji než parta chlapíků v bílých pláštích, kteří koumají v laboratořích nad dalšími a dalšími antibiotiky.

Co se stane, když stále, opakovaně podáváte antibiotikum? Bakterie se přizpůsobí a vypěstují si vůči němu odolnost, rezistenci. Vědí, jak přežít. Vědí to lépe než my, kteří si s antibiotiky zahráváme ještě sedmdesát let poté, co se objevily první obavy z problému s rezistencí. To je šílené. Opakujeme pořád tu samou chybu.

Mohli bychom udělat pár věcí, jimiž zlepšíme situaci, ale pořád je to totéž: cpeme kuřata, prasata, krávy do nevyhovujících, nezdravých podmínek, do stání a do klecí, přinutíme je existovat neuvěřitelně nezdravém a nepřirozeném prostředí, které je ideální živnou půdou pro infekce. K čemu myslíte, že tohle povede? Mluvíme o průmyslu, který má obrat 160 miliard dolarů ročně, to není zrovna málo. Přesto se zdá, že čím více peněz do toho sypeme, tím horší výsledky se dostavují. A to nemluvím o těch hrozných věcech, co těmto mučeným tvorům provádíme. Vždyť je to absurdní. Umístíme je do těchto nelidských podmínek, kde to smrdí, a člověku se dělá špatně, už když to vidí.

Podle mého se tohle podílí i na epidemii duševních nemocí, protože mnoho lidí nevědomky trpí psychózou z toho, na čem se mlčky podílejí. Nikdo nechce nikoho držet zavřeného, týrat ho, zabít ho, přesto ten systém takový je a vy ho nemůžete nechat zmizet, nemůžete se z něj dostat.

Všechna ty zvířata jsou samozřejmě nezdravá, takže je standardním postupem podávat jim antibiotika. A to ani nejsou přímo nemocná – to je ten problém! Ona ta antibiotika dostávají, protože se předpokládá, že v té kruté, nelidské situaci nakonec onemocní.

Vřele doporučuji, abyste omezili konzumaci tohoto druhu masa, protože se ukazuje, že i my sami získáváme rezistenci k antibiotikům, když jíme maso takto chovaných zvířat. Už teď je rezistence bakterií k antibiotikům obrovský problém veřejného zdraví, o němž nikdo nemluví. Podle odhadů odborníků by kolem roku 2050 měla odolnost mikrobů vůči antiobiotikům ročně stát život deset milionů lidí! Tou dobou už bakterie budou mít antibiotika „rozlousknutá“ a ta nebudou zabírat na nic. Asi tušíte, co se stane, když budete trpět nějakou vážnou infekcí a antibiotika vám nepomohou – zemřete.

Jen v USA způsobuje rezistence bakterií vůči ATB a spojené komplikace dva miliony onemocnění ročně, přímo na ni umírá 23 000 lidí. Mohli bychom o tom dlouze debatovat, ale důkazy jsou jasné: takto obrovské rozšíření bakteriální rezistence úzce souvisí s rutinním podáváním antibiotik k neterapeutickým účelům. Tím je míněno to, že ta antibiotika zvířatům dávají, aniž by je potřebovala. Je to prostě zavedený postup. Který nakonec ohrožuje naše vlastní životy!

Jen si to představte: dostanete infekci, skončíte v nemocnici, doktor řekne „nasadíme antibiotickou léčbu“. Dostanete antibiotika, ta nezaberou. Dostanete další, nezaberou. A to kvůli tomu, že jste získali antibiotickou rezistenci, jež byla v tkáních zvířat, která jste jedli. Teď kvůli tomu váš život visí na vlásku. Vaši infekci se nedaří vyléčit. Možná zemřete. Už teď takhle lidé umírají.

Chicken Frenzy: A State Awash in Hog Farms Faces a Poultry Boom - Yale E360

V roce 2015 bylo schváleno 18 tříd antibiotik k veterinárnímu použití, mezi nimi antibiotika na bázi penicilinu a tetracyklinu. Vyrábějí se nová a nová, protože rezistence bakterií k antibiotikům roste a roste. Tento díl série není žádná propaganda veganství. Vy mě už znáte a víte, že nerad říkám lidem, co by měli a neměli dělat. Jen předkládám informace. Co se týče mě, posledních dvacet let jsem strávil hledáním těch nutričně nejhustších potravin na světě. Našel jsem všechny nutriční látky, které potřebuji. Nepociťuji potřebu něco zabíjet, abych získal živiny, abych získal bílkoviny. Naopak bych mohl argumentovat, že s masem tak nízké kvality, jaké se nyní produkuje, do sebe dostáváme medikamenty, růstový hormon, antibiotika s tím výsledkem, že čelíme obrovsky rozšířené rezistenci bakterií vůči antibiotikům, a to kvůli něčemu, co nepotřebujete nezbytně.

Pokud chcete z tohoto konvenčního přístupu vybočit, investujte peníze do skutečně kvalitních živočišných výrobků ze zvířat, která se pásla na pastvě – vyjádřete svoji úctu malým farmářům tím, že jim zaplatíte za opravdu kvalitní potraviny. Jen proboha nekupujte normální maso – je plné toxinů!

Maso se sice jí po tisíce let, ale teď už to není stejné maso jako dřív. Takže omezte maso bídné kvality, zařaďte více kvalitních, celistvých potravin. Pěstujte si svoje vlastní jídlo. Jezte víc rostlin. Nejen zeleninu a ovoce, ale i semínka, luštěniny. Nenutím nikoho, aby se živil jen rostlinami, ale prokrista, tohle je příšerný systém!

Pokud s vámi to, co říkám, rezonuje, a pokud víte, že mluvím pravdu ve vztahu k podmínkám, v nichž jsou ta zvířata nucena žít, ve vztahu k hygieně, ke všem těm očkováním, která ta zvířata dostávají, tak nejste sami. On to ví každý. Světová zdravotnická organizace to sakra taky ví! A doktor by vás měl varovat. Tak nakupujte tam, kde máte jistotu, že se zvířaty zachází slušně a krmí je kvalitním krmením. Jezte víc rostlin – ovoce, zeleniny, ořechů, semen, luštěnin. Když budete jíst široké spektrum potravin, budete mít naprosto všechny živiny, které potřebujete.

Když snížíte množství masa, které jíte tak, že sice vydáte stejně peněz, ale toho kvalitního masa koupíte méně, tak vám skoro garantuju, že se vám zlepší zdravotní stav.

Odkazy na výzkum, z něhož jsem v tomto podcastu vycházel, najdete tady.

Zdroj (kráceno)

Napsat komentář