Děkujeme, tatíčku Havle, že se nemusíme flákat

No jo, nesmíte zapomínat jednu věc. Na západě ti rodiče, a ti prarodiče, od 2. světové války dřeli. Vydělali už si na hypotéky, které mají za těch 70 let už splacené, vydělali si na slušné živobytí, jednou za 6 let si mohou koupit slušné auto, mají doma nejnovější televize, myčky, sporáky, ne starší jak 2-3 roky. Pokud jsou už v důchodu, jezdí si po světě, 2-3x ročně jsou 14 dní u super moře, v zimě si dají na Kanárech, ti chudší v Turecku, ten měsíc v kuse, protože sluníčko je v zimě potřeba a ještě uspoří za kotel a topení, stejně jako za jídlo, protože na jihu je vše levnější, sluncem podporované.

Naši rodiče a prarodiče také dřeli, možná ne tolik, jako jejich kamarádi na západě, možná jen tak zpoloviny, aspoň ti úředníci, ti to nějak zaonačili, zatímco dělníci a rolníci, jak se říká, kteří nesli tíhu socialismu na svých bedrech, ti se moc flákat ani nestihli. Jenže všechno, co těm druhým, a i těm úředníkům vydělali, jim po převratu odnesli všichni ti Kellnerové, Klausové a Kalouskové a celá ta kuponová privatizace. Takže, těch 95% z nás muselo začít znovu, s nulou, nebo s dluhy.. majetek našich předků se smazal, resp. byl rozkraden.. co byste také čekali od lidí, kteří si doma 40 let říkali „kdo nekrade, okrádá rodinu“.. Takže teď to tu máme.. takže jsme od rána do večera v práci, o víkendu také, aby se naši vnuci měli za 70 let dobře, v což pevně věříme. Že zas někdo nepřijde, zleva nebo zprava, a zase nám všechno nevezme. To už bychom byli asi fakt nasraní, i když možná bychom zase hodili flintu do žita a zase nějak přežili.

A zatímco zápaďáci seděj už kolem páté na kafíčku, nebo na pivu, a zůstanou už na véču, protože co by s těma prachama dělali, vše je neobyčejně levné, a čučej na fotbal, živě diskutují, my jdeme do druhé práce. Aby za 70 let, možná.. aby… děkujeme, tatíčku Havle, že jsi zařídil dobrý a smysluplný život nám, našim dětem a našim vnukům. Aspoň se neflákáme a nenudíme. Poděkoval bych i komunistům, jasně, bylo tam pár, kteří byli fakt vostří, ale ostatní byli oběti, stejně jako vy, a nemohli si koupit ani pomeranče, ani se jet podívat do Spolkového Německa, jak a proti čemu vlastně musí bojovat.. navíc to většina z nich myslela dobře, to finální zúčtování přišlo až po nich. A bez nich. Vesel se stačilo narychlo chytnout jen pár kluků z ÚV SSM. A ten fotbal přece můžeme skouknout v noci, až přijdeme z práce, ze záznamu, na tu televizi, která to umí, na tu už jsme přece za těch 27 let vydělat stihli! Úsporné třílitrové balení neznačkového piva z plastu sice jako to jeden vorošený Budvárek na zahrádce se slunečními loučemi a kamarády není, ale také se to dá, možná dokonce musí, vždyť nic jiného, než to v mezičase těch 70 let přepít, nebo, je-li ti méně jak 35, prokouřit, s tím asi stejně nejde. Tak si tam kopněte ještě jednoho malého prcka pro zdraví, jasně že rumu, ale už tomu musíme říkat tuzemák, toho ruma nám taky vzali, a ještě nám toho vezmou asi vcelku dost. Takže si tu náladičku hezky vytvořme sami. Střízliví bychom si museli uvědomit, že jsme byli a jsme těm druhým a třetím stranám za debily, a že volíme stále dokola lidi, kteří chtějí naši žebrotu a svoji prosperitu. A takové prozření, to přece nemůžeme potřebovat ani my, ani oni.. Hezký zbytek neděle, a na zdravíčko, přátelé! Co do toho piva dávaj za barvivo, je to taková divná, trpká chuť.. nevíte ?

veksvetl

Vydavatel a šéfredaktor OSUD.cz a Věk světla.

veksvetl has 839 posts and counting.See all posts by veksvetl

Napsat komentář