Za většinu bolestí zad mohou emoce

dr. Mercola

Bolest zad je snad nejčastější zdravotní problém na celé zeměkouli. Na světě trpí bolestí spodní části zad 1 z 10 lidí a jedná se o vůbec nejfrekventovanější důvod pracovní neschopnosti. V USA se na léčbu bolestí zad vydá ročně šokujících 90 miliard dolarů. Zároveň je tento druh bolestí i nejčetnějším důvodem užívání opioidů (syntetických opiátů), které dnes zabíjejí Američany častěji než autonehody.

75 – 80 % případů se bolesti vyřeší do dvou až čtyř týdnů, ať už jsou léčeny, nebo ne, ačkoli je důležité poznamenat, že bolest zad může být i symptomem něčeho úplně jiného, včetně výdutě aorty, apendicitidy, gynekologických problémů, osteoporózy, artritidy a ledvinových kamenů, takže pokud vaše bolest zad není důsledkem úrazu nebo namožení, je vhodné navštívit lékaře.

Jen málo lidí stojí o to, aby jim někdo říkal, že jejich bolesti jsou psychického či emočního původu, ale je celkem dost důkazů, které hovoří pro.

Bolest zad – máte ji v hlavě?

Dr. John Sarno, nyní již zesnulý profesor rehabilitační medicíny, používal k léčbě pacientů se silnými bolestmi spodní části zad techniky založené na spolupráci těla a mysli. Jeho specialitou byli pacienti, kteří kvůli bolesti absolvovali operaci, ale ta jim nepomohla. To je obzvlášť problematická skupina pacientů, ale dr. Sarno u nich dosahoval až 80% úspěšnosti, a to za pomoci takových metod, jako je EFT. Nedávno vyšel v časopise Vox článek6, kde se píše o jeho nekonvenčních postupech. Nadšení pacienti se vyjadřovali takto:

„Pomocí Sarnových metod se vyléčily z chronické bolesti zad tisíce lidí včetně mě a mého manžela,“ (…) Jiný pacient uvedl: „Mé bolesti se rozhořely, kdykoli jsem byl ve stresu – když se objevil stres v práci nebo třeba nemoc v rodině. Poté, co jsem přečetl jeho knihy, problémy prakticky zmizely. Bolest se ve stresujících dobách i teď někdy vrací, ale dokážu ji odbourat duševním soustředěním… je to skoro bláznivé.“

Ačkoli jméno dr. Sarna nejspíš nezná každý, byl Sarno nejspíš nejslavnější americký specialista na bolesti zad. Do své smrti krátce před svými 94. narozeninami napsal čtyři knihy a vybudoval si pacientskou základnu čítající tisíce osob, které ho vzývaly skoro jako boha… mnoho z nich tvrdí, že je Sarno, který v podstatě prohlašoval, že bolest je jen v hlavě, úplně vyléčil.

Psychické základy bolesti

Jednou z nejkontroverznějších součástí Sarnovy teorie je tvrzení, že abnormality páteře a meziobratlových plotének nijak nesouvisí s bolestí. Sarno je označuje za „normální abnormality“, které nemají vztah k bolesti, kterou pacient pociťuje. Argumentoval mimo jiné tím, že mnoho lidí trpících silnými bolestmi žádné takové abnormality nemá, zatímco jiní, kteří je mají, nepociťují žádnou bolest.

Podle Sarna si bolest nevědomky způsobujete sami. V kostce – vaše bolest je reakce vašeho mozku na neřešený stres, hněv a strach. Když se tento druh emocí systematicky potlačuje, přesměrovává váš mozek emoční impulsy tak, že omezují tok krve do určitých částí těla, například do zad, krku či ramen, čímž dochází ke vzniku bolesti.

Tato bolest odvádí naši pozornost od hněvu, strachu či vzteku, který nechcete cítit a myslet na něj.  V podstatě funguje jako víko, které přiklopí nechtěné emoce a brání jim v tom, aby explodovaly. Vy se na tu bolest možná budete zlobit, ale nebudete muset čelit faktu, že se ve skutečnosti zlobíte na svoji ženu, děti či nejlepšího přítele nebo že nenávidíte svoji práci, případně že si v hloubi duše bolestně uvědomujete, že vás okolí zneužívá.

Jak poznamenává Sarno, ustavičná snaha dělat všechno dokonale, aby byli všichni kolem šťastní, „dohání nevědomou mysl k zuřivosti“. Pro tuto psychosomatickou bolest razil Sarno pojmenování „tenzní myoneurální syndrom“ a beze všech pochyb věřil, že se většina lidí svých bolestí může zbavit tak, že uzná její psychické kořeny.

I když pro vás nemusí být tento koncept zprvu přijatelný, i samotná jeho znalost může mít určitý léčivý účinek. Jinými slovy, pokud aspoň vezmete v úvahu možnost, že by za vaším problémem mohly stát psychické faktory, a ne fyzické, může bolest začít slábnout.

Ačkoli většina Sarnových pacientů vše zvládla bez pomoci psychiatra, lékař často doporučoval návštěvu psychoterapeuta, který by pacientovi pomohl prozkoumat potlačované emoce, nebo vedení deníku, díky němuž by se ukryté pocity mohly dostat na papír. Terapeutické psaní využívá jako primární metodu léčby bolestí zad i ortopedický chirurg dr. David Hanscom.

Dr. Sarno doporučoval svým pacientům mimo jiné toto:

Co dělat: Co nedělat:
Vraťte se k fyzické aktivitě. Neublíží vám. Nepotlačujte hněv a jiné emoce.
Mluvte se svým mozkem: říkejte mu, že už to nesnesete. Neuvažujte o sobě jako o zraněném či nemocném. Niterná přesvědčení přispívají k přetrvávající bolesti zad
Přestaňte chodit na fyzioterapii. Možná vám blokuje uzdravení. Nenechte se bolestí vystrašit. Máte sílu ji překonat.

Vědecké studie potvrzují, že za bolestí fyzickou často stojí bolest psychická

Mnoho odborníků na bolest sice se Sarnovými názory nesouhlasí, ale několik nedávno provedených studií potvrzuje, že bolest má v mnoha případech psychické základy. Například minulý rok byla provedena studie, při níž se zjistilo, že terapie založená na vnímání a vyjadřování emocí (EAET) snížila dvěma třetinám pacientům úroveň muskuloskeletální bolesti aspoň o 30 %, přičemž třetina z nich se zlepšila o celých 70 %.

Ještě aktuálnější výzkum vyšel v odborném časopise Pain („Bolest“) a týkal se léčby fibromyalgie. Podle něj je EAET účinnější než kognitivně-beaviorální terapie a obecné informování fibromyalgiků o jejich problému. Podle dalšího výzkumu jsou pocity ztuhlosti zad „ochranný percepční konstrukt“. (Odkazy na studie jsou pod původním článkem, odkaz „Zdroj“ níže.)

Všechnu bolest řídí váš mozek

Není od věci nezapomínat na to, že bolest sice může do značné míry být produktem vaší mysli, ale navzdory tomu je pořád „skutečná“. Jak upozorňuje dr. Mel Pohl, odborný asistent na katedře psychiatrie a behaviorálních věd na fakultě medicíny Nevadské univerzity, „všechnu bolest řídí váš mozek, ať už vznikne v důsledku šlápnutí na hřebík, nebo vás pořád ze záhadného bolí nějaká stará rána, která už se zdánlivě dávno zahojila – v obou případech vám nervová vlákna vysílají zprávy do mozku, který reaguje tak, že cítíte bolest.“

Akutní úraz nemusí mít žádný psychický spouštěč, ale pokud bolest přetrvává i poté, co se rána zahojila, může být ve hře emoční aspekt. Bolest vám také může v mozku „vyorat brázdy“: když vás něco bolí dlouhou dobu, roste ve vaší nervové soustavě množství neurotransmiterů způsobujících bolest a klesá vám práh bolesti. Začnete být vůči ní citlivější.

Stejně jako Sarno, Hanscom a mnozí jiní i Pohl se domnívá, že prvotní příčinou bolestí jsou emoce, které podle jeho názoru mohou až za 80 % případů.

 

Zdroj (úryvek z článku)

 

Napsat komentář