Vakcíny proti C-19 mají zřejmě masivní estrogenové echo, to drtí měsíčky mnoha žen, vědci však prý zatím nemají dostatek dat

Od počátku zavádění vakcín s povolením k mimořádnému použití (EUA) vyjadřovalo mnoho žen po celém světě obavy z účinků vakcín COVID-19 na ženský reprodukční systém. (1) Nedávno ženy ve Spojených státech hlásily změny menstruačního cyklu po aplikaci vakcíny COVID-19 s povolením EUA. (2, 3, 4)


Klinické studie účinky vakcíny COVID-19 na reprodukční systém žen vůbec neřešily

Ženy, u nichž došlo k nepravidelnostem menstruačního cyklu, se na sociálních sítích rozpovídaly o tom, co se jim stalo po jedné nebo dvou dávkách vakcíny COVID-19, což vyvolalo otázky ohledně bezpečnosti vakcíny. Klinické studie experimentálních vakcín COVID-19 přitom předtím, než americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv v prosinci 2020 udělil společnostem Pfizer a Moderna povolení EUA k distribuci experimentálních mRNA vakcín Covid-19 v USA, vůbec účinky na reprodukční zdraví žen nehodnotily.

Na zprávy o narušení menstruačního cyklu po očkování vakcínou COVID-19 zatím vědecká komunita oficiálně reagovala jen málo, a to z důvodu nedostatku studií publikovaných v lékařské literatuře, (5) nicméně údajně nyní na několika univerzitách působí výzkumní pracovníci, kteří se zabývají zprávami o nežádoucích účincích od žen, jež se obávají o plodnost a zdraví svého reprodukčního systému. (6) Většina lékařů zatím nadále vyjadřuje důvěru v bezpečnost vakcíny COVID-19 a vyzývá ženy, aby se nadále nechaly očkovat. (7)

Některá hlášení na sociálních sítích zahrnují ženy, u nichž se menstruace objevila dříve, než se očekávalo, chybějící menstruaci, delší menstruaci, bolestivé menstruační cykly, silné krvácení se sraženinami, krvácení u žen, které jsou po menopauze, a nepravidelnou menstruaci u žen užívajících hormonální antikoncepci na předpis. (8)

Mnoho očkovaných žen, u nichž se vyskytly nepravidelnosti menstruačního cyklu, si je okamžitě nespojilo s vakcínou COVID-19. Katy Fyksenová měla neobvykle silnou menstruaci několik dní poté, co dostala druhou dávku vakcíny Moderna COVID-19, ale s vakcínou, kterou nedávno dostala, si ji bezprostředně nespojila. (9)

U 43leté ženy, která neměla menstruační cyklus více než rok a půl kvůli nitroděložnímu tělísku, které menstruaci zabraňuje, se po očkování náhle objevilo vaginální krvácení. Uvedla: „Opravdu jsem si nemyslela, že to něco znamená, dokud jsem někde neviděla, že to někdo řekl, že se může jednat o příznak nebo vedlejší účinek vakcíny. Říkala jsem si: ‚Aha, to je zajímavé‘. (10)

Vědci spekulují o zánětu vyvolaném vakcínou COVID-19 a menstruačních nepravidelnostech

V reakci na zprávy o neobvyklých změnách menstruačního cyklu u žen vědci a lékaři uvedli, že neexistuje dostatek vědeckých důkazů, které by prokázaly, že samotná vakcína COVID-19 ovlivňuje menstruaci; odborníci však navrhují hypotézy biologických mechanismů, které by vysvětlovaly, proč a jak by vakcíny mohly menstruaci ovlivňovat. (11)

Doktor Akshat Jain, hematolog z Lékařské fakulty Univerzity v Loma Lindě, nabídl své podněty, v nichž uvedl:

U vakcíny COVID byla zaznamenána zánětlivá reakce. Víme to, protože u mnoha lidí, včetně mě, se po druhé vakcíně objevily mírné příznaky podobné chřipce. Tento zánět má potenciál nebo potenciálně může modulovat estrogenovou reakci, což by mohlo být spojením mezi tím, že některé ženy mají po vakcíně silnou menstruaci. (12)

Zatímco to vědci zkoumají, Dr. Jain doporučuje, aby ženy, u kterých se objeví silné abnormální krvácení, vyhledaly svého lékaře, který jim provede krevní obraz a test estrogenů.(13)


Komentář porodníka k závažným nedostatkům ve znalostech o klinických studiích vakcíny COVID-19

Doktorka Heather Huddlestonová, porodník-gynekolog (OB-GYN), který se specializuje na reprodukční endokrinologii na Kalifornské univerzitě v San Francisku, říká, že tvůrci vakcín měli během randomizovaných studií shromažďovat i údaje o menstruačních cyklech. (14) Uvádí, že:

V tomto ohledu nám tak trochu ujel vlak, protože nyní doporučujeme vakcínu všem. Takže pro nás bude velmi těžké vytvořit kontrolní skupinu, která by na tuto otázku odpověděla.(15)

Vědci zkoumají souvislost mezi vakcínami COVID-19 a menstruací

Dvě vědecké pracovnice působící na Washingtonské univerzitě a Illinoiské univerzitě, které samy zažily/i nepravidelný menstruační cyklus po očkování vakcínou COVID-19, se rozhodly, že si tato problematika zaslouží větší pozornost, a začaly shromažďovat a zkoumat neoficiální údaje o zkušenostech žen s menstruací po očkování vakcínou COVID-19 s cílem usnadnit další výzkum. (16)

Žádná z klinických studií vakcíny COVID-19 distribuované v USA na základě EUA nezkoumala změny menstruace jako potenciální nežádoucí účinek. (17) Ani americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) je neuvádí jako potenciální nežádoucí účinek vakcíny. (18)

Doktorka Katharine Leeová, postdoktorandka na Oddělení věd o veřejném zdraví Lékařské fakulty Washingtonské univerzity, a její školitelka v rámci disertační práce doktorka Kate Clancyová, docentka antropologie na Illinoiské univerzitě v Urbana-Champaign, která se zabývala menstruací v různých kontextech, navrhly průzkum, jehož cílem bylo shromáždit údaje o zkušenostech žen s menstruací po očkování vakcínou COVID-19. (19)

Každá žena, která menstruuje nebo dříve menstruovala, bez ohledu na to, zda měla nějaké nepravidelnosti, se může přihlásit a sdělit, jaké má zkušenosti po jakékoli dávce některé z vakcín. Na průzkum odpovědělo více než 13 000 žen. (20)

Dr. Leeová uvedla:

Pokud to není něco, na co se výslovně zeptáme, pak lidi nenapadne to nutně hlásit. Zdá se však, že by to mělo být součástí standardního souboru otázek, které klademe při testování vakcín u zdravých dospělých. Podle mě jde o to, aby lidé, u kterých by se po očkování mohlo objevit menstruační krvácení, věděli, že se může objevit po očkování, zejména pokud jsou v perimenopauze nebo užívají léky potlačující hormony. (21)

Zdroj

Vědci předpokládají, že estrogen před covidem nějakým způsobem chrání.

Pozn. red. : Facebook přitom skupiny, který se zabývají vážnými vedlejšími následky a účinky vakcín, nebo speciálně ženské skupiny ohledně problémů s menstruací po očkování, průběžně cenzuruje a ruší.

1 News Staff. Can the COVID-19 vaccine affect women’s menstrual cycles? Here’s what we know. WSOCTV May. 3, 2021.
2 Miller K. Can the COVID Vaccine Affect Your Period? Some Women Say It’s Changed Theirs – Here’s what We Know Right Now. Health Apr. 6, 2021.
3 Stern C. Women say they are having heavier and more painful PERIODS since getting their COVID-19 vaccines – as several claim it has also messed up their monthly cycle. Daily Mail Apr. 7, 2021.
4 Matsuzawa S. Can the COVID-19 vaccine cause changes in a woman’s menstrual cycle? KTVB May. 2, 2021.
5 Amitage M. Is the COVID-19 Vaccine Affecting My Period?  GoodRX Apr. 29, 2021.
6 Associated Press. Researchers Studying whether COVID-19 vaccines affect women’s periods after anecdotal reports of irregular bleeding. KTLA May 7, 2021.
7 Larsen K. Reports of menstrual cycle changes after COVID vaccine highlight issues with clinical trials. ABC7 News.com Apr. 28, 2021.
8 Cox C. There’s no solid evidence COVID-19 vaccines cause menstrual cycle changes. That doesn’t mean it’s impossible. Insider Apr. 21, 2021.
9 Stock N. Some people are reporting abnormal periods after a COVID-19 vaccine. U. of I. professor is looking for answers. Chicago Tribune Apr. 20, 2021.
10 Ibid.
11 Cox C. There’s no solid evidence COVID-19 vaccines cause menstrual cycle changes. That doesn’t mean it’s impossible. Insider Apr. 21, 2021.
12 Larsen K. Reports of menstrual cycle changes after COVID vaccine highlight issues with clinical trials. ABC7 News Apr. 28, 2021.
13 Ibid.
14 Ibid.
15 Ibid.
16 Haelle T. Lack of Data on Covid-19 Vaccines and Periods Inspired Two Feminist Scientists to Learn More. Elemental.Medium Apr. 13, 2021.
17 Ibid.
18 U.S. Centers for Disease Control & Prevention. Possible Side Effects After Getting a COVID-19 Vaccine. Mar. 16, 2021.
19 Haelle T. Lack of Data on Covid-19 Vaccines and Periods Inspired Two Feminist Scientists to Learn More. Elemental.Medium Apr. 13, 2021.
20 Ibid.
21 Ibid.

veksvetl

Vydavatel a šéfredaktor OSUD.cz a Věk světla.

veksvetl has 815 posts and counting.See all posts by veksvetl

Napsat komentář