Messenger Facebooku vás bez vašeho svolení nahrává, i když zrovna nejste na telefonu

z awarenessact.com

Od doby, kdy veřejnost dostala k dispozici Facebook, se objevila četná tvrzení upozorňující na nedostatek respektu této sociální sítě vůči soukromí uživatelů. Nyní se ukázalo, že komunikační aplikace Facebook Messenger může pořizovat hlasové záznamy, kdykoli bude chtít – ani k tomu nemusíte poskytnout svolení.

Časy se mění. Kdysi byly hlavní formou komunikace SMS, ale nyní většina konverzací probíhá pomocí facebookového Messengeru. Facebook se dokonce pochlubil, že jeho služby využívá ohromujících 900 milionů lidí, a to nejen k soukromým účelům, ale i k podnikatelským.

Já bych se ale vsadil, že většina z těchto 900 milionů vůbec neví, že je Messenger nahrává. Mnoho z vás teď asi nevěřícně vrtí hlavou, ale stojí za zmínku, že podle The Independentu tvrzení, že vás Messenger neustále poslouchá, nepopírá ani sám Faceboook.

Naopak – Facebook otevřeně přiznává, že jeho komunikační appka poslouchá, co se kolem vás děje, ale prý je to úplně nevinné. Facebook tvrdí, že vás špehuje proto, aby zjistil vaše zájmy a mohl vám navrhovat, co byste mohli postovat. Takhle je to podstatně míň strašidelné, že?

Jestli nám nevěříte, tak si Facebook Messenger smažte. Pak si ho opětovně instalujte. Za pár okamžiků by vám mělo vyskočit několik oken včetně těchto:

facebook2

První dvě: Mikrofon: záznam audia. Umožní aplikaci nahrávat audio kdykoliv bez vašeho potvrzení. / Kamera: fotí snímky a nahrává videa. Umožní aplikaci pořizovat fotografie a nahrávat videa pomocí kamery. Toto svolení umožní aplikaci využívat kameru kdykoli bez vašeho potvrzení.

Kelli Burnsová, která pracuje na University of Florida jako profesorka masové komunikace, uvádí, že zpočátku Facebook Messenger tyto vlastnosti neměl, ale když ho nedávno testovala tak, že v blízkosti telefonu debatovala o některých tématech, aby zjistila, zda toho Facebook nějak využije, začal FB skutečně za pár okamžiků kustomizovat zobrazené reklamy na základě získaných informací.

Zástupci Facebooku před redaktory Independentu trvali na tom, že FB audiozáznamy používá ke kustomizaci vašich postů a nenahrává si je proto, aby věděl, jaké přesně reklamy vám předložit. Ať už je to jakkoliv, z faktu, že vás appka nahrává bez vašeho svolení a ani nemusíte být přímo na telefonu, běhá mráz po zádech.

Je tu ale i jedna dobrá zpráva. Messengeru lze v nahrávání zamezit, když si dáte tu práci a změníte si pár věc v Nastavení. Na iPhonech půjdete na app settings (nastavení aplikací), pak privacy (ochrana soukromí) a posunete nastavení mikrofonu. Uživatelé Androidu si v nastavení zvolí ochranu soukromí a změní svolení poskytovaná Facebooku.

Bohužel je to v našem technologicky stále vyspělejším světě tak, že za pohodlí platíme ztrátou soukromí. Pak si musíme zvážit všechna pro a proti – zda pro nás výhody poskytované takovýmito aplikacemi skutečně vyvažují rizika týkající se našeho soukromí. Co si myslíte vy? Stojí to za to?

 

Zdroj

Napsat komentář