Zenový mistr radí, co si počít s „toxickými“ lidmi

Lachlan Brown

Na toxické lidi jsme už všichni v životě někdy narazili. Znáte je – takové ty manipulativní, přehnaně kritické osoby, které nemají ohledy na city ostatních.

Jednat s takovými lidmi je těžké, obzvlášť pokud jste k tomu nuceni jeden každý den. Proto jsem si říkal, že se vám možná bude hodit rada od jednoho zenového mistra, na kterou jsem narazil na Redditu.

Nejprve si však pojďme definovat, co to vlastně je toxický člověk, abychom případně poznali, že máme tu čest s někým takovým.

Vlastnosti a chování toxických osob

1) Mluví víc, než poslouchají

Toxičtí jedinci se zpravidla vyznačují narcistickým chováním a mají problémy soustředit se na něco jiného než na sebe. To je v naprostém rozporu s buddhistickou tradicí, protože v buddhismu je soucit s ostatními a laskavost k nim prvořadá.

2) Nikdy se nemýlí

Všechno, co řeknou, je pravda, a všechno, co řeknete vy, je špatně. Nemají chuť se učit, a pokud se vaše názory liší, reagují hrubě.

3) Kam přijdou, tam vstupuje dramatično

Vždycky je někde něco špatně. Rady odmítají s tím, že jsou beztak k ničemu.

 4) Vztahy jsou pro ně jen jedna z věcí, které staví na odiv

Vztahy neudržují proto, aby se upřímně těšili z mezilidského kontaktu, ale aby ostatní lidé viděli.

5) Jejich životní zkušenost je standard, podle kterého by měl být souzen každý.

Když nesnáší jógu oni, tak je prý plýtváním časem i pro vás. Jejich zkušenosti, preference a názory představují standard pro celý svět.

6) Často lžou

Lži jim přinášejí prospěch, tak proč by nelhali?

7) Chybí jim takt, zdvořilost a slušnost

Nedostatek empatie a nadřazené chování jsou charakteristickými rysy toxických osob. Ti lidé si to ale nepřipouštějí: naopak se chvástají svou „upřímností“.

8) Neváhají manipulovat

Když od vás něco chtějí, využijí všechny dostupné cesty, i ty, které by se normálnímu člověku právem ošklivily.

9) Velmi rádi mluví o druhých lidech

Ale ne v dobrém. Rádi je pohaní, aby si zvedli sebevědomí.

Jak bychom si s toxickými lidmi měli poradit (podle jednoho zenového mistra)

Zen master signs toxic person

Tuto moudrou reakci jsem našel v jednom diskusním vlákně na Redditu:

„Čím hlubším se stane váš mír přítomného okamžiku, tím snazší pro vás bude bez vášní reagovat, když se setkáte s nepřátelstvím. Až se v tomto zlepšíte, začnete si hlouběji uvědomovat, jak velice ten člověk musí vnitřně trpět, když tak hrubě reaguje. S dostatečným vhledem si můžete rozvinout empatii a soucit, jež budou z tohoto vědomí vycházet. Tato empatie a soucit vám též pomohou zůstat ještě pokojnější v přítomném okamžiku.

Až budete nakonec vybaveni dostatečným soucitem a vhledem, budete moci začít hasit požár nepřátelství tím, že na zlobu budete reagovat trpělivě a chápavě… Je těžké chovat se dál hrubě k někomu, kdo se k vám vytrvale chová dobře. Když tomu člověku ulehčíte od těchto pocitů, pomůžete nejen jemu, ale i sobě, protože už nebudete muset snášet jeho předešlé chování.

Zdroj

Napsat komentář