Také si čistíte zuby jedem? Seznam škodlivých látek v konvenčních zubních pastách

z LivingTraditionally

Konvenční zubní pasty jsou plné toxických látek. Ne nadarmo se na jejich obalech píše „nepolykat“ a „v případě nezáměrného snědení obsahu (např. dítětem) ihned kontaktujte lékaře“. Nejde ale jen o pojídání zubní pasty. Vaše ústa jsou místo, odkud se mimořádně dobře vstřebávají jakékoli látky do organismu, užitečné (viz známé rozpouštění léků pod jazykem) i škodlivé. Takže zatímco si čistíte zuby, některé složky obsažené v zubní pastě vám vnikají do krevního oběhu. A před jakými toxiny obsaženými v zubní pastě bychom se tedy měli mít na pozoru?

Triclosan

Tato chemikálie ničící bakterie se dosud přidává například do zubní pasty Colgate Total, v níž zastává funkci hlavní účinné látky. Původně byl triclosan ovšem registrován jako pesticid a je prokázána jeho souvislost s rakovinným bujením a špatnou funkcí štítné žlázy. Triclosan ohrožuje i srdce.

Polyethylenglykol

Věděli jste, že polyethylenglykol (PEG) je nejběžnější plast na světě? Používá se hlavně na obaly.

Takto před ním varuje Národní institut pro bezpečnost práce a zdraví:

„Ethylenglykol se v organismu rozkládá na toxické sloučeniny. On a jeho jedovaté vedlejší produkty nejprve působí na centrální nervový systém, pak na srdce a nakonec na ledviny. Požití dostatečného množství může být smrtelné.“

Fluorid

Fluorizovaná zubní pasta poškozuje dásně. V koncentracích typických pro běžné zubní pasty (1 000 ppm) fluorid škodí dásním tím, že narušuje aktivitu enzymů a zpomaluje regenerační mechanismy dásní. Dlouhodobá konzumace fluoru, byť ve velmi malých množstvích, škodí zejména nervové soustavě. Výsledkem může být poškozený mozek, u dětí snížené IQ, také poškozená šišinka. Škody páchané fluoridem se ale neomezují jen na nervovou soustavu: jeho působením trpí i štítná žláza, trávicí trakt a kosti. Může dojít i ke vzniku rakoviny.

Podle studie, jež vyšla v Toxicology v lednu 2008 (str. 340 – 347; autoři J. Lee a kol.), je fluorid sodný cytotoxický a vyvolává zánětlivou reakci.

Surfaktanty

K těmto povrchově aktivním látkám patří např. laurylsulfát sodný; považují se za karcinogeny. Mohou též dráždit oči a pokožku, způsobovat hormonální nerovnováhu, denaturovat strukturní bílkoviny a být příčinou vzniku aftů a vředů v ústech.

Sorbitol

Označuje se i názvem glucitol. Je to v podstatě alkoholický cukr, který lidské tělo zpracovává pomalu. Ačkoli alkoholické cukry patří k oblíbeným náhradním sladidlům, je o nich známo, že způsobují trávicí potíže.

Jelikož alkoholické cukry náleží mezi cukry typu FODMAP a jsou z velké části nestravitelné, způsobují průjem, a to tak, že vtahují do tlustého střeva přebytečnou vodu. Zpracovávání těchto cukrů střevními bakteriemi rovněž vede k plynatosti. Alkoholické cukry též zhoršují vstřebávání tuku z jiných potravin.

Umělá sladidla

Všechna tato sladidla snižují pH zubního plaku a čím je prostředí v ústech kyselejší, tím více trpí zubní sklovina. Pokud ve složení pasty najdete aspartam, mějte na paměti, že je to jed spojený se vznikem celé řady onemocnění včetně mozkových nádorů.

Propylenglykol

Propylenglykol je aktivní složkou nemrznoucích směsí a funguje i jako rozpouštědlo a surfaktant. Věděli jste, že podle směrnic stanovených EPA (federálním úřadem pro ochranu životního prostředí) se s ním musí manipulovat výhradně v ochranných oblecích včetně rukavic a brýlí a že jsou též striktně stanovená pravidla jeho likvidace jako velmi nebezpečné chemikálie?

Glycerin

Podle výzkumu dr. Geralda F. Judda je nezbytně nutné vyhýbat se všem pastám obsahujícím glycerin, který zuby pokrývá jako jakýsi plastový obal a brání jim v tom, aby vstřebávaly nutriční látky a remineralizovaly se. Judd ve své knize „Zdravé zuby od narození do smrti (Good Teeth, Birth to Death) tvrdí, že po použití zubní pasty s glycerinem je nutné dvacetkrát vypláchnout ústa.

Diethanolamin

Diethanolamin (DEA) je pěnidlo, které způsobuje rakovinu jater a ledvin. DEA narušuje hormonální činnost a tvoří v organismu rakovinotvorné dusičnany.

Umělá barviva

Tato umělá barviva, zejména modré (FD&C Blue 1) a fialové (FD&C Violet 2) mohou způsobovat bolesti hlavy, astmatické a alergické reakce a dokonce i rakovinu.

 

Zdroj

Napsat komentář