Pes štěká, karavana jde dál – a homeopatie přetrvává

Amy Lansky

Homeopatie od svých začátků zažívá lepší i horší časy. Už Hahnemannovi se dostávalo jak oslavných ód, tak posměchu. Obklopili ho mladí, oddaní lékaři, kteří se stali prvními, kdo dokázal účinnost homeopatik. V tutéž dobu ho z města vyštvali místní apatykáři, kteří mu měli za zlé, že si vyrábí své vlastní medikamenty a nevyužívá jejich zboží (a navíc měl u pacientů větší úspěch). Zní vám to povědomě? Jak se říká, není to nic nového pod sluncem – historie se opakuje.

A homeopatie navzdory všem výkyvům přetrvává. Proč? Protože funguje a někdy dokáže i zázraky. Protože není drahá. Ale já osobně považuji za hlavní důvod její odolnosti vůči nepřízni osudu to, že je založena na zcela základní, neměnné pravdě. Na rozdíl od medicínských „módních výstřelků“, které přicházejí a odcházejí, má homeopatický zákon léčby stejného stejným („zákon podobnosti“) kořeny v neotřesitelných, věčných zákonech přírody, podobně jako fyzikální zákony. I kdybychom tento princip léčby zrovna nevyužívali, pořád tu bude; stále tu bude čekat na své znovuobjevení.

Nelze popřít, že praktická aplikace zákona léčby stejného stejným není vždycky jednoduchá. Homeopatická praxe je umění. Je takové rčení: homeopatie nikdy neselhává, selhat může jen homeopat. K tomu ještě dodám, že někdy je tělo v neopravitelném stavu, vždyť všichni nakonec umřeme. Záhady těla jsou nezměrné, možná nepochopitelné. Ani ten nejdokonalejší homeopat nedokáže vždycky určit cestu k nejlepšímu homeopatiku, potenci a dávkování. Ale jak říkám, s homeopatií je vždycky naděje. To nám poskytuje velkou útěchu a zároveň je to důvodem, že ať se děje cokoli, toto lékařské umění se vždycky znovuzrodí. Pravdu nelze skrývat donekonečna. A lidé budou vždycky potřebovat léčení.

V dubnu homeopaté celého světa oslavili týden informovanosti o homeopatii, který vždycky začíná na Hahnemannovy narozeniny, 10. dubna. Letos se množství lidí vypravilo do Washingtonu, aby lobbovali v Kongresu za zachování současných pravidel FDA (která mnoho let dobře fungovala). Chystá se totiž změna, která povede k omezení přístupu veřejnosti k homeopatikům. Za úsilím o záchranu volného přístupu k homeopatickým lékům stojí úžasná nová organizace  Americans for Homeopathy Choice.

Po světě je mnoho jiných podobných organizací, které rozšiřují povědomí o homeopatické léčbě a zasazují se o její širší využívání. Jmenujme namátkou americké Národní centrum homeopatie (v jehož správní radě jsem působila řadu let) nebo organizace Homeopaté bez hranic, Homeopatie pro zdraví Afriky a Homeopatický výzkum. To je jen několik příkladů. Podobnou práci možná odvádí vaše národní homeopatická komora / společnost.

Pokud vám homeopatie dobře posloužila a momentálně je v ohrožení jako zde v USA, neváhejte se zapojit. Z tohoto důvodu jsem také napsala knihu Impossible Cure ; je to i důvod, proč píšu blog, rozesílám newslettery a odpovídám na e-maily čtenářů. Vždycky budu vděčná za požehnání, které vnesla homeopatie do mého života.

A co je asi nejdůležitější – neztrácejte víru! Vaše pozitivní přesvědčení a záměry opravdu mohou leccos změnit. Homeopatie od svých začátků nikdy zcela nevymizela a nestane se to ani teď.

Zdroj

Napsat komentář