Koronavirová krize pomohla superbohatým k ještě většímu bohatství
Jessica Corbett
Koronavirová krize ještě zdůraznila rozdíl mezi extrémně bohatými jedinci a zbytkem populace. Za vše mluví to, že zakladatel Amazonu Jeff Bezos, který je už nyní nejbohatší člověk světa, navýšil své gigantické jmění o dalších 24 mld. dolarů. Karanténa uvalená v různé míře skoro na celý svět se postarala o značný nárůst nákupů online.
Podle seznamu miliardářů „Bloomberg Billionaires Index“ vlastnil k úterý minulého týdne Bezos jmění v hodnotě 138 miliard dolarů, jeho kapitálový podíl na internetovém kolosu činí 11,2 %. Není bez zajímavosti, že Jeff Bezos sice okupuje čelní pozici, ale jeho bývalá manželka Mackenzie se nachází na 18. místě. Bezosovo obrovské bohatství přilákalo pozornost tisku v souvislosti s tím, jak se Amazon v čase pandemie stará o své zaměstnance.
Magazín Forbes minulou sobotu psal, že současná situace přinesla k 2.dubnu v souhrnu 51,3 mld. dolarů deseti různým miliardářům. Tou dobou si Bezos polepšil „jen“ o 6,8 mld. dolarů a zůstal na druhém místě za Amanciem Ortegou, zakladatelem nadnárodní oděvní společnosti Inditex.
Zpráva ve Forbesu zaujala senátora Bernieho Sanderse, dlouhodobého obhájce práv pracujících a zarytého nepřítele miliardářů.
„33,4 miliardy dolarů. O tolik v uplynulém týdnu vzrostlo jmění Jeffa Bezose a šesti dalších miliardářů , zatímco miliony Američanů přicházely o práci. Naše společnost se nemůže udržet, když tak malý počet lidí bude mít tolik, zatímco takové množství ostatních tak málo,“ uvedl Sanders na Twitteru.
Jak minulý týden informoval server Common Dreams, vystoupal počet nově nezaměstnaných během pandemie na 16,8 milionů, což znamená, že se zaregistrovalo 25x víc lidí než za normálních okolností.
Kontrast mezi nárůstem bohatství těch, kdo už předtím měli víc než dost, a údaji o nezaměstnanosti zaujal i neziskovou organizaci pro ochranu spotřebitelů Public Citizen, která na Twitteru s odkazem na Forbes uvedla:
Nárůst jmění miliardářů za poslední týden:
Jeff Bezos: + 6,8 mld. USD
Mark Zuckerberg: +6,2 mld. USD
Warren Buffett: +5 mld. USD
Elon Musk: +4,2 mld. USD
Larry Ellison: +4 mld. USD
Larry Page: +3,6 mld. USD
Bill Gates: +3,6 mld. USD
Přitom se minulý měsíc nahlásilo do stavu nezaměstnaných více než 16 milionů
Američanů.
Bezos zjevně není příliš ochoten sdílet svůj úspěch s těmi, kdo mu na něj vydělávají. Pracovníci ve skladech Amazonu a v potravinářském řetězci Whole Foods Market, který Amazon odkoupil v roce 2017, vyjádřili strach a frustraci z pracovních podmínek a obvinili společnost z toho, že pro ochranu svých zaměstnanců nedělá dost. Tento týden se Amazon dočkal odsouzení za rozvázání pracovního poměru se třemi pracovníky, kteří společnost veřejně kritizovali za to, jak se v časech pandemie chová ke svým lidem.
„Jeff Bezos, nejbohatší muž na světě, by se možná místo vyhazování zaměstnanců, kteří chtějí spravedlnost, mohl zaměřit na to, aby jeho pracovníci dostávali nemocenskou, měli bezpečné pracoviště a žili na rozumně obyvatelné planetě,“ tweetoval Sanders v úterý.
Případy onemocnění zaměstnanců koronavirem už ohlásilo více než 74 skladů po celých USA a pracovníci jsou silně nervózní ohledně hygieny a vlastní bezpečnosti. Někteří raději odcházejí z práce, dochází i k protestům.
Někteří zaměstnanci Amazonu sdělili Business Insideru, že v jejich případě jsou to buď zaplacené složenky, nebo rodina v bezpečí. V bezvýchodné situaci jsou zvlášť ti, kteří sdílejí domácnost s příbuznými v seniorském věku.