Rozhovor Mercoly s Morley Robbins: Nedostatek železa je mýtus (3/4)

Pozn. jmm: Krev. Zcela zásadní věc posledních dvou, tří let. Budeme se proto o ní hodně bavit i na on-line semináři Želva. A velmi důležitou kapitolou v krvi je MĚĎ. Možná zcela zásadní. Dozvíte se i z tohoto rozhovoru dvou vrcholných kapacit v oblasti celostního zdraví. Mercoly a Morley Robbinse.

Dr. Joseph Mercola:
Rozhodně. A důležitý rozdíl je pochopit, protože mnoho lidí, kteří sledují i další metody, jsou s EFT alespoň povrchně obeznámeni, je, že existují dva způsoby, jak to udělat: Jedním z nich je, že se můžete poklepávat sami, což má určitý přínos, ale když máte vážný problém, potenciálně život ohrožující stavy, jednoznačně potřebujete osobní, nikoliv virtuální, ale osobní terapii, osobně, jeden na jednoho, tváří v tvář, s člověkem, který je v tom opravdu zkušený.


A to je klíčový rozdíl, který musíte pochopit. Je mnoho, mnoho lidí, kteří dělají EFT, takže si musíte někoho najít a možná se vám podaří najít toho správného terapeuta, protože to není jen tak. Ne každý je superhvězda, –


Morley Robbins:
Jistě.


Dr. Joseph Mercola:
-Samozřejmě. A i kdyby byli, nemusíte být schopni se s nimi spojit a rezonovat s nimi, na jejich frekvenci.
Ale chcete najít někoho, s kým můžete pracovat, kdo je efektivní, protože podle mého názoru to tak opravdu je, když jsem to dělal já a dělali jsme – v mé ordinaci jsme nepřijali pacienta v 2000, pokud se nezavázali k tomu, že je vyhodnotí náš EFT terapeut, protože jsme věděli, že téměř každý stav s tím souvisel. Tehdy jsem ale nevěděl, že… mechanismus, který, jak se zdá, přinejmenším v některých případech, možná se k tomu můžete vyjádřit, procenta z vašeho vnímání, že když máte strach v těchto a dalších závažných případech, jde o ohromující emocionální výzvy, by to mohlo ovlivnit enzymy závislé na mědi ve vašem těle. A jakmile to zmizí, měď začne fungovat a vaše tělo začne fungovat tak, jak má.


Morley Robbins:
Zamin, Z-A-M-I-N, P-I-R-A, je to jeden z nejsilnějších článků o této dynamice. Zamin [Somayeh] Zaminpira, Ph.D., 2019, mluví o tom, že když jsme ve stavu strachu, tak jsme hypoxičtí a máme zvýšené riziko rakoviny. A to, co ten článek dělá, je mistrovská práce. Vysvětluje, jak v této dynamice stoupá adrenalin a jak stoupá kortizol. Adrenalin pak přivádí do systému železo, aby se zajistilo, že budeme mít k dispozici kyslík. Kyslík, který potřebujeme k útěku před medvědem. Ano v akutní situaci je adrenalin úžasný. V chronické situaci je velmi destruktivní. Ale na druhé straně je tu kortizol. Většina lidí neví, že stresový hormon spouští čtyř- až pětinásobné zvýšení metalothioneinu, a metalothionein, produkovaný v játrech, váže měď tisíckrát silněji než zinek. Takže v podstatě to, co děláme, je, že v akutní situaci budete schopni reagovat. Ale myslím, že jde o to, nyní na planetě, kdy jde o dva a půl roku trvající chronický stav strachu, nejistoty, kdy naše těla jsou napájena těmito stresovými hormony, ať už se nad to snažíme povznést jakkoli, je to fyziologické protože když tělo cítí, že je něco špatně, začne tyto hormony produkovat.


A tak má kortizol zničující vliv na stav biologicky dostupné mědi. K vaší poznámce, jde o to, že hormony začnou ovlivňovat enzymy mědi, v neposlední řadě enzymy v mitochondriích, které mají za cíl výrobu energie. No a co se stane, když jsme pod chronickým stresem? Začneme se vypínat. No a když vypínáme, hádejte, kdo čichá ke ztrátě energie? Paraziti a patogeny. Jsou oportunističtí a všichni reagují na prostředí s nízkou energií.


A tak, když jsme ve stavu strachu, opět musíme být opatrní, protože jsme velmi sofistikovaně, když jsme rozbití, tak se obáváme, že jsme trestáni shůry, a obáváme se, že jsme si to způsobili sami.


A to je velmi zneklidňující pocit, když si říkáte: „No, řídil jsem se radou a stejně jsem si to způsobil a
a přesto jsem onemocněl.“ A to jsou tři skryté emoce, které podle mého názoru hrají v tomto chronickém stavu dysfunkce, které jsou tak účinně řešeny při použití těchto technik.


A krása Techniky emoční svobody, alespoň podle mých osobních zkušeností, spočívá v tom, že byla
agnostická ohledně toho, co se stalo. Historie se nezměnila, ale mé vnímání a energetická držení, které mělo, bylo vypreparováno. A byla to dvě sezení. Nemohla jsem uvěřit tomu rozdílu v mém pocitu uvědomění a mého vnímání toho, co bylo celoživotním problémem od mých šesti let. A bylo to transformační. Takže to pravidelně doporučuji. A opravdu mě inspirovala skutečnost, že to byl základní kámen vaší praxe, což bylo naprosto geniální. Protože tvrdím, že každá fyzická dynamika, každý fyzický symptom, má emocionální předzvěst a lidé si to neuvědomují, jenže to přímo souvisí.


Dr. Joseph Mercola:
A vaše osobní zkušenost je velmi názorná pro typickou dynamiku, která se vyskytuje v tomto (A), je to téměř okamžité a je velmi běžné, že se úleva dostaví během dvou nebo dokonce jednoho sezení, i když
pouhých pět minut. Měl jsem pacienty, u nichž kompletně zmizely příznaky. Ale určitě ne vždy pouze během jedné návštěvy, i když jsem jich měl mnoho a jiným to trvá delší dobu, protože si je třeba takříkajíc odloupnout cibuli, a to chvíli trvá. Takže to byl jeden z nich. A je to tak fascinující, jak je to téměř okamžitě, jakmile je to hotové. Jakmile narazíte na ten poslední blok, je to… je to pryč. Je to, jako by někdo vypnul vypínač. Je to šíleně dobré.


Morley Robbins:
Mám se podělit o svůj příběh? Pomohlo by to publiku, co myslíte?


Dr. Joseph Mercola: Jaký je váš příběh? Ano, jistě.


Morley Robbins: Ano. Takže každý musí nést svůj kříž. Myslím tím, že všichni máme výzvy, když
vyrůstáme. Můj táta byl maniodepresivní člověk se schizofrenními sklony. Chci říct, že byl velmi nemocné štěně. A když mi byly čtyři roky, měl dvojitý zápal plic a zvětšené srdce, a byl velmi nemocný. Málem zemřel. No, a o dva roky později, opět, tyto stavy jsou způsobeny nedostatkem mědi. Ale o dva roky později měl podstoupit druhou elektrošokovou terapii. (EST). Takže, není to zajímavé? EFT versus EST. A tak měl naplánováno, že bude mít druhé sezení, a pokud někdo viděl film „Přelet nad kukaččím hnízdem“, tak to tam je.


Dr. Joseph Mercola:
Jack Nicholson.


Morley Robbins:
Jack Nicholson. A on řekl: „To se nestane.“ A utekl z domova. Bylo mi šest. Můj táta utekl z domova. Dva roky nikdo nevěděl, kde je. A jediný důvod, proč jsem věděla, kde byl a je, byl ten, že když mi bylo třicet, dělala jsem genealogii a kontaktovala jsem Správu sociálního zabezpečení, abych zjistila, jaké jsou záznamy o tom. Ale jde o to, že když mi bylo šest, co myslíte, že jsem si myslel? Znovu opakuji, svět se točí kolem šestiletého dítěte: „No, já jsem způsobil, že můj táta odešel z domova.“ To je pravda. Takže jsem si tu ránu nesl jen 55 let. A tak jsem se věnoval technice emoční svobody u jednoho praktika. Vlastně jsem ji dělal na Skype. Nebyl jsem ani tváří v tvář, doktore Mercola. Takže je to prostě – ale bylo to velmi…


Dr. Joseph Mercola:
Nemůžete získat zlepšení přes Skype. Není to prostě ideální.


Morley Robbins:
Dobře. Ne, chápu to. Naprosto souhlasím. Ale druhé sezení…


Dr. Joseph Mercola:
Já bych to zvládl za jednu návštěvu, kdybyste přišel.

Morley Robbins:
Ale byl to tak hluboký posun. A můj svět se změnil z černobílého na černobílý. Kodachrome a bylo to úžasné a stalo se to samozřejmě něčím, co jsem doporučoval do budoucna. Ale tohle je část, kterou možná nevíte: Tohle všechno se dělo v roce 1958. Představte si, že mé překvapení, když jsem narazil na práci Dr. Martense a jeho dvou kolegů – on pracoval na Tulane University se dvěma kolegy z Harvardu. V roce 1959 dělali výzkum s ceruloplazminem, jedna injekce ceruloplazminu byla podána 34 pacientům s…
schizofrenií. A jaký myslíte, že byl výsledek?


Dr. Joseph Mercola:
Dobrý, opravdu dobrý.


Morley Robbins:
Třicet z 34 pacientů se schizofrenií bylo vyléčeno jednou injekcí. Takže nám to říká, že v dynamice emočního neklidu a všech poruch chování, je dysfunkční železo a nedostatek energie. A právě jedna injekce ceruloplazminu byla tím, co stačilo, aby se tito lidé stabilizovali, což si myslím, že je opravdu silné. A teď, –


Dr. Joseph Mercola:
Jistě.


Morley Robbins:
-zjistil bych, že je to analytické jinak? Nevím. Ale byl to velmi silný moment a jsem moc rád, že jsem ho objevil až poté, co jsem se věnoval Technice emoční svobody, protože si nemyslím, že by se to ve mně tolik otřáslo, jak by se to jinak mohlo stát. Ale myslím si, že je důležité, aby si lidé uvědomili hloubku a sílu biologicky dostupné mědi, protože si nemyslím, že by lidé mohli tvrdit, že neexistují mnoho stavů, které jsou nevyzpytatelnější a iracionálnější než schizofrenie. A přitom to byla stabilizační síla pro tyto jedince již v roce 58.


Dr. Joseph Mercola:
Je to pozoruhodný příběh na mnoha úrovních. Člověk by si ale řekl: „No, pojďme si pořídit nějaký ceruloplasmin pro schizofreniky!“ No, to by bylo skvělé, ale prakticky to prostě nejde, protože není k dispozici. Takže ho nehledejte. My už jsme hledali za vás. Není k dispozici.

Pouze jako diagnostický test, takže by vás to stálo tisíce a tisíce dolarů za dávku. Takže, to bohužel nebude fungovat. Chci říct, že asi – a mnoho z těchto – ceruloplazmin je protein, ale bohudík bohužel je to
jedním z největších proteinů ve vašem těle, takže není snadné ho znovu vytvořit. Mnoho z těchto peptidů
kliničtí lékaři používají, ty se dají snadno oddělit, pokud nemáte problém s duševním vlastnictvím. Ale můžete je vytvořit v sekvenátoru proteinů, ale ceruloplasmin ne. Mohli byste, ale stálo by to stejně, prostě to nebude možné.


Morley Robbins:
Velmi, velmi náročné. Přesně tak.


Dr. Joseph Mercola:
Ano. Takže teď ten druhý bod, který jsem zapomněl zmínit, řekl jsem, že jsou dva body a já jenom
zmínil jen jeden. Ten druhý bod vašeho příběhu, který byl tak konzistentní, ta počáteční stížnost, že…
lidé přicházejí, je obvykle pacientem vnímána jako něco relativně akutního, co se právě stalo, co ji spustilo. Ale vždycky téměř v každém jednotlivém případě se to vždycky vrátí k něčemu z raného dětství.

Morley Robbins:
Aha.


Dr. Joseph Mercola:
Šest let je trochu málo. Obvykle jsem měl zkušenost s věkem do pěti let, ale je to opravdu, opravdu blízko.


Morley Robbins:
Dobře.


Dr. Joseph Mercola:
Takže tady začalo to trauma. Z nějakého důvodu je trauma z dětství věc. Ve skutečnosti, v mých
klinických zkušenostech má téměř každé autoimunitní onemocnění tuto emocionální složku. A to
bylo naprostou mantrou pro každého autoimunitního pacienta provádět EFT, protože pak se téměř
vždycky jsme našli trauma mladší než 7, 6, 5 let nebo dokonce dříve, protože nějakým způsobem
vaše dospělé dovednosti jsou devalvované a…


Morley Robbins:
To je pravda.


Dr. Joseph Mercola:
-Tato traumata se prostě masivně zhoršují. Takže bod, kde nadávka nebo pohled, dokonce i jen pohled rodiče, může být exponenciálně, řádově horší než napadení sexuálně, mnohokrát…


Morley Robbins:
Přesně tak.


Dr. Joseph Mercola:
-když jste pak starší.


Morley Robbins:
Rozhodně. Ano. Ne, velmi silné. A k tvé poznámce, vzpomínám si, co bylo opravdu traumatizující.
Když mi byly čtyři roky, šel jsem za tátou do nemocničního pokoje v [neslyšitelné 01:08:40].
Memorial Hospital a on byl v kyslíkovém stanu a vypadal opravdu děsivě. Chci říct, že jako čtyřletý,
čtyřletý jsem byl opravdu…


Dr. Joseph Mercola:
Jistě.


Morley Robbins:
-Byl jsem traumatizován.

Dr. Joseph Mercola:
Jistě.


Morley Robbins:
A to možná připravilo půdu pro to, co se stalo.

Dr. Joseph Mercola:
To mohlo být počáteční trauma, a pak ta ostatní prostě…

Morley Robbins:
Prostě z toho vyplynula.


Dr. Joseph Mercola:
-zhoršilo.


Morley Robbins:
Takže si myslím, že…

Dr. Joseph Mercola:
Takže jsem…

Morley Robbins:
-Je důležité si uvědomit, jak mocný je tento emocionální základ pro zotavení. Každý miluje prášky. Nemusí nutně rádi vypouštět železo a neradi vypouštějí své strachy. Ale právě tyto dvě věci se vždy staví do cesty plnému zotavení,

Dr. Joseph Mercola:
To je to, na co se chci zeptat. To je opravdu důležitá součást a nevzpomínám si, že byste někdy…
že byste o tom mluvil. A možná ano. Mám podezření, že ano, protože jsem nesledoval všechny vaše díly.
předchozí rozhovory. Ale podle vašich zkušeností, jaké je procento lidí se železem v krvi a nedostatkem mědi, kteří mají tento strach, tuto dysfunkci v kůře nadledvinách, která k tomu přispívá? Je to více než polovina? Je to většina? Je to pár lidí? Jaká je vaše zkušenost?


Morley Robbins:
To je skvělá otázka. Nikdy jsem o tom nepřemýšlel. Řekl bych, že je to většina. Určitě je to více než polovina. Možná tři čtvrtiny.


Dr. Joseph Mercola:
Páni. Dobře. Takže je to tam nahoře.


Morley Robbins:
Je to významný kousek skládačky. A každý, kdo má něco, co vnímá jako nedostatek železa, opět, mluvil jsem se spoustou lidí, stejně jako vím, že jsou ti, kteří to vnímají tak, že jsou chudokrevní. Když jsou chudokrevní, opravdu to působí na jejich psychiku. Znamená to, že „nejsem normální. Nejsem zdravý. Nejsem plný.“ A myslím, že se to opravdu stává zdrojem eroze jejich psychiky, důvěry v sebe sama a ve své tělo a jeho schopnost udržet je v pořádku, optimalizovat.


A tak si myslím, že je to opravdu významné procento lidí, kteří mají v anamnéze nízkou hladinu železa v krvi.

(dokončení příště)


zdroj, translation via deepl and deeps

Napsat komentář