Jak si doma vypěstovat nekonečnou zásobu zázvoru

 ze stránek buy non gmo seeds.com

Máte rádi zázvor? A napadlo vás už někdy, že byste si ho mohli sami pěstovat? Pokud jste si jeho aromatický oddenek oblíbili a používáte ho často, měli byste to zkusit.

Zázvor, který koupíte např. v supermarketu, je oddenek rostliny Zingiber officinale, zázvor pravý. Používá se jako koření, ale i jako lék. Původně pochází z jižní Číny a do Evropy se poprvé dostal v rámci obchodu s kořením. Největším producentem zázvoru je Indie.

Zázvor zklidňuje žaludek, zmírňuje dýchací problémy, pomáhá při artritidě a menstruačních bolestech a jeho pomocí dokonce lze léčit drobné popáleniny. Svět tuto rostlinu zná minimálně tři tisíce let.

Pokud si ho zkusíte pěstovat doma, připravte se na nějakých deset měsíců čekání – tak dlouho totiž trvá, než rostlina řádně doroste. Pokud žijete v chladnějších oblastech, nepěstujte ho na zahradě, ale doma v květináči.

Kupte si čerstvý, neseschlý oddenek s vyvinutými „očky“, základy pupenů. Ztenčování, sesychání nebo tmavnutí oddenku signalizuje, že skladování bylo příliš dlouhé a že vám asi nic nevyroste. Je dobré si oddenek objednat někde v zahradním centru, ale pokud narazíte na pěkný v obchodě, můžete to zkusit také.

Oddenek těsně před zasazením na noc namočte ve vodě a ráno jej nařežte na kusy. Na každém kusu by mělo být několik pupenů, z nichž pak porostou nové rostliny.

Zázvor má rád chráněná místa, mělké a široké květináče, teplo a vlhko. Při pěstování postupujte takto:
1. Namočte oddenek přes noc ve vodě.

2. Naplňte květináč bohatým, ale vodu snadno odvádějícím substrátem (doporučuje se směs zázvoru a rašeliny).

3. Oddenek umístěte do květináče pupeny nahoru a zasypte jej několika málo centimetry substrátu. Pořádně zalijte.

4. Květináč dejte v domě na teplé místo, kam však nesvítí často přímé slunce. Substrát musí být stále vlhký (použijte rozprašovač nebo jemně zalévejte), na rostlinu by nemělo často svítit přímé slunce.

5. Po několika týdnech uvidíte z půdy vyrážet první výhonek. Nadále udržujte rostlinu ve vlhku a teple.

Sklizeň:

Zázvor doroste za 8-10 měsíců, ale oddenek z něj můžete odebírat už dříve. V takovém případě opatrně hrabejte spíš u kraje kořenáče a odřízněte si, kolik budete potřebovat.

Po 8-10 měsících můžete vyhrabat celou rostlinu. Pokud si ji přejete dále pěstovat, stačí ji vyrýt a přesadit a po dalších 8-10 měsících opakovat a pak znovu a znovu.

Další zajímavý návod (česky) včetně obrázků je zde.

 

Zdroj

Napsat komentář