28 úžasných přínosů a použití peroxidu vodíku

(Článek již vyšel na webu Osud.cz)

Peroxid vodíku (H2O2) je jediný dezinfekční prostředek, jenž se skládá pouze z vodíku a kyslíku. Stejně jako ozón ničí choroboplodné zárodky pouze oxidací! Peroxid vodíku je pokládán za nejbezpečnější dezinfekci na světě. Mikroorganismy zabíjí oxidací, kterou lze nejlépe popsat jako proces kontrolovaného hoření. Když reaguje s organickým materiálem, rozkládá se na kyslík a vodu.

  1. Bělení prádla – alternativa k bělicím prostředkům

Pro bělení přidejte k bílému prádlu šálek peroxidu. Peroxid výborně odstraňuje skvrny od krve z oblečení a koberců. Máte-li na oblečení skvrnu od krve, jednoduše na ni nalijte peroxid vodíku, asi minutu jej nechte působit, pak promněte a opláchněte studenou vodou. V případě potřeby opakujte.

  1. Zdraví

Vaše tělo vytváří peroxid vodíku za účelem boje s infekcemi, jeho přítomnost je nutná pro správnou funkci imunitního systému. Bílé krvinky, známé jako leukocyty, mají podtřídu zvanou neutrofily. Ty produkují peroxid vodíku jako první obrannou linii proti toxinům, parazitům, bakteriím, virům a kvasinkám.

  1. Omlazující detoxikační koupel

Do vany plné horké vody přidejte necelé 2 litry 3% peroxidu. Koupel by měla trvat min. půl hodiny. Průběžně doplňujte horkou vodu, aby lázeň nevychládala.

  1. Plíseň na nohách

Při léčbě plísně na nohy (a obzvláště na prsty) každý večer nastříkejte roztok peroxidu a vody v poměru 1:1. Nechte uschnout.

  1. Výplach pochvy

Dvě odměrky 3% peroxidu vodíku přidané do teplé vody při použití 2x týdně odstraní i chronické kvasinkové infekce.

  1. Výplach tlustého střeva nebo klystýr

Pro výplach použijte 1 šálek (cca čtvrt litru) 3% H2O2 na 18 l teplé vody. Nepřekračujte toto množství. Na klystýr budete potřebovat 1 polévkovou lžíci 3% peroxidu na 1 l teplé destilované vody.

  1. Infekce

Máčejte škrábnutí, oděrky či místa zasažená libovolnou infekcí několikrát denně 5 minut v 3% roztoku peroxidu. Dokonce i gangréna, s níž si žádné léky nedokázaly poradit, byla vyléčena máčením v peroxidu vodíku. Chcete-li se zbavit nežitů, plísní nebo jiných kožních infekcí, přidávejte si do koupele půl lahvičky peroxidu.

  1. Ptačí roztoči

Pacienti napadení ptačími roztoči tvrdí, že peroxid vodíku efektivně zabíjí roztoče na jejich kůži. Několikrát denně jej stříkají na kůži (s několikaminutovými přestávkami mezi jednotlivými aplikacemi) a výsledky jsou úžasné.

  1. Infekce nosních dutin.

Polévkovou lžíci peroxidu rozmíchejte v 1 šálku nechlorované vody a použijte jako nosní sprej. Množství peroxidu bude nutné upravit podle stupně zasažení dutin.

  1. Péče o rány

3% H2O2 v medicíně slouží k čištění ran, odstraňování mrtvé tkáně a zubního plaku. Peroxid také zastavuje pomalé krvácení (krvácení z drobných cév).

Některé zdroje doporučují 5- až 10minutové máčení ran a míst zasažených infekcí několikrát denně. Omytí a usušení však dostačuje. Jako u jiných antiseptik s oxidačním působením platí, že byste roztok neměli nechávat na postižené tkáni po delší časové úseky. Peroxid vodíku mírně poškozuje tkáň v otevřených ranách, takže jej používejte s obezřetností.

                Osobní hygiena

                Péče o ústní dutinu

1 odměrku (víčko – odpovídá cca 1 polévkové lžíci – p.p.) peroxidu podržte jednou denně po dobu 10 min. v ústech, pak vyplivněte. Předejdete tím aftům a vaše zuby budou bělejší. Pokud vás přepadne akutní bolest zubů a nebudete mít možnost ihned navštívit zubního lékaře, podržte na 10 min. v ústech 1 odměrku peroxidu a několikrát denně opakujte. To by mělo bolest výrazně zmírnit.

  1. Ústní voda

Mnoho lidí netuší, že peroxid funguje jako levná a velmi efektivní ústní voda. Použijte 3% H2O2 – pro chuť případně přidejte pár kapek tekutého chlorofylu.

  1. Zubní pasta

Do jedlé sody nalijte takové množství 3% H2O2, aby po rozmíchání vznikla pasta.

  1. Na kartáček na zuby

Nebo prostě ponořte kartáček do 3% peroxidu a vyčistěte si zuby. Kartáček nechte v roztoku peroxidu a mikrobi nebudou mít šanci.

  1. Při bolesti zubů

Peroxid vodíku není lék proti bolesti, ale jakožto antivirový, antibakteriální a fungicidní prostředek efektivně bojuje proti patogenům, které jsou zodpovědné za vznik infekce. Z mé osobní zkušenosti: Před nějakou dobou mi zubní lékařka chtěla čistit kořenové kanálky u zaníceného zubu, jinak by podle ní tento zub odumřel. Sice mě zub bolel, ale řekla jsem jí, že mu dám šanci, aby se vyléčil sám. Několikrát denně jsem si vyplachovala ústa peroxidem a jednou denně palmovým olejem. Bolest se ztratila a já jsem s tím zubem už žádné další problémy neměla.

  1. Bělení zubů

Používám peroxid jako ústní vodu už nějakou dobu a s nadšením jsem zjistila, že mé zuby krásně zbělely – a bez námahy. Platila jsem spoustu peněz za profesionální bělení, všechny ty hloupé proužky a nepohodlné nákusníky. Člověk se pořád učí.

Pozor – nikdy nepolykejte peroxid. Po použití peroxidu vždy vypláchněte ústa i vodou.

  1. Odbarvování vlasů

Peroxid se jako odbarvovač používá k zesvětlení vlasů. Zřeďte 3% peroxid vodou v poměru 1:1 a po umytí a rozčesání vlasů naneste rozprašovačem na vlasy tento roztok. Nebudete mít „peroxidové“ krepaté vlasy jako po odbarvovači z drogerie, ale přirozený melír, jsou-li vaše vlasy světle hnědé nebo špinavě blond. Také zesvětlování probíhá postupně, nejedná se o drastickou proceduru.

  1. Na kontaktní čočky

Peroxid vodíku je hlavní součástí roztoku na kontaktní čočky od CIBA Vision, neboť rozkládá bílkoviny, které se vlivem imunitní reakce oka zachycují na čočce. Používání tohoto roztoku vede ke zvýšenému komfortu u nositelů kontaktních čoček s citlivýma očima.

                Dezinfekce, úklid a hygiena

  1. Do kuchyně

Kuchyňskou linku a stůl čistěte peroxidem vodíku, který zničí mikroorganismy a zanechá za sebou svěží vůni. Prostě ho trochu nalijte na houbičku na nádobí nebo ho nasprejujte na kuchyňskou linku. Peroxid vám také pomůže čistit sklo a zrcadla bez šmouh.

Mějte po ruce 3% peroxid ve spreji na dezinfekci vnitřku ledničky a krabiček na svačinu do školy pro děti.

  1. Do myčky i jinam

Přidejte 60 ml peroxidu k prostředku na nádobí do myčky.

V koupelně a na WC mějte k dispozici sprej s roztokem 3% peroxidu a vody v poměru 1:1 kvůli dezinfekci septiku a odtoků. Udělá podobnou službu jako tradiční dezinfekce na bázi chlóru a neuškodí.

Po umytí dřevěného prkénka na krájení jej postříkejte nebo potřete peroxidem a následně octem, zničíte tak bakterie salmonely i jiné.

Zrcadla čistím peroxidem, nezůstávají po něm šmouhy.

Kombinace octa a peroxidu vodíku představuje levnou, účinnou a netoxickou desinfekci, která údajně zabíjí patogeny efektivněji než chlorová dezinfekce. Jelikož je netoxická, můžete jí dezinfikovat ovoce a zeleninu, stejně jako hračky a vybavení pro domácí mazlíčky a klece. V testech provedených na Virginském polytechnickém institutu a Státní univerzitě se zjistilo, že smísené páry peroxidu vodíku a octa zabijí prakticky všechny bakterie salmonely, shigelly a E.coli na silně kontaminovaných površích a potravinách.

Návod:

Budete potřebovat DVĚ lahve s rozprašovačem. NEMÍCHEJTE tyto dvě tekutiny dohromady. Do jedné dejte neředěný ocet a do druhé 3% peroxid vodíku.

Poznámka: Světlo celkem rychle znehodnocuje peroxid. Nejlepší je, nechat jej v původní lahvi a přišroubovat uzávěr s rozprašovačem. NEŘEĎTE.

Mějte na paměti, že k tomu, aby jakákoli dezinfekce fungovala správně, musí být povrch před vydezinfikováním čistý.

Chcete-li vydezinfikovat povrch (zeleninu, prkénko, linku, dřez, klece, hračky, toaletu, podlahu atd.) nejprve na něj nasprejujte jedno a pak druhé – nezáleží na tom, zda začnete octem nebo peroxidem. Jakmile se smíchají, dojde k chemické reakci, která na krátkou dobu vytvoří velmi silnou dezinfekci. Pak můžete povrch omýt, chcete-li, ale zbytky po reakci jsou netoxické. Naštěstí je to levné. Mimochodem, my to používáme v koupelně na dezinfekci poliček, toalet, podlah atd.

  1. Plísně

Když se váš dům stane životu nebezpečným po invazi toxické plísně, např. po promočení zdiva, sáhněte po peroxidu vodíku.

  1. Zvlhčovače a odpařovače

Použijte půl litru 3% peroxidu na 4 l vody.

                Prádlo a odstraňování skvrn

  1. Odstraňovač skvrn

3% peroxid vodíku nejlépe funguje na odstraňování skvrn, použijeme-li jej co nejdříve – ačkoli peroxid dokázal odstranit i 2 dny staré skvrny od krve. Bohužel dokáže odbarvit mnoho typů textilií. Pokud nalijeme na skvrnu trochu peroxidu, díky reakci za přítomnosti katalázy se zpění v místě, kde je látka špinavá od krve. Po pár minutách můžeme zbylou tekutinu otřít hadříkem nebo papírovou utěrkou a skvrna bude pryč.

Peroxid musíme aplikovat, dříve než se skvrna omylem zapere teplou vodou. Zbytky rozložené krve po čištění peroxidem je nutno vymýt studenou vodou a mýdlem.

  1. Bělení prádla

Místo obvyklého bělidla můžete k bílému prádlu do pračky přidat šálek peroxidu. Je-li prádlo špinavé od krve, nalijte peroxid přímo na zašpiněné místo. Nechte jej minutu působit, promněte a opláchněte studenou vodou. V případě nutnosti opakujte.

Peroxid je výborná alternativa k běžným bělidlům na bázi chlóru, ta však způsobují rychlejší opotřebování prádla – to peroxid nedělá.

                Příprava pokrmů

  1. Dezinfekční nálev na zeleninu

Do dřezu plného studené vody nalijte 1/4 šálku 3% peroxidu. Zabije bakterie a zneutralizuje chemikálie. V roztoku ponechte zeleninu s jemnými listy (např. salát) 20 min. a zeleninu se silnější slupkou (např. okurky) 30 min. Nechte okapat, osušte a dejte do ledničky. Zelenina vydrží déle čerstvá.

Nemáte-li čas čekat, postříkejte zeleninu (i ovoce) 3% peroxidem ve spreji, nechte pár minut stát, opláchněte a osušte.

  1. Dezinfekce masa

Peroxidem můžeme i opláchnout maso před vařením.

  1. Na zbytky salátu

Použijte sprej z 1/2 šálku vody a 1 polévkové lžíce 5% peroxidu. Nechte okapat, zakryjte a dejte do chladničky.

  1. Marináda

Maso, rybu nebo drůbež dejte do hrnce (nikoli s hliníkovým vnitřkem). Zalijte roztokem 3% peroxidu s vodou v poměru 1:1. Volně zakryjte a umístěte na půl hodiny do chladničky. Opláchněte a vařte.

  1. Klíčení semínek

Ponořte semínka na noc do roztoku 30 ml 3% peroxidu v 1/2 l vody. Po každém propláchnutí semínek přidávejte totéž množství peroxidu vodíku.

 

Koncentrace peroxidu vodíku

  1. a) 3,5% – pro lékařské účely. Tato koncentrace se běžně prodává v lékárnách, drogeriích a supermarketech. Tento výrobek se nedoporučuje k vnitřnímu užití. Obsahuje řadu stabilizačních příměsí, které nejsou určeny k požití, v USA např. acetanilid, fenol a cíničitan sodný, u nás v ČR kyselinu benzoovou a difosforečnan sodný.
  2. b) 6% – pro kosmetické účely. Používá se v kadeřnictví k odbarvování vlasů a nedoporučuje se k vnitřnímu užití.
  3. c) 30% – pro chemické účely. Používá se k různým chemickým experimentům a také obsahuje stabilizátory. Není k vnitřnímu užití.
  4. d) 30-32% – pro elektrotechnické účely. Slouží k čištění různých elektronických součástek, není k vnitřnímu užití.
  5. e) 35% – pro technické účely. O trochu koncentrovanější než předchozí a liší se navíc obsahem fosforu, který se do něj přidává, aby pomohl neutralizovat chlór z vody použité při ředění peroxidu.
  6. f) 35% – pro potravinářské účely. Používá se při výrobě potravin – např. sýra, vajec a výrobků obsahujících syrovátku. Také se sprejuje na vnitřní stranu fólie aseptických balení džusů a mléčných výrobků.
  7. g) 90% – zdroj kyslíku pro raketové palivo.

Pouze 35% roztok peroxidu vodíku pro potravinářské účely je doporučen k vnitřnímu užití. V této koncentraci se nicméně jedná o velmi silné oxidační činidlo a není-li zředěn, může být extrémně nebezpečný – dokonce smrtelně. Jakákoli koncentrace nad 10% může zapříčinit neurologické reakce a poškození horní části gastrointestinálního traktu. Jsou známy 2 případy úmrtí dětí, které požily roztok s 27% a 40% koncentrací H2O2. Další zpráva hovoří o 26měsíční holčičce, která spolkla doušek 35% peroxidu vodíku. Ihned u ní došlo ke zvracení, o něco později následovanému ztrátou vědomí a zástavou dechu. Naštěstí v té době už byla na jednotce intenzivní péče. Ačkoli utrpěla poškození a krvácení do žaludku a jícnu, nešťastnou událost přežila. Prohlídka po 12 dnech ukázala, že se postižené oblasti zhojily.

Osobní poznámka: Stejně jako u jakéhokoli pokrmu, léku nebo doplňku stravy platí, že užívat produkt podle návodu je klíčem k bezpečnosti. Užívá-li někdo příliš mnoho, samozřejmě může pocítit důsledky. NIKDY jsme neslyšeli o ŽÁDNÝCH škodlivých vedlejších účincích správného používání potravinářského peroxidu vodíku.

35% H2O2 pro potravinářské účely vyžaduje:

  1. opatrnou manipulaci (přímý kontakt způsobuje popáleniny kůže – doporučujeme okamžitě opláchnout proudem vody).
  2. správné zředění před použitím.
  3. bezpečné a správné skladování (po zředění uložte zbytek koncentrovaného peroxidu do mrazničky, hermeticky zabalený).

Nejvhodnější metodou, jak ředit 35% H2O2, je uchovávat a kapat jej podle potřeby z lahvičky na oční kapky. Tu lze zakoupit v lékárně. Naplňte ji 35% H2O2 a skladujte v chladničce. Zbylý 35% peroxid uložte do mrazničky pro další použití. Koncentrované kapky smíchejte se 180-240 ml destilované vody, džusu, šťávy nebo gelu z aloe vera.

Na ředění nepoužívejte chlorovanou vodu z vodovodního potrubí!

 

Zdroj

Napsat komentář