Jirkovo optikou (469. Do hospody i do Chrámu s umytýma nohama)

Půjčil jsem si toto heslo od Járy da Cimrmana, jen tak.

Že jde o mytí nohou.

Ocitl jsem se v malém chrámu zrovna ve chvíli, kdy přijel budhistický mnich na ceremonie. Vystoupil z auta, hodili mu tam kobereček, omyli mu nohy, vše ve velké uctivosti. On vypadal ledabyle, jako že dobře, tak si poslužte, jako by to ani nevnímal, byl jinde, jak tak budhističtí vyšší praktikující i nižší hledající jsou. Nic proti budhistům, ale často velká hlava, odpojená od těla.. Dokonale odpojen i od lidí, ale, možná, připojen někam, kde je to výživnější. Anebo taky nic, jedno velké prázdno.

On toto nepotřeboval, ale potřebovali to evidentně ti, kteří jej uctívali. Byl jim tedy Tím. Je opruz být lidem čímkoliv. Ale byl prostě tím, po čem vznikla poptávka. Bylo to potřeba. Možná svou zásluhou, možná na umístěnku. 🙂 Asi by mohl být i někde sám, ale byl tam i pro lidi. Někdo je lidem Hitlerem, a někdo budhistickým mnichem. Byl pro ně prostředníkem, průvodcem.

Tam, kde to neznáme, si obvykle najímáme učitele, prostředníky, průvodce. Jen zápaďáky jejich učitelé vedou hlavně k pýše, že již vše vědí (vysokoškoláci této doby, jak jste si všimli, jsou nejvíc arogantní a pohrdající součástí společnosti), si myslí, že jsou všude doma, že to nepotřebují, a tak se.. kouknou do internetu! 😮 GVV. Google ví vše.

A tak mi to naevokovalo spoustu otázek.


– je budhistické náboženství o nicotě pouhou chimérou, myšlenkou, kdy po něm všem praktikujícím prudce roste hlava, neboť nepřemýšlení je stejný úlet, jako neustálé přemýšlení?
– jak často omýváme nohy těm, které máme rádi? Nebo to končí kojencem?
– omýváme si nohy při vstupu do chrámu?
– co je pro nás chrám?
– nohy symbolizují náš život, naše propojení.. se Zemí, s rodem. Čistíme spojení se svým rodem dostatečně?
– až se jednou budeme vracet do chrámu Světla, přijmou nás tam takhle zbídačené a špinavé?
– na co všechno si tenhle život najímáme ostatní? A je to kompars, nebo hlavní role?

V dalším chrámu jsem pak viděl posvátné tele. To je přesné. Tak jen víc mnichů i telat, ať se konečně pohneme. Nicotě blíž ! 🙂

veksvetl

Vydavatel a šéfredaktor OSUD.cz a Věk světla.

veksvetl has 839 posts and counting.See all posts by veksvetl

Napsat komentář