Je britská královna již po smrti?

Baxter Dmitry

Na oficiálních internetových stránkách britské královské rodiny se krátce objevilo oznámení, podle něhož královna Alžběta včera ráno zesnula ve spánku. Pak bylo staženo, ale ještě předtím si internetoví uživatelé pořídili screenshoty tiskové zprávy, kterou rovněž zaznamenal Google.

V oficiálním prohlášení, zveřejněném na žádost prince Charlese královniným tajemníkem pro komunikaci s tiskem, se psalo, že královna Alžběta zemřela ve spánku v Sandringham House poté, co „v minulých týdnech velmi zeslábla vzhledem k silnému kašli a infekci dýchacích cest, jíž trpěla o Vánocích“.

Screenshot of the press statement announcing the death of Queen Elizabeth.

Screenshot tiskové zprávy oznamující královnino úmrtí

Podle zprávy byli s královnou v době její smrti v Sandringhamu princ Charles a princezna Anna. V oznámení bylo uvedeno i to, že na trůn nastoupí princ Charles:

„Dnes večer proběhne setkání korunovační rady, která oznámí nástup prince Charlese, jakožto nového vladaře, na trůn. Jeho korunovace proběhne později v tomto roce po příslušném období truchlení.“

Tisková zpráva byla ze stránek royal.uk vymazána krátce poté, co se na nich objevila, což vyvolalo podezření, že nebyla určena očím veřejnosti.

The press release published by the official Royal website briefly appeared at the top of Google search results for the Queen.

Zpráva se krátce objevila na prvním místě ve vyhledávání Googlu po zadání slov „Queen Elizabeth“.

Důvod odstranění článku zůstává nejasný – někteří komentátoři upozorňují, že vzhledem k formě zprávy a detailům v ní uvedeným není pravděpodobné, že by se jednalo o předem připravený text, který se na veřejnost dostal omylem.

Stránky Royal.uk nereagují na dotazy, proč došlo k odstranění prohlášení, jehož zveřejnění nařídil princ Charles.

The press release gave details of the Queen's death, suggesting it was not a generic standby article published by accident.

V tiskovém prohlášení se objevily podrobnosti, z nichž vyplývá, že se jedná o aktuální text (místo a příčina úmrtí apod.).

Konspirační teoretici už několik dnů spekulují o tom, že je královna po smrti. Objevila se tvrzení, že už došlo k tajnému pohřbu.

Členové královské rodiny prý možná odkládají oficiální oznámení o královnině úmrtí proto, aby mohli v klidu vykonat některé tajné rituály, o nichž nemá veřejnost nic vědět.

The release included quotes from British PM Theresa May and the White House, suggesting that although the announcement has not been made in public, it has been made in private.

Ve zprávě se objevují prohlášení ministerské předsedkyně Theresy May a Bílého domu, z čehož vyplývá, že se oznámení sice neobjevilo na veřejnosti, ale v nejvyšších kruzích se o události dobře ví.

Podle nepotvrzených zvěstí může být důvodem odkladu i to, že uvnitř královské rodiny zuří tichý boj o nástupnictví, a to mezi princem Charlesem a Williamem. Říká se, že William ví o svém otci věci, které chce královská rodina rozhodně uchovat v tajnosti, a že se pokouší v nástupnictví přeskočit svého otce a nechat se letos korunovat.

To by mohlo vysvětlovat náhlé zveřejnění – a hned zas stažení – úmrtního oznámení. Tábor Charlesových přívrženců se možná pokusil učinit sporům přítrž a informovat veřejnost (včetně informace o Charlesově nástupnictví), čímž by se Williamovy šance na korunovaci podstatně snížily.

 

Zdroj

Napsat komentář