Optimalizace zdraví vašeho mozku s Dr. Titusem Chiuem (3/3)

Ari Whitten

Jak zvýšit úroveň svého mozku

Ari: Tohle je naprosto fascinující. Velmi by mě zajímalo, zejména teď, když už nemluvíme jen o lidech řekněme s otřesem mozku, jak se vrátit do normálu, ale jak přejít z normální funkce mozku na superfunkci. Mám některé své vlastní metody jako odborník, který se nezabývá mozkem. Trochu jsem se zabýval výzkumem na toto téma a mám některé vlastní strategie, které používám k cílenému posílení neuroplasticity. Například používání věcí, jako jsou medicinální houby, řekněme nejen hřib lví, ale také houby obsahující psilocybin, jejichž malé množství v kombinaci s dýcháním a meditačními praktikami a určitými dechovými praktikami a pohybem a cvičením může také zesílit neuroplasticitu.

Když jsem pak v tomto hyperneuroplastickém stavu, obvykle dělám věci, jako je buddhistická meditace, meditace milující laskavosti, a opravdu přivedu svůj mozek do stavu, ve kterém chci být lepší, na kterém chci více pracovat a který chci více ztělesňovat. To je jeden z příkladů, jak to dělám já, ale jsem strašně zvědavý, jakých strategií k tomu zřejmě jako někdo, kdo toho ví o mozku mnohem víc než já, využíváte?

Dr. Chiu: Ano, ne, to je úžasné. To je super cool, co jste popsal, je to, co jsem viděl, že funguje nejlépe, když se snažíte spustit neuroplasticitu a opravdu využít a odemknout sílu lidské mysli, není to jen kognitivní záležitost, musíte se dostat k fyzické. Musíte se zlepšovat. Když pracuji s pacienty, ale také když pomáhám zdravým lidem posunout jejich mozek na vyšší úroveň, zaměřujeme se na to. Je to jako: Dobře, jak můžeme zvýšit krevní oběh a okysličení mozku? Jak můžeme ty mozkové buňky připravit? Když jsem před chvilkou mluvil o neuroplasticitě pomocí smyslů, tak je to jako, že použijete smysl, abyste spustili tyto- Je to jako, rád používám přirovnání osobní trénink pro mozek.

Například, pokud je váš pravý biceps slabý, chcete dělat specifické pravé bicepsové zkroucení, ale pokud jsou oblasti vašeho nervového systému, které nefungují tak dobře, jak by mohly, a vy můžete odblokovat, že supercharge je, chcete být konkrétní. No, jde o to, aby došlo k neuroplasticitě pro to, co jsem popsal dříve, jako jsou tato oční cvičení, nebo dokonce ve vašem příkladu milující laskavosti, meditace, která aktivuje bloudivý nerv a limbický systém, a konkrétněji pravou stranu mozku, ale každopádně, aby tyto věci skutečně fungovaly, musíte mozkové buňky připravit. V tom hraje chemický mozek opravdu velkou roli, a to mi na vašem přístupu přišlo úžasné.

Říkáte, že dělám tyhle dýchací cvičení, houby, spoustu těch věcí, co to dělá z molekulární nebo chemické úrovně, je to, že to spouští produkci BDNF, jak víte. Neurotrofický faktor odvozený od mozku, takže tak můžete připravit svůj mozek, protože výzkum ukazuje, že pokud nemáte vysokou hladinu BDNF, pak bez ohledu na to, co děláte, váš skutečný trénink mozku se neuchytí stejně dobře. Dobrá analogie je opět taková, jako když má někdo za cíl se fyzicky roztrhat nebo se zpevnit a opravdu zesílit v určitých svalových skupinách, může dělat všechna cvičení.

Může zvedat činky, provádět funkční trénink, ale pokud je jeho tělo zanícené a je v super stresu a v krvi mu proudí kortizol a tak dále a tak dále, moc toho nezíská, protože je tam zánět. Možná nemají dostatečné zdroje bílkovin, aminokyselin, živin atd. Totéž platí pro mozek, takže ano, je to jako první krok, je třeba připravit a připravit mozkové buňky a různé aktivity, jako je posílení mozkového oběhu. Fyzické věci jako dechová cvičení, cvičení založená na pohybu. Kromě toho užívání medicinálních hub, jak jste popsal výzkum, ukazuje boom, BDNF prudce stoupá.

Existují tyto přírodní způsoby, jak to udělat. Omezení kalorií je dalším příkladem, jak to dělat, stejně jako používání polyfenolů, kurkuminu, DHA, kyseliny dokosahexaenové z rybího oleje. Tyto věci mohou pomoci posílit nervový systém. Odtud pak, to je způsob, jakým pracuji se svými klienty, procházím s nimi tímto procesem, pojďme to naplnit, pojďme se zbavit jakéhokoli šumu v nervovém systému tím, že vyčistíme chemii zvyšující krevní oběh, a pak zjistíme, která oblast nervového systému. Nejdříve se zeptáme: „Co je vaším cílem?“. To je vždycky otázka. Pokud má člověk za cíl stát se soucitnějším, ano, existují tyto tisíce let staré praktiky, které se ukazují a nyní je dohání výzkum.

Když děláte láskyplnou, laskavou meditaci, aktivuje to tyto oblasti vašeho nervového systému, které nazýváme limbický systém, bloudivý nerv a posun variability srdeční frekvence. Nebe je limitováno. To je to, co jsem říkal předtím. Pokud máme sportovce, který chce být lepším hokejistou, lepším basketbalistou nebo lukostřelcem, existují neuronové sítě, které člověku umožňují zaměřit oči přesně na takovou míru, jakou potřebuje, aby byl přesný. Dává to smysl? Ve skutečnosti jsem v minulosti pracoval s několika olympijskými sportovci. Vzpomínám si na jednoho, který měl otřes mozku. Byl na vrcholu svých sil, opravdu na vrcholu svých sil.

Ale měl otřes mozku. Pokaždé, když udeřil hokejovým pukem, puk se vždycky – předtím byl na vrcholu svých sil – po otřesu mozku se puk vždycky trochu vychýlil doleva. Když jsme pak udělali vyšetření, hádejte co, viděli jsme, že jeho oči, myslel si, že když se můžeme skutečně podívat na to, jak dobře jeho oči míří, zjistili jsme, že když jeho oči míří směrem, například jako jednoduchý test, dívám se na palce. To, co jsem viděl, bylo, že jeho oči normálně, když jsem pohyboval test byl tento. Když pohnu palcem, podíváš se očima, stejně jako tady. Pohyboval jsi očima k mému telefonu a já vidím, jak rychle jsi jimi pohyboval, jak přesně a bylo to docela rychlé a přesné. Dobrá práce.

Ari: Super mozek.

Dr. Chiu: Ano, dobrý mozek.

Ari: Nevěděl jsem, že během tohoto rozhovoru budu mít neurologické hodnocení.

Dr. Chiu: Velmi, dobře perfektní. To bylo dobré. To je to, co chci vidět. Když jsme mu to dělali, když jsem mu palec odklonil na pravou stranu, vlastně ne, byl na levé straně, jeho oči, místo aby skočily přímo na můj palec, jako by se na něj zaměřily, trvalo dva tři kroky, než se tam dostaly. Hned jsem věděla, že to je důvod, proč je jeho hokejová hra mimo. Jeho mozek a tělo byly tak dobře vycvičené, že jeho tělo dělalo přesně to, co mu mozek říkal, aby dělalo, trefovalo se do hokejového puku. Problém byl v tom, že mozek vnímal branku tak o pět stupňů doleva, chápete, co tím chci říct?

Pak jsme udělali pár jednoduchých cvičení a bum, hra se mu vrátila. Chci tím říct, že můžete vzít stejné koncepty, pokud chce být někdo kreativnější, tam jsou neuronové sítě opravdu spojené s vhledem a kreativitou, více zaměřené na pravou mozkovou hemisféru než na levou obecně. Existují neuronální sítě související se soucitem, jako je cítění a empatie. Existují neuronové sítě pro schopnost lépe se soustředit a být lepším studentem. To je ta divoká věc, obloha je neomezená. Opravdu záleží na tom, jaké má člověk cíle. Když za mnou přijdou lidé, kteří nemají zdravotní problém a jen říkají: „Víte co, je to tak, že jsem zdravý, ale chci se zlepšit v X, Y nebo Z.“ A já jim řeknu: „Ne, ne, ne.

Pak udělám to, že řeknu: „Skvělé.“ Když mi řeknou X, Y nebo Z, neznamená to jen: „Hele, chci se stát lepším motorkářem nebo lepším sportovcem nebo lepším spisovatelem.“ Přemýšlím o tom, jaké neuronové sítě to člověku umožňují. Na základě toho pak můžeme skutečně provést hodnocení, abychom zjistili, jak dobře tyto oblasti mozku fungují, a pak poskytnout konkrétní cvičení na aktivaci mozku, abychom je trénovali. Opět jako příklad z toho, co jste popsal, například meditace láskyplné laskavosti, což může být něco, co dám někomu, kdo právě říká: „Chci se stát trpělivějším ke svým dětem“.

Říkám: „Dobře, krok jedna, zbavme se zánětu. Pojďme více používat. Vidím, že když si sáhnete na nos, je studený. Zlepšeme také váš mozkový oběh. Pomocí bylinek a dechových cvičení si nastartujme mozkové buňky. Pak číslo dvě, když se podívám na vaše oči a vy nejste schopni se soustředit a skáčete všude možně, dejme vám nějaká oční cvičení, abyste se mohli zpřítomnit. Pak vám dáme nějakou meditaci milující laskavosti, abyste se mohli znovu více otevřít a být v kontaktu se svým srdcem.“ To je jen příklad. Znovu opakuji, obloha je limit. Je to opravdu zcela individuální podle toho, jaké má člověk cíle.

To je na neuroplasticitě to krásné, co jsem se naučil během té dvacetileté cesty za uzdravením svého mozku, že stejné koncepty neuroplasticity, tedy vzít rozbitý mozek a opravit ho, lze aplikovat na to, aby se i docela zdravý mozek dostal na zcela novou úroveň potenciálu.

Ari: Úžasné věci. Rád bych si s vámi povídal ještě několik hodin a pronikl do všech těchto věcí. Rád bych také jen pro svůj vlastní sobecký prospěch, abyste mi vybrali mozek a udělali na mně hodnocení a zjistili, co bych mohl optimalizovat. Vzhledem k tomu, že mě asi za sedm minut čeká další podcast, mám pro vás ještě jednu otázku, a to pro vás osobně, jaké jsou vaše hlavní každodenní postupy a možná i denní doplňky stravy, které upřednostňujete pro zdraví svého mozku?

Dr. Chiu: Skvělá otázka. Já to vlastně trochu střídám, pokud jde o doplňky stravy, opravdu to mimochodem doma nedoporučuji. Pokud nemáte opravdu hluboké znalosti o biochemii, nedělali jste si předtím laboratorní testy a hlavně nejste dost naladěni sami na sebe. Obecně můj zásobník doplňků, budu brát přípravek polyfenolů. Věci jako kurkumin, resveratrol, pterostilben, EGCG, na záněty a také na ty hermetické účinky, dlouhověkost, jak víte, dlouhověkost mozku v mé situaci. Kromě toho budu brát nějaký rybí olej, takže EPA DHA obvykle vychýlený směrem k vyšší hladině DHA.

Někdy, když se sám cítím trochu zamlžený nebo unavený mozek, tak si vezmu takzvané SPRM, specializované proresolvingové mediátory, což jsou vynecháte prostředníka, který pomáhá snížit zánět mozku, kdybyste si vzali jen rybí olej. Někdy to udělám. Kromě toho budu užívat adaptogenní bylinnou směs, s tou budu pokračovat a přestanu. Nerad ji beru příliš často. Pokud jsem ve stavech, kdy vím, že budu ve větším stresu nebo budu mít mnohem víc práce. Vezmu si to preventivně. Co beru hodně a ptám se houby, než si ji vezmu, je Lví hříva. Prostě to zkontrolu-

Ari: Počkej, v jaké randomizované kontrolované studii jsi to viděl?

Dr. Chiu: Právě ji děláme. Chystáme se to publikovat, pak to bude legitimní.

Ari: To byl sarkasmus.

Dr. Chiu: Věda je dobrá, ale je tu také fenomenologie. To jsou také důkazy, ale to je jiná konverzace.

Ari: Souhlasím.

Dr. Chiu: Kromě toho si někdy vezmu probiotika. Můj jídelníček je, jsem gurmán, takže mám rád věci opravdu čerstvé a nezpracované, organické. Snažíme se do jídla opravdu investovat. Miluji mořské plody. Jím hodně mořských plodů. To obecně, občas si vezmu komplex B, protože mám nějaké potíže. Myslím, že to je opravdu všechno. Snažím se, aby těch doplňků bylo co nejméně. Opravdu si myslím, že to je ten zásobník. Ano, mimochodem, vlastně mám také multi, který užívám, který má v sobě spoustu malých polyfenolů v nižších hladinách, a to pak pokrývá základ. Pokud jde o postupy. Dělám hodně z toho, hermetické stresory.

Máme infračervenou saunu. Sedím v sauně a dělám tam nějakou práci. Prostě se vypotím a dýchám, zpívám si nebo tak něco. Pak půjdu rovnou do sprchy a budu se sprchovat mrazem tak dlouho, jak jen to půjde, abych to dostal. Prostě opravdu pro mě, myslím, že protože můj mozek je už tak aktivní, a to jsem rád, že jste se na to zeptal, protože jsem k tomu chtěl předtím mluvit jen opravdu krátce, celá myšlenka těchto hermetických stresorů, bude fungovat, pokud to nebudete přehánět na základě vaší šířky pásma. To nemůžu zdůraznit, dobře.

Ari: Ano, [nesrozumitelné 00:50:05] je rozhodující.

Dr. Chiu: Ano, přesně tak. Musíte to vědět. Vždycky svým klientům říkám, aby našli svůj flow, to znamená, aby našli svou hranu, opřeli se do ní. Někdy to přehánějte, ale ujistěte se, že máte ten prostoj na zotavení, protože zjišťuji, že mnoho lidí, včetně mě, je vinno. Procházíme moderním životem, prostě bum, jdeme do téhle aktivity, pak do tamté, i když jsou příjemné, jako třeba dovolená, a pak jdeme rovnou na společenskou akci nebo cokoli jiného. Nebo se zase vrhneme do práce. Je tak důležité mít tyto prostoje, zotavení, aby se váš mozek mohl zotavit a vybudovat plasticitu, aby se vaše tělo, vaše svaly mohly zotavit.

V opačném případě, pokud budete své tělo a nervový systém těmito spouštěči přežití jen stresovat, nemá to smysl, protože pak budete neustále jen ve stavu přežití. Smyslem je růst a vývoj. Jen jsem to potřeboval zdůraznit, protože je to tak důležité. Pro mě, protože jsem už tak mentálně aktivní, je spousta věcí, které dělám, věcmi, které vůbec nevyžadují funkci mozku. Je to spíš, jak jsem říkal, chodím na výlety a prostě se stávám přítomným a prostě jsem zenový zážitek. Ani nevkládám do ničeho moc energie, jen se někdy rozptýlím a prostě jsem přítomný čemukoli, zjistil jsem, že to je pro mě opravdu, když spousta věcí začne fungovat.

Když vytvoříte klid a ticho, přijde spousta odpovědí. To jsou moje rituály v těchto dnech, hodně výletů s našimi psy do přírody a trávení času v přírodě, trávení času s přáteli a rodinou, meditace. Už nedělám tolik věcí na trénování mozku jako dříve, když jsem se věnoval léčení, ale stále dělám nějaká oční cvičení. Pak používáme technologie. Mám nízkoúrovňový laser, který používáme – jak víte o fotomodulaci, aby ty mitochondrie byly šťastné a zdravé.

Ari: Ano, úžasné věci, doktore Chiu, tohle byla opravdu velká zábava. Opravdu jsem si s vámi rád popovídal. Vím, že nás čeká další hovor, prostě osobní hovor, kde jsem se s vámi spojil a požádal jsem vás o vyjádření k jednomu mému nápadu. Těším se, až se s vámi spojím dál. Mimochodem, děkuji vám, že jste mi nabídl svůj čas, abyste mi s tím pomohl.

Dr. Chiu: Samozřejmě.

Ari: Mimochodem, omlouvám se také za ten šum v pozadí, tady na Kostarice se na mě valí intenzivní bouřka, je období dešťů. Je pozoruhodné, že střechy nejsou moc dobře konstruované, co se týče blokování hluku. Mám s tím trochu problém, kdykoli se bouřka přežene. Řekněte lidem, kde se mohou dozvědět více o vaší práci, dozvědět se od vás více, spojit se s vámi, spolupracovat s vámi individuálně.

Dr. Chiu: Ano, jistě. Moje webové stránky jsou brainsave.com. Kromě toho jsem také na Instagramu, takže Instagram/Dr. Titus Chiu, jsem také na Facebooku. Pokud to lidi zajímá víc, mluvili jsme tady trochu o děravém mozku. Mám kvíz leakybrainquiz.com. Když půjdete na tuto webovou stránku, můžete si udělat kvíz a zjistit, jestli máte děravý mozek. Pokud ano, mohl by to být jeden z hlavních důvodů, proč pociťujete únavu mozku, takže leakybrainquiz.com, pokud se chcete do tohoto světa ponořit hlouběji.

Ari: Úžasné. Moc vám děkuji, že jste přišla do pořadu a podělila se o svou moudrost s mými posluchači. Opravdu si toho vážím a přeji vám krásný zbytek dne. Těším se, že se s vámi brzy opět spojíme.

Dr. Chiu: Samozřejmě. Děkuji. Požehnání, můj bratře.

zdroj, translation via deepl and deeps

Napsat komentář