Bill Gates se chystá rozprášit v atmosféře miliony tun křídy, prý kvůli tlumení slunečního svitu

Ryan Morrison

První test projektu, jehož cílem je rozprášit ve stratosféře tuny křídového prachu za účelem „utlumení slunce“, by se mohl odehrát v červnu.

Experti z Harvardovy univerzity systém odzkoušejí tak, že vyšlou nad švédské město Kiruna stratosférický balón, z něhož se 12 mil nad zemským povrchem uvolní 2 kg křídy.

Smyslem mise, která bude stát tři miliony dolarů (o velký díl se postará Bill Gates), je zabránit části slunečních paprsků, aby se dostaly k povrchu – odrazit je do vesmíru. Tím by se měla ochladit planeta.

The test would use a high-altitude scientific balloon (pictured) to raise around 2kg of calcium carbonate dust — the size of a bag of flour — into the atmosphere 12 miles above the surface

Tomuto nápadu se už od prvních chvil dostává mohutné kritiky. Odborníci varují, že novátorská metoda ochlazování zemského povrchu, nasazená v mimořádném rozsahu, by mohla být pohromou pro meteorologické systémy a tím i pro pozemský život.

Projekt má podporu řady soukromých dárců včetně Gatese a test se odehraje ve Švédsku z toho důvodu, že Švédové nabízejí nejrychlejší spolupráci.

Rozměrný balón vyzvedne nad město, položené za polárním kruhem, 600 kg vědeckého vybavení. Když půjde všechno dobře, rozpráší se do atmosféry dvě kila křídového prachu. 

The balloon (similar to the example pictured) would take 600kg of equipment up into the stratosphere, and if all goes to plan, the dust would be released

Tím vznikne podlouhlé prašné mračno o délce několika kilometrů. Samozřejmě ještě nebude natolik velké, aby mohlo mít efekt na sluneční záření.

Vědcům však poskytne možnost shromáždit informace o tom, jak jeho částečky reagují se vzduchem. 

Data vědci vloží do počítačových modelů, které ukážou, co by se stalo, kdyby akce proběhla ve větším měřítku.  

Vedoucí projektu, dr. Keutsch, sdělil Timesům, že chce určit skutečné účinky, protože současné modely jsou možná „příliš optimistické“ a metoda díky nim vypadá atraktivně.

Aby se projevil nějaký rozdíl, byla by potřeba křídová mračna dlouhá stovky kilometrů a rozptýlit by se musely tuny materiálu. Ve výsledku by vznikl jakýsi masivní slunečník.

Ten by odrážel část slunečního záření a tepla do vesmíru, čímž by došlo ke „ztlumení“ slunce. Takto by se teoreticky dala Země ochránit před dopady oteplování klimatu.

Keutsch, jehož harvardská laboratoř projekt vede, řekl, že strategie by byla nasazena jedině v případě, že by kvůli oteplování přestaly některé části zemského povrchu být obyvatelné.

Vědecké studie ukazují, že beze snahy o zastavení změny klimatu (hlavně omezením emisí skleníkových plynů) by se některé části světa oteplily až o deset stupňů.

Tím by určité oblasti přestaly být obyvatelné. Vhodným příkladem jsou části Austrálie, kde teplota už nyní běžně dosahuje 50°C.

Odborníci se domnívají, že vytvořit takovýto ochranný štít by stejně nebylo optimální řešení, i kdyby se nedostavily žádné negativní vedlejší účinky, o nichž lze prozatím jen spekulovat. Nejprve je prý nutno udělat maximum pro omezení tvorby skleníkových plynů.

Oficiálních geoengineeringových teorií je celá řada. Tento obrázek představuje některé z nich:

There are a number of geo-engineering theories being proposed, including 'shinier crops and buildings to reflect more sunlight', microbubbles in the ocean and removing cirrus clouds.
  • vyslání gigantického zrcadla na orbitu
  • rušení mraků typu cirrus, pod nimiž se ohřívá atmosféra
  • rozprašování reflexních aerosolů do stratosféry
  • pěstování lesklejších plodin, stavění lesklejších budov
  • rozstřikování mořské soli do vzduchu z lodí, což by zvýšilo schopnost mraků odrážet sluneční záření
  • vytváření speciální mořské pěny za loďmi – tzv. mikrobublin, díky nimž bude oceán lépe odrážet slunce

Zdroj

1 komentář: „Bill Gates se chystá rozprášit v atmosféře miliony tun křídy, prý kvůli tlumení slunečního svitu

Napsat komentář