Dvacet dobrých rad od lidí nad šedesát

Tento článek vyšel již  dříve na servru OSUD.cz.

z BodyMindSoulSpirit.com

Nedávno se na Redditu objevila výzva pro návštěvníky této platformy, jejichž věk překročil šedesátku, aby lidem o polovinu mladším sdělili nějaké rady a tipy. V příspěvcích šedesátníků a starších se hodně opakovaly tyto názory:

 1. Nejdůležitější člověk vašeho života je ten, který souhlasil, že s vámi bude sdílet svůj život. Tak se k němu / k ní tak chovejte.
 2. Možná budete žít dlouho a možná ne – kdo ví. Ale ať to bude jakkoli, věřte mi, že si budete přát, abyste se o sebe zamlada byli lépe starali.
 3. Krámy jsou jen krámy. Nedržte se hmotných předmětů, raději přikládejte váhu času a zážitkům.
 4. Žárlivost ničí vztahy. Věřte svému partnerovi, vždyť komu jinému byste měli věřit?
 5. Často se říká, abyste se věnovali takové práci, kterou budete milovat. To není ta nejlepší rada. Správná práce je taková, kterou budete některé dny milovat, většinu dnů tolerovat a zaplatíte díky ní účty. Skoro nikdo nemá práci, kterou miluje každý den.
 1. Když vás život udolává, uvědomte si přítomný okamžik a ponořte se do toho, co je krásné a uklidňující. Nadechněte se a uvolněte se.
 2. Roky mizí mrknutím oka. Nevstupujte do manželství mladí. Žijte si svůj život. Cestujte. Dělejte různé věci. Sbalte si batoh a vyrazte kamkoliv, kam si to můžete dovolit. Dokud nemáte závazky, nenakupujte věci. Žádné věci. Prohlédněte si svět.
 1. Neberte život tak vážně. I když bude všechno vypadat temně a beznadějně, zkuste se smát absurdnosti života.
 2. Pravý kamarád za vámi přispěchá, i když zavoláte ve dvě ráno. Všichni ostatní jsou jen známí.
 3. Děti rostou příliš rychle. Využijte čas, který s nimi trávíte, co nejvíc.
 4. Nikdo na smrtelné posteli nelituje, že víc nepracoval. Pracujte tvrdě, ale nedávejte práci přednost před rodinou, přáteli a před sebou samotnými.
 5. Jezte a cvičte, jako byste byli diabetičtí srdcaři po mrtvici — aby vás něco z toho opravdu nepostihlo.
 6. Tohle možná není tak hluboké moudro, ale pravdivé… Pořádně si čistěte zuby (i nití), problémy se zuby jsou hrozně nepříjemné.
 7. Neberte ničí rady jako evangelium. Můžete požádat o radu někoho, koho si vážíte, pak se zamyslet nad svou situací a rozhodnout se sami. V podstatě vám radím: raďte si sami.
 8. Klouby, které si dnes zničíte, se vám v budoucnu pomstí. I když si budete myslet, že se úplně zahojily. VĚŘTE MI.
 9. Tady na Zemi jsme jen jednou. Nechtějte se v šedesáti probudit a zjistit, že jste si nevyzkoušeli nic z toho, o čem jste snili.
 10. Važte si maličkostí a jednotlivých okamžiků. Na této šílené a zároveň báječné planetě nebudete věčně, tak se nehoňte za zbytečnostmi a uvědomte si, že největší radost se může skrývat i v těch nejobyčejnějších věcech a činnostech. A když už pořád zíráte do telefonu, zavolejte aspoň svojí mámě.
 11. Pořádně plaťte účty a dejte si zatracený pozor na dluhy. Kdybych teď měl všechny ty peníze, co jsem zaplatil na různých úrocích, už bych si dávno užíval důchodu.
  19. Jestli sníte o něčem, co vypadá jako nemožné, stejně to zkuste. Opravdu nemožné to začne být, až zestárnete a budete mít zodpovědnost za jiné.
 12. Když někoho poprvé potkáte, uvědomte si, že o něm nevíte nic. Vidíte, jakou má barvu kůže, pohlaví, oblečení, věk. Zapomeňte na to. Nevíte nic. Tyhle kategorie, které nám okamžitě naskočí v hlavě, jen omezují naše vztahy s ostatními lidmi, a tím pádem i náš život.

 

Zdroj

Napsat komentář