25. ledna proběhne globální protest proti šíření sítě 5G

Derrick Broze

V sobotu 25. ledna budou aktivisté z celého světa společně protestovat proti nebezpečí, které představuje technologie 5G.

Pátá generace mobilních technologií je prozatím nejkontroverznější ze všech. Rostoucí počet obyvatel nejrůznějších zemí po celé zeměkouli požaduje odpovědi na otázky týkající se bezpečnosti této nové technologie. V rámci Globálního protestu proti 5G se chystají demonstrace, debaty, promítání dokumentů a přednášky.

Cílem akce je podle organizátorů „zastavit rozmisťování milionů 5G vysílačů po celé Zemi a padesáti tisíc satelitů ve vesmíru; zajistit krizová setkání na nejvyšší úrovni ve vládách a mezinárodních institucích, jako je Evropská unie, OSN a WHO.“

Protestní den organizuje mezinárodní uskupení Stop 5G International, které se snaží podnítit vznik celosvětového hnutí proti nasazení 5G technologie. K 17. lednu byly nahlášeny plánované akce v Austrálii, Belgii, na Bermudách, v Kanadě, Chorvatsku, na Kypru, v České republice, Dánsku, Finsku, Francii, Německu, Řecku, Maďarsku, Irsku, Itálii, Japonsku, Keni, na Maltě, v Norsku, Nizozemí, na Novém Zélandu, v Polsku, Portugalsku, Rumunsku, Srbsku, Slovinsku, Jižní Africe, Španělsku, Švédsku, Švýcarsku, Velké Británii a ve Spojených státech.

Podle webových stránek Stop 5G International se budou v průběhu týdne předcházejícího protestu rozdávat kopie Mezinárodní výzvy k zastavení 5G na zemi a ve vesmíru, které budou putovat zejména k místním samosprávám v naději, že vzroste informovanost oficiálních míst o této problematické technologii. Výzvu prozatím podepsalo téměř dvě stě tisíc signatářů z 203 zemí a oblastí.

Uvádí se v ní například:

„My, níže podepsaní vědci, lékaři, členové ekologických sdružení a občané, naléhavě požadujeme zastavení šíření bezdrátové sítě 5G (páté generace) včetně jejího přenosu z vesmírných satelitů. Síť 5G mohutně zvýší expozici radiofrekvenčnímu (RF) záření, přičteme-li ji k momentálně fungujícím sítím 2G, 3G a 4G. RF záření prokazatelně škodí lidem i životnímu prostředí. Nasazení sítě 5G představuje experiment na lidstvu a životním prostředí, což mezinárodní právo definuje jako zločin.“

Technologie 5G se má stát nezbytnou podmínkou fungování „chytrých“ měst plných automaticky řízených vozů, chytrých semaforů, senzorů znečištění a tisíců jiných přístrojů zapojených do tzv. internetu věcí. Nicméně odpůrci této rapidně rostoucí sítě mají pádné argumenty, které se týkají vlivu 5G na zdraví a také potenciálního ohrožení soukromí. Právě tyto argumenty podnítily vznik globálního hnutí odporu proti 5G a proti všudypřítomnému elektromagnetickému záření obecně. Organizátoři protestního dne žádají zainteresované občany, aby v tento den šířili osvětu a pořádali akce – edukační, ale klidně i hudební; jak bude vyhovovat naturelu jednotlivých pořádajících. V první řadě jde o to, dostat rizika 5G do veřejného povědomí a přimět úřady, aby se jimi zabývaly.

Organizátoři vyjadřují obavy z nepopiratelného vzrůstu intenzity elektromagnetického záření, jenž bude důsledkem podstatného navýšení počtu vysílačů. Těch bude muset být o dost víc, má-li síť 5G jet na plnou kapacitu: „Místo toho, aby od sebe jednotlivé vysílače dělilo vždy několik mil, budou vysílače – malé, leč silné – před každým třetím až pátým domem. Místo aby Zemi obíhaly dva tisíce satelitů, jich zakrátko bude padesát tisíc.“

Více informací o plánovaných akcích najdete zde. Připojte se k facebookové skupině Stop 5G Global Protest Day; co se týče ČR, je facebooková skupina tady.

 

Zdroj

Napsat komentář