Selen: tak trochu přehlížený minerál pro plíce, štítnou žlázu a dlouhověkost

dr. Edward F. Group

Selen (Se) je stopový minerál, který vašemu tělu prospívá mnoha různými způsoby. Přispívá ke zdravé reprodukci, správnému fungování štítné žlázy a pomáhá snižovat poškození DNA. Přirozeně je obsažen v ořeších (zvlášť para), semenech, luštěninách, obilninách a některých druzích zeleniny, ale pokud dietární zdroje nedostačují, lze jej užívat jako doplněk.

Jak vám selen pomáhá

  • působí jako antioxidaant
  • podporuje činnost štítné žlázy
  • potlačuje škodlivé mikroorganismy
  • podporuje normální fungování plic
  • podporuje plodnost
  • prospívá v těhotenství
  • pomáhá srdci
  • možná podporuje dlouhověkost

Co je to selen?

Selen byl pojmenován podle řecké bohyně měsíce, Selene. Jedná se o nekovový prvek, který se nachází v tom samém sloupci periodické soustavy prvků jako kyslík, síra a telur.

Vedle toho, že je esenciální nutriční látkou, funguje i jako polovodič, což znamená, že vede elektřinu, jakkoli ne tak dobře jako čisté vodiče, například kovy. Z tohoto důvodu se používá v elektronice.

Co obstarává selen v těle?

V organismu se nacházejí některé enzymy (tzv. selenoproteiny), které, jak už z názvu vyplývá, ke svému fungování nezbytně potřebují selen. Obzvlášť důležité jsou pro činnost štítné žlázy, opravy DNA, plodnost a reprodukci. Selenoproteiny jsou součástí enzymů glutathion-peroxidázy a thioredoxin-reduktázy, které podporují replikaci DNA a ochranu buněk. Tyto dva enzymy nejen chrání DNA před oxidačním poškozením volnými radikály, ale také opravují vzniklé škody. To v podstatě znamená, že selen nám pomáhá stárnout ve zdraví.

Další enzym, který obsahuje selen, je jodothyronin-dejodináza, která konvertuje hormon štítné žláty thyroxin (T4) na aktivnější trijodothyronin (T3) tím, že z něj odstraňuje jeden jódový iont.

Příznivé účinky selenu na lidské tělo

Antioxidační účinky

Oxidační stres vyvolává opotřebování našich těl, na nichž se čím dál více stává zřejmějším, že stárneme. O neutralizaci volných radikálů se starají antioxidanty, které brání poškozování buněk oxidačním stresem. Spolu s vitaminy C a E je selen jeden z nejdůležitějších antioxidantů vůbec. Antioxidačně působí, když je zapojen do selenoproteinů, spíše než ve své čisté formě (S2).

Působení na štítnou žlázu

Selen je kriticky důležitý pro endokrinní systém a v něm zejména pro štítnou žlázu, jak jsme si již popsali. Štítná žláza ovlivňuje metabolismus, srdce, mozek a svalstvo, tudíž má prostřednictvím štítné žlázy selen vliv na všechny tyto části těla.

Boj proti škodlivým mikroorganismům

Selen působí antimykoticky. Na kůži – obvykle ve formě sulfidu seleničitého (SeS2) — brání růstu škodlivých hub a plísní. Rovněž bylo prokázáno, že neutralizuje cytotoxické působení aflatoxinů, přítomných v některých plísních. Z tohoto důvodu je sulfid seleničitý aktivní látkou některých šamponů a přípravků proti lupům a svědění pokožky hlavy. Škodlivé mikroorganismy selen potírá i uvnitř těla, čímž podporuje imunitu.

Pro zdravé plíce

Vědecké studie odhalily, že astmatici, kteří užívali selen, méně trpěli symptomy astmatu než kontrolní skupina na placebu. Astmatici mají nižší koncentraci selenu v krvi, ačkoli není jasné, zda je to příčinou, nebo důsledkem jejich onemocnění. Každopádně dostatek selenu podporuje funkci plic.

Plodnost a těhotenství

Ženy i muži, kteří usilují o dítě, by si měli zajistit dostatek selenu v potravě nebo užívat doplněk. Ve Skotsku proběhla studie, při níž suplementace selenem výrazně zvýšila pohyblivost spermií u více než poloviny mužů s problémy s plodností, kteří se přihlásili do výzkumu.

Selen též hraje důležitou roli při oplodnění a těhotenství; jeho nedostatek může vyvolat neplodnost. Ženám s dostatkem selenu se rodí děti s vyšší porodní váhou oproti ženám, které mají nižší hladinu tohoto minerálu v krevním séru.

Prospívá srdci

Studie ukázaly, že selen pomáhá srdci tím, že podporuje prokrvení a snižuje otoky, zarudnutí a podráždění všude po těle. Vyšší koncentrace selenu v krvi je spojována s lepším stavem kardiovaskulární soustavy.

Možná podporuje dlouhověkost

Různé studie odkryly pozitivní vztah odpovídající hladiny selenu k dlouhověkosti. Hlavním mechanismem je antioxidační působení, boj proti poškozování buněk a dokonce ochrana před vážnými, ba i fatálními onemocněními. Selen rovněž oddaluje kognitivní chátrání (neboli zhoršování mozkových funkcí), které provází stárnutí. Opět za to vděčí svým antioxidačním účinkům.

Kolik selenu bychom měli denně zkonzumovat?

U nás v Global Healing měříme zdraví na základě schopností těla vykonávat své přirozené funkce a procesy. To nejdůležitější, co můžete pro své zdraví udělat, je dostatečná výživa těla. To znamená konzumaci správných nutričních látek, hlavně z potravin, které jíte. Doporučení ke každodennímu příjmu selenu, vydané americkým Národním ústavem zdraví, vypadá takto:

Věk doporučená denní dávka (v mikrogramech)
do 6 měsíců 15 mcg
7-12 měsíců 20 mcg
1-3 roky 20 mcg
4-8 let 30 mcg
9-13 let 40 mcg
14+ let 55 mcg
těhotenství 60 mcg
kojení 70 mcg

Pokud si zapomenete vzít doplněk, nezdvojnásobujte si další den dávku.

Nedostatek selenu

Koncentrace selenu v půdě se různí, tudíž i jeho obsah v plodinách, které na ní vyrostly, není přesně daný. (pozn. red.: Zde se autor rozepisuje o situaci v USA, takže využijeme jiné zdroje. V této studii se píše, že většina evropských zemí má půdu s relativně nízkou koncentrací selenu, přičemž nejhůře je na tom Finsko; v této zase, že „ v mnoha částech Evropy jsou koncentrace selenu poměrně vysoké buď kvůli přirozeným mořským depozitům (Irsko, Anglie, Skotsko a Nizozemí), nebo kvůli kontaminovaným dešťům (Německo, Česká republika, Slovensko, Polsko“. Kdo má zájem o detailní informace o obsahu selenu v jednotlivých oblastech ČR, tomu přijde vhod tento dokument.)

Nedostatek selenu se projevuje:

  • špatnou pamětí
  • únavou
  • špatnou imunitou
  • pomalým hojením ran
  • periferní neuropatií
  • neplodností

Potraviny bohaté na selen

Selen obsažený v půdě přechází do rostlin a zejména jejich semen, proto jsou nejbohatší zdroje tohoto esenciálního minerálu rostlinné: ořechy, luštěniny, semena, obiloviny. I maso může být hodnotným zdrojem selenu, já však pro optimální zdraví doporučuji převážně rostlinnou stravu. Jaký obsah tedy mají některé vybrané dietární zdroje?

  • para ořechy: 68 – 92 mcg na jediný ořech
  • slunečnicová semínka: ¼ šálku –  19 mcg
  • hnědá rýže: 1 šálek 19 mcg
  • houby shiitaké: ½ šálku – 18 mcg
  • semínka chia: ¼ šálku  – 19 mcg
  • fazol měsíční: 1 šálek vařených – 10 mcg
  • kapusta: 1 šálek 3,5 mcg
  • špenát: 1 šálek – 3 mcg

V některých zemích rovněž probíhá fortifikace mouky selenem a jinými důležitými nutričními látkami. To sice zní jako dobrá cesta ke zlepšení nutričního profilu, ale přidané látky bývají zpravidla syntetické, takže se vstřebávají hůř než ty, které jsou v přírodní podobě.

Formy selenu

Selen se jak v přírodě, tak v doplňcích vyskytuje v různých formách. K těm nejčastějším patří jak anorganický seleničitan (selenite) a selenan (selenate) sodný, tak organický selenomethionin a selenocystein.

Selenomethionin: Přirozeně vzniká v rostlinách – právě ten je obsažen v para ořeších, luštěninách, obilovinách; rovněž v rybách.

Selenocystein: Organický selenocystein a jeho blízký příbuzný methylselenocystein jsou aminokyseliny, které tělo využívá k syntéze proteinů.

Selenan: Přirozeně se vyskytuje v korýších, ale také v košťálovinách (brokolice, kapusta, růžičková kapusta) a cibulovinách (cibule, česnek); rovněž v ředkvičkách.

Seleničitan: Tato anorganická sloučenina se často používá pro výrobu doplňků a obohacování krmiva pro zvířata. Studie potvrdily její silné antioxidační účinky. Nachází se v česneku (spolu se selenomethioninem).

Kvasnice obohacené selenem: I tato forma se používá v doplňcích. Kvasnice se pěstují na seleničitanovém médiu a výsledný doplněk zpravidla obsahuje převážně selenomethionin se stopovými množstvími methylselenocysteinu a gama-glutamylu-Se-methylselenocysteinu.

Biologická dostupnost jednotlivých typů se různí: nejlépe se vstřebábá selenomethionin a selenan – z těch organismus absorbuje asi 90 %. Naopak seleničitan se vstřebává jen z 50 %.

Předávkování selenem

Při konzumaci nepřiměřeně vysokých dávek selenu, tedy nad 600 mcg selenu denně, může dojít k předávkování s následujícími projevy:

  • průjem
  • svědění kůže
  • padání vlasů
  • neobvyklá námaha
  • pach česneku z úst, pot páchnoucí po česneku
  • kovová pachuť v ústech

K předávkování sice dochází vzácně, ale pokud máte pocit, že jste si vzali příliš mnoho selenu, obraťte se na lékaře. Stejně jako u ostatních léků a doplňků platí, že byste selen neměli uchovávat v dosahu dětí.

Jaký doplněk je nejlepší

Většina lidí by měla usilovat o to, aby si svoji každodenní dávku vitaminů a minerálů zajistili konzumací pestré směsi ovoce, zeleniny, semen, ořechů a olejů, ale čeho se nedostává ve stravě, to nahradí doplňky.

Při volbě toho pravého selenového doplňku byste měli vzít v úvahu dvě věci: zdroj a koncentraci. Přirozené zdroje jsou vždy lepší než ty syntetické. Koncentrace určuje, kolik selenu se nachází v jedné tabletě.

Doporučuji vám náš selenový doplněk značky Global Healing. Je čistě veganský, bez lepku, bez GMO, vyrobený z velmi kvalitních bio hořčicových semínek. Obsahuje přirozeně se vyskytující selenomethionin, jenž se vyznačuje nejvyšší biologickou dostupností, typickou pro organické, na uhlíku založené formy.

Zdroj

Napsat komentář