Znaky zaneseného lymfatického systému a 10 způsobů, jak ho pročistit

Tento článek již jednou vyšel na webu OSUD.cz.

z besthealthyguide.com

Odstraňování toxinů z organismu je jedna z nejdůležitějších věcí, které bychom měli všichni dělat pro své zdraví. Lidské tělo má mnoho systémů, orgánů a žláz, které by měly zajišťovat bezpečný odvod toxinů, ale bohužel mnohé z nich bývají zanesené a jiné vůbec nefungují. Jeden z takových systémů, jejichž úkolem je odstraňování toxinů, ale který mnoha lidem pořádně nefunguje, je lymfatická soustava.

Lymfatická soustava je součást oběhového systému a klíčová část imunitního systému. Skládá se ze žláz, z lymfatických uzlin, ze sleziny, z brzlíku a krčních mandlí. Lymfa zastává četné vzájemně související funkce, jako například:

Odvod intersticiální tekutiny z tkání
Absorpci a transport mastných kyselin a tuků pomocí střevní lymfy z trávicí soustavy
Lymfatický systém rovněž transportuje bílé krvinky do mízních uzlin a z nich pak do kostí
Transportuje antigen prezentující buňky (APC), jako jsou dendritické buňky, do lymfatických uzlin, kde dochází ke stimulaci imunitní reakce.

Naneštěstí je lymfatický systém mnoha lidí v nerovnováze, a to kvůli nutričním nedostatkům, velkému příjmu průmyslově zpracovaných potravin a nedostatku fyzické aktivity. Těchto několik zdravotních problémů ukazuje na to, že váš lymfatický systém potřebuje pořádně pročistit:

 • Arthritida
  ·         Kožní problémy
  ·         Trávicí problémy
  ·         Časté bolesti hlavy
  ·         Infekce vedlejších nosních dutin
  ·         Nevysvětlitelné úrazy
  ·         Nadváha
  ·         Chronická únava

Lymfatický systém nemá žádnou svoji vlastní „pumpu“, a proto je k pohybu mízy potřeba vlastní aktivita těla: pohyb, dýchání, střevní pohyby, stahy svalů. Těchto deset postupů vám pomůže pořádně rozproudit lymfu a podpoří vaše tělo ve vylučování toxinů.

 1. CVIČENÍ

Pravidelný fyzický pohyb je pro zdravý lymfatický systém nezbytný. Při cvičení to zpočátku nepřehánějte a intenzivní pohybové aktivity zařaďte do svého každodenního tréninku až časem. Lymfatický systém nejvíce stimuluje skákání na malých trampolínách.

2.    ALTERNATIVNÍ LÉČEBNÉ POSTUPY

K nejsnazším metodám detoxikace lymfatického systému náleží manuální lymfodrenáž. Zručný masér umí stimulovat oběh lymfy, a zbavit tak vaše buňky nadbytečných tuků, tekutin a toxinů. Další účinná metoda je akupunktura; vynikající a hlavně snadnou možnost rozproudění lymfy nabízí infrasauna. Pot, kterého se v ní zbavíte pokožkou, sníží toxické zatížení vašeho lymfatického systému a ten díky tomu může pracovat lépe.

3.    SPRCHOVÁNÍ STŘÍDAVĚ HORKOU A STUDENOU VODOU

Horká voda rozšiřuje cévy a studená je stahuje, což vytváří „pumpový“ účinek, díky kterému se organismus může zbavit nadbytečných tekutin, které se v něm držely delší dobu. Tato terapie se nedoporučuje osobám trpícím kardiovaskulárními onemocněními a těhotným ženám.

4.    KARTÁČOVÁNÍ ZA SUCHA

Kartáčujte si pokožku těla krouživými pohyby po deset minut a pak se vysprchujte. Pro dosažení lepšího účinku můžete střídat studenou a horkou vodu; ke kartáčování používejte kartáč s přírodními chlupy.

5.    PIJTE ČISTOU VODU

Doporučuje se vypít denně tolik vody, kolik činí poloviční údaj o vaší hmotnosti v librách, ale v uncích. To je trochu složité, takže raději příklad: dejme tomu, že vážíte 160 lbs (72 kg) – vypít byste měli 80 oz (2,37 l) vody. K tomu byste měli vypít i pár sklenic citronové vody.

6.    NENOSTE TĚSNÉ OBLEČENÍ

Těsné oblečení brání správné cirkulaci lymfy a může vytvářet bloky v lymfatickém systému, což může vést k nahromadění toxinů.

7.    DÝCHEJTE ZHLUBOKA

V našem těle je třikrát víc lymfy než krve, ale není v něm žádný orgán, který by ji cíleně poháněl. Pumpování vyvolané hlubokým dýcháním pomůže lymfatickému systému předat toxiny krvi, která je odvede do jater, kde se jich tělo zbaví.

8.    JEZTE POTRAVINY PODPORUJÍCÍ MÍZNÍ OBĚH

Strava založená hlavně na tepelně neupravených, zdravých potravinách podporuje činnost lymfatického systému. K potravinám čistícím lymfu patří například:

 • listová zelenina
  ·         ovoce s nízkým obsahem cukru
  ·         mleté lněné semínko
  ·         chia semínko
  ·         avokádo
  ·         česnek
  ·         para ořechy
  ·         mandle
  ·         vlašské ořechy
  ·         brusinky

9.    VYHÝBEJTE SE POTRAVINÁM, KTERÉ VYTVÁŘEJÍ BLOKACE LYMFATICKÉHO SYSTÉMU

Hlavně těmto:

 • průmyslově zpracované potraviny
  ·         maso konvenčně chovaných zvířat
  ·         umělá sladidla
  ·         konvenční mléčné výrobky
  ·         cukr
  ·         sója
  ·         kuchyňská sůl

10. UŽÍVEJTE BYLINKY, KTERÉ STIMULUJÍ POHYB LYMFY

Je mnoho rostlin, které mohou pomoci vašemu lymfatickému systému. Z některých si můžete udělat třeba čaj, z jiných se vyrábějí tinktury. Patří mezi ně například:

 • echinacea
  ·         kozinec
  ·         kořen baptisie barvířské (Wild Indigo)
  ·         vodilka kanadská (Goldenseal)
  ·         koriandrová nať
  ·         líčidlo americké (Poke Root)
  ·         petrželová nať

Zdroj

Napsat komentář