Med a skořice – dokonalá kombinace

z benefits-of-honey.com

Kombinace medu a skořice se už po staletí používá jak v tradiční čínské, tak v ajurvédské medicíně. Med i skořice jsou díky svým léčivým schopnostem oblíbené i jednotlivě: skořice je jedno z vůbec nejstarších koření v dějinách lidstva a med pomáhá léčit už od úsvitu dějin. Jak skořice, tak med působí proti bakteriím a plísním – skořice svými esenciálními oleji a med speciálním enzymem, který vytváří peroxid vodíku. Vzhledem k těmto antimikrobiálním vlastnostem se dříve neužívaly jen jako lék a chutné, vonné potraviny, ale i k balzamování a k uchovávání jiných potravin.

Stojí také za zmínku, že v ajurvédské medicíně je med znám jako „yogavahi“, což znamená prostředek, jenž přenáší léčivé účinky bylin do buněk a tkání“. Má se za to, že pokud med zkombinujeme s další látkou (např. bylinkou nebo kořením), zvláštní vlastnosti medu zvýší efektivitu přípravku a pomohou mu lépe dosáhnout k hlubším tělesným tkáním.

Med a skořice je jedna z nejznámějších takových směsí. Jedná se o přírodní lék na mnoho nemocí a o prostředek, který se vyznačuje mnoha zdravotními klady:

1) NEMOCI SRDCE: Ráno si k snídani mažte chléb medem místo džemem a posypte si jej skořicí. Jezte pravidelně. Z dlouhodobého hlediska se má jednat o účinnou pomoc proti neprůchodnosti cév, srdečním příhodám a vysokému cholesterolu.

2) ARTRITIDA: Obě složky smíchejte a vzniklou pastu nanášejte na postiženou oblast, masírujte. Každodenní pití čaje s medem a skořicí může také pomoci proti bolesti a ztuhlosti kloubů.

3) VYPADÁVÁNÍ VLASŮ: Smíchejte horký olivový olej se lžící medu a lžičkou skořice. Naneste na hlavu 15 min. před koupelí, nechte působit a po té čtvrthodině omyjte.

4) INFEKCE MOČOVÉHO MĚCHÝŘE: Skořici a med vmíchejte do vlažné vody a vypijte. Směs pomůže ničit bakterie ve vylučovacím traktu.

5) BOLEST ZUBŮ: Na bolavý zub naneste pastu z medu a skořice.

6) CHOLESTEROL: Skořici přelijte vroucí vodou (můžete přidat i zelený čaj), po zchlazení na 40° (vysvětlení česky zde) oslaďte medem.

7) NACHLAZENÍ: Do vlažné vody dejte špetku skořice, rozmíchejte a vypijte. Při každodenním užívání v sezóně různých nachlazení skořice podpoří imunitní systém. Pomáhá také čistit vedlejší nosní dutiny.

8) ZAŽÍVACÍ POTÍŽE: Skořice smíchaná se lžicí medu pomáhá při užívání před jídlem proti překyselení a zažívacím potížím.

9) DLOUHOVĚKOST: Pravidelně si dělejte čaj s medem a trochou skořice. Podpoříte tím svůj imunitní systém a ochráníte své tělo před útoky virů a bakterií.

10) UHRY: Smíchejte med se skořicí a pastu naneste na pupínky, než půjdete spát. Smyjte až ráno.

11) OBEZITA: Pro snížení váhy denně pijte vodu, v níž jste povařili půlku lžičky skořice; po zchlazení přidejte med. Nápoj pijte ráno na lačný žaludek asi půl hodiny před snídaní. Další instrukce zde: Cinnamon and Honey Recipe.

Skořice podporuje tvorbu inzulinu díky jistým účinným látkám rozpustným ve vodě, tzv. polyfenolovým polymerům typu A, které dokážou až dvacetkrát zvýšit inzulinovou aktivitu. Proto je skořice užitečná pro osoby s vysokou hladinou cukru (obézní, prediabetiky a diabetiky). Přečtěte si také teorii hibernační diety  – zjistíte, jak med přispívá k metabolizování nežádoucího cholesterolu a mastných kyselin, poskytuje organismu „palivové mechanismy“, udržuje v rovnováze krevní glukózu a umožňuje našim „zotavovacím“ hormonům spalovat tukové zásoby.

12) ZÁPACH Z ÚST: Kloktejte skořicí a medem vmíchanými do teplé vody a celý den budete mít svěží dech.

Med a skořice spolu nejen pomáhají proti různým nemocem, ale díky své chuti a vůni navíc představují potěšení pro náš nos i chuťové buňky. Můžeme si jimi vylepšit různé koláče a kaše; med smíchaný se skořicí a máslem namazaný na křupavém čerstvém toustu je pochoutka, kterou si rády dají i děti.

Dále upozorňujeme, že oproti běžné skořici (cassia) je kvalitnější a účinnější skořice cejlonská (pravá).

A nakonec o „hibernační dietě“

Ta se kromě zdravé výživy s vyřazením průmyslově upravených potravin a cukru zakládá právě na užívání medu – před spaním. Med prý totiž, pokud se takto sní před spaním, vyživuje játra, zrychluje spalování tuků, odbourává stresové hormony a pomáhá nám lépe spát, což je podmínkou přirozeného snižování váhy.

Jedení před spaním, a zvlášť něčeho sladkého, nedává většině lidí smysl, ale jedinečné vlastnosti medu působí na tělo mimořádně regeneračním způsobem.

Postup je tedy prostý: zdravá výživa + přiměřený, mírný pohyb + 1 lžíce medu před spaním. Ohlasy jsou příznivé.

 

Zdroj

Napsat komentář