Proč byste nikdy neměli sahat na účtenky
Uschovávat si účtenky dává z finančního hlediska smysl, avšak manipulace s papírem z pokladních termotiskáren s sebou nese významná zdravotní rizika, která není radno podceňovat.
Pokud jste jako já, tak vždycky zaváháte, když vám pokladní po zaplacení nákupu nabídne účtenku. Váš vnitřní účetní by po tom kousku papíru skočil, jenže to by znamenalo, že na něj musíte sáhnout. A když člověk ví, kolik se v teplocitlivém potištěném papíru nachází bisfenolu A, nemá na něj o nic větší chuť sahat holýma rukama než na tankovací pistoli u pumpy nebo na otevřenou plechovku s ředidlem.
Pokud jste navíc podobně „neurotičtí“ jako já, myslíte i na zdraví té pokladní, která na ty účtenky nepochybně sahá celou směnu; a vlastně po celou dobu, kdy je zaměstnána v obchodě, přichází nevědomky do kontaktu s pořádnými dávkami bisfenolu A.
To by všechno mohlo znít poněkud paranoidně, kdyby ovšem nebylo prokázáno, že kontakt s účtenkami z termotiskáren je jednou z hlavních cest, jimiž se naše těla kontaminují toxickou syntetickou chemikálií známou jako bisfenol A (BPA), silným endokrinním disruptorem, karcinogenem a neurotoxickou a kardiotoxickou chemikálií, která je spojována s více než 50 nepříznivými účinky na zdraví. BPA se nachází také v letenkách, účtenkách z benzínových pump a bankomatů. Krom toho BPA obsažený v těchto účtenkách absorbují papírové bankovky, což zvyšuje pravděpodobnost každodenní expozice.

(BPA a BPS narušují činnost hormonální soustavy; obsaženy jsou v účtenkách z termotiskáren, sportovních lahvích, konzervách, polykarbonátových plastech a některých plastových hračkách)
Existují i jiné důležité proměnné, které mají vliv na to, jaké množství této chemické látky vstřebáváme. Absorpce bisfenolu se například exponenciálně zvyšuje při používání masově prodávané kosmetiky, která se skládá převážně ze složek petrochemického původu, jejichž toxicita rovněž představuje velký problém. Například již v roce 2014 byla v PLoS publikována velmi znepokojivá studie s dlouhým, nicméně výmluvným názvem Držení termopapíru na účtenky v ruce a konzumace jídla po použití dezinfekčního prostředku na ruce vede k vysokým bioaktivním hladinám bisfenolu A (BPA) v séru a celkovým hladinám bisfenolu A (BPA) v moči, která odhalila, že dezinfekční prostředky na ruce, stejně jako další výrobky určené k péči o pokožku, obsahují směsi chemických látek, které mohou zvýšit absorpci sloučenin rozpustných v tucích, jako je BPA, až stonásobně.
Znepokojující je také skutečnost, že u 93 % zdravých kojenců ve věku 3-15 měsíců byla zjištěna přítomnost BPA, aniž by byla známa jakákoli příčina expozice v životním prostředí, což odhaluje, jak je kontaminace touto chemikálií rozšířená, ať už saháte na účtenky nebo ne.1
Provokativní studie, jež vyšla v magazínu Environmental Health Perspectives a zkoumala koncentraci bisfenolu A, bisfenolu S a BPSIP v moči a krvi pokladních, ukázala, že problém expozice chemickým látkám prostřednictvím papírových účtenek nesouvisí pouze s expozicí bisfenolu A, ale také s jinými bisfenolovými analogy. Jak jsme viděli v souvislosti s nedávným nárůstem počtu výrobků výslovně označených jako „bez bisfenolu A“, průmyslová odvětví, která se stala na této chemické látce závislá, nyní do těchto produktů dávají bisfenol S (a možná i další bisfenoly), přestože má tato chemikálie podobnou toxicitu. To je velmi znepokojivé, neboť nedávný výzkum odhalil, že bisfenol S může činnost endokrinní soustavy narušovat stokrát silněji než bisfenol A.

(Takhle opravdu ne!)
Třída chemických látek označovaných jako bisfenoly zahrnuje více než tucet různých chemikálií, z nichž nejznámější je bisfenol A, B, C, F a P. Tato nová studie odhalila, že účtenky z tiskáren obsahovaly na váhu 1 – 2 % BPA, BPS nebo BPSIP (ten je odvozen od bisfenolu S). Vzorky krve a moči pokladních byly hodnoceny na obsah bisfenolů ve vzorcích po směně v porovnání se vzorky před směnou a rozdíly byly patrné; totéž i ve srovnání s kontrolní skupinou tvořenou lidmi s jiným zaměstnáním. Na základě toxikologických profilů pokladních dospěli autoři studie k závěru, že „termopapír na účtenky je potenciálním zdrojem pracovní expozice BPA, BPS a BPSIP“.
Jak si tedy vnitřní účetní přijde na své, aniž by si ušpinil ruce?
Účtenky si lze fotit a snímky si schraňovat ve speciální složce. Také existují různé šikovné aplikace. Některé sledují nákupy jen v určitém řetězci, ale do jiných lze nahrávat všechny možné účtenky. Tady je například článek věnovaný majitelům iPhonů.
Vezměte také v úvahu, že existuje výzkum přírodních způsobů, jak zmírnit toxicitu bisfenolů. U nás na webu GreenMedInfo máme k dispozici seznam více než 20 přírodních látek, včetně kimči, mateří kašičky, genisteinu a černého čaje, u nichž bylo prokázáno, že chrání před touto všudypřítomnou toxickou látkou.