Vakcína od Pfizeru, která k nám přijde jako první, vyvolává silné alergické reakce – někde už bylo očkování pozastaveno
Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) sdělil novinářům, že vyšetřuje několik případů silné alergické reakce, k nimž v několika federálních státech došlo po vakcíně proti COVIDu-19, vyrobené společností Pfizer.
Ten samý den CNN informovala, že na Aljašce musel být kvůli anafylaktickému šoku po té samé vakcíně hospitalizován další zdravotník. Na Aljašce se tyto vážné alergické reakce objevily už předtím.
Anafylaktický šok je silná, život ohrožující alergická reakce, k níž může dojít i několik sekund či minut po kontaktu s alergenem. Neřeší-li se okamžitě, může skončit fatálně.
Podle agentury Reuters (a jiných mediálních zdrojů) by spouštěčem reakcí mohl být polyethylenglykol (PEG), který je obsažen jak ve vakcíně od Pfizeru, tak v očkovací látce společnosti Moderna.
Připomínáme, že obě vakcíny FDA schválila k nouzovému využití, ale dosud nebyly licencovány.
Organizace Children’s Health Defense (CHD) přitom už v září varovala před PEG jako před potenciálním alergenem, vůči němu by mohla být do nějaké míry citlivá až sedmina Američanů.
Proto by bylo rozumné nechat si před očkováním případnou alergii zjistit – nebo by se lékaři přinejmenším měli ptát zájemců o očkování na případné předchozí alergické reakce, zejména na ty, jež nastaly po léčivech obsahujících PEG.
FDA nyní podle svých slov „úzce spolupracuje“ s kolegy z Velké Británie, kde byly hlášeny první alergické reakce na vakcínu společnosti Pfizer.
Šetření britských zdravotních orgánů rovněž ukazují na to, že viníkem je nejspíš PEG. Zdravotní orgány proto začaly doporučovat všem, kdo mají za sebou nějakou silnou alergickou reakci, aby se prozatím očkování vyhnuli. Británie hodlá zprovoznit resuscitační centra, která budou vybavena tak, aby se očkovaným s anafylaktickým šokem dostalo neodkladné péče.
V USA není přístup tak důkladný – pokud člověk neměl alergickou reakci přímo po vakcíně nebo jiné injekci, ale má alergii například na včelí bodnutí, nějakou potravinu či prach, vakcínu proti covidu dostat může, ale následně musí být sledován 30 minut. O očkování by se též měl předem poradit se svým praktickým lékařem.
To je sice pěkné, ale mnoho lidí vůbec neví, že nějakou alergii má. Vážná alergická reakce tedy může postihnout i člověka, který nikdy žádný problém s alergiemi neměl. Milionům lidí se v minulosti v krvi mohly vytvořit protilátky proti polyetylenglykolu, neboť se v minulosti s touto látkou dostali do styku, aniž by si to uvědomili. Právě tyto protilátky spouštějí alergickou reakci, která může příjemce očkování velmi nepříjemně překvapit nebo dokonce ohrozit na životě.
Podle výzkumu publikovaného v roce 2018 je na trhu více než tisíc produktů (včetně farmak, průmyslově zpracovaných potravin, kosmetiky a dezinfekčních látek), které obsahují PEG. Polyetylenglykol je též hlavní složkou nemrznoucích směsí.
PEG se rovněž často používá při kolonoskopii – záleží na konkrétních látkách použitých při proceduře.
Někteří zdravotníci, kteří po vakcíně od Pfizeru utrpěli alergickou reakci (včetně ženy hospitalizované na Aljašce) nikdy předtím žádnou alergii neměli. Na nic, včetně jiných vakcín či farmak.
Společnosti Pfizer a Moderna navíc do svých klinických testů „prozíravě“ nezařadily alergiky. Z toho důvodu se nejspíš při testech neobjevily žádné nepříznivé reakce na PEG.
Zdroj (kráceno)