Pět důvodů, proč mít naději v lidstvo do roku 2021 (a dál)

Mark DeNicola

Rok 2020 byl eufemisticky řečeno „zajímavý“. Sice existují přinejmenším dvě různé perspektivy, z nichž je možné nahlížet na to, co se děje (a na to, kdo za tím vším stojí), ale náročný je pro všechny z nás.

Ani ti největší introverti nesnášejí snadno realitu, v níž jsou odděleni od svých blízkých a pohyb mimo domov je jim všemožně ztrpčován. Realitu, v níž hrozí jednak sama nemoc a jednak následky tvrdých opatření.

Nějakou daň si to vybralo na nás všech, ale zároveň nám to poskytlo letmý náhled do skutečnosti našeho lidství. Tady je pět důvodů, proč navzdory veškeré ošklivosti letošního roku dosud věřím v lidstvo a v to, čeho je do budoucna schopné:

1. Lidé jsou ze své podstaty dobří (aspoň jejich valná většina)

Mainstreamová média a obsah newsfeedu na sociálních médiích může sice dělat jiný dojem, ale já pevně věřím, že existuje podstatně více důkazů o lidské dobrotě než o lidské špatnosti, ačkoli ty první nebývají tak nápadné. Z této situace povstali v nejrůznějších komunitách po celém světě praví hrdinové, ať už je jejich konání v souladu s naším vlastním pohledem na věc, nebo ne.

Ano, zdravotník, který dělá jeden přesčas za druhým, aby poskytl nemocným potřebnou péči, je hrdina, třebaže si možná myslíte, že celá tahle situace je obří podfuk. A ano, člověk, který i za cenu vlastní perzekuce bojuje za to, aby měli lidé informace, je také hrdina, i když zrovna vy budete mezi prvními ve frontě dejme tomu na vakcínu, o níž nepsal nic pěkného. Hrdinové jsou všude a vy si jich budete lépe všímat, když se na lidi nebudete dívat jen optikou svého světonázoru.

2. Podpora místních podniků

Z této situace sice obrovsky těží megakorporace, které byly bohaté už předtím, ale mezi lidmi se projevila taková podpora místních podniků, že to až zahřálo u srdce – ať už se jednalo o nákupy u okének, propagaci na sociálních médiích nebo i protesty proti tomu, jak jsou malé prodejny znevýhodněny vůči velkým řetězcům. Celkem dost nás ukázalo, že nám na místních živnostnících záleží a že bychom rádi, aby byli nadále součástí našich sousedství.

3. Už jsme toho spoustu vydrželi

Jak jsem napsal na začátku, tento rok nebyl snadný, takže už jen fakt, že jsme pořád tady, ukazuje naši odolnost a schopnost překonávat překážky.

4. Odhodlání vrátit se ke svobodnému životu

Pevně věřím v neuvěřitelnou sílu naší mysli. Vím, že mysl má obrovský vliv na naši schopnost přestát složité časy. Tohle už tvá měsíce a nevím o nikom, kdo by nechtěl trávit kvalitní čas se svými blízkými, volně se setkávat s kýmkoli kdekoli, cestovat, nemuset nosit roušku a vůbec prožívat tu spoustu drobností, které jsme dříve brali jako samozřejmost. Tuto touhu považuji za mocný hnací faktor, který nám pomůže zajistit, aby byl život zase jako předtím. Nevzdali jsme se své svobody snadno a nenecháme si ji vzít navždy.

5. Všechny nás vede ten samý vnitřní záměr

To je zdaleka nejvýznamnější příčina, proč mám stále naději v lidstvo – pro příští rok i pro ty další. Možná to vypadá, že jsme tak rozdělení, jak to jen jde: někteří vidíme situaci nějak a druzí zas jinak, přičemž si o sobě vzájemně myslíme, že jsme blázni nebo aspoň slepí, ale všechny nás pohání ten samý vnitřní záměr.

Věřte nevěřte, ale jak člověk, který věří QAnonu, tak člověk, který věří dr. Faucimu a Billu Gatesovi, chce v podstatě totéž: aby byl on i jeho blízcí zdraví, šťastní a svobodní.

Tuto základní shodu nesmíme pustit ze zřetele. Ta shoda existuje, i pokud máte jiná přesvědčení než ta, která jsem pro efekt nastínil výše. Nemá smysl si vzájemně nadávat do ovcí nebo konspiračních bláznů. Je rozumnější uvědomit si, že v úplném základě mezi námi není rozdíl.

A čím dříve se přestaneme vzájemně urážet a začneme společně hledat pravdu – ať už je jakákoli – tím dříve se budeme moci vrátit k tomu, co známe a milujeme.

Zdroj

Napsat komentář