NV: „Země je laboratoř některé vyspělé civilizace,“ říká vědec z Harvardu.

článek je přístupný pouze pro abonenty v módu GOLD, děkujeme

V říjnu 2017, kdy kanadský astronom Robert Weryk učinil překvapivý objev, se odehrál jinak nijak pozoruhodný den.

Díky datům z dalekohledu Pan-STARRS1 Havajské univerzity na observatoři Haleakala na Havaji spatřil Weryk neobvyklý objekt, podlouhlý a velký přibližně jako fotbalové hřiště, který se řítil sluneční soustavou rychlostí 196 000 kilometrů za hodinu. Nejpodivnější na tom všem bylo, že se zdálo, že mírně zrychluje, tlačen neviditelnou silou, kterou se zatím nepodařilo plně vysvětlit.

Její velmi neobvyklá trajektorie způsobila, že prolétla kolem našeho Slunce, což vedlo vědce k domněnce, že tento vesmírný objekt – později nazvaný „‚Oumuamua“ neboli havajsky „zvěd“ – byl vůbec prvním návštěvníkem mimo naši sluneční soustavu, který byl přímo pozorován.

Během posledních tří let bylo učiněno nespočet pokusů o vysvětlení nebývalých vlastností ‚Oumuamua. Někteří spekulovali o tom, že se jedná o vodíkový ledovec, zatímco jiní navrhovali, že jde o putující vesmírnou skálu pokrytou vrstvou „organického protislunečního ochranného krému“.

Pro Aviho Loeba, astrofyzika a profesora přírodních věd na Harvardově univerzitě, by mohla být odpověď lákavá. Podle jeho kontroverzního tvrzení mohla být ‚Oumuamua sondou vyslanou mimozemskou civilizací – vysvětlení, které si získalo obrovskou pozornost médií a nepřekvapivě se ukázalo jako rozdělující mezi odborníky.

Ve své nové knize s názvem „Extraterrestrial: První známka inteligentního života mimo Zemi“, Loeb zkoumá svou provokativní hypotézu a na příběhu ‚Oumuamua pokládá základy mnohem většího rozhovoru: boje o to, aby byl brán vážně ve vědecké komunitě, která historicky drží hledání mimozemské inteligence na uzdě.

V rozhovoru pro časopis Futurism Loeb tvrdil, že vysvětlení vědců nedokážou vysvětlit mnohé zvláštnosti a výstřednosti ‚Oumuamua. Vědecká komunita „obhajovala něco, co jsme nikdy předtím neviděli,“ řekl.

Jedním z příkladů byla hypotéza, kterou Loeb označil za „prachového králíka“ a která předpokládala, že podivnou trajektorii ‚Oumuamua lze vysvětlit velmi nízkou hustotou.

„Problém je v tom, že si nemyslím, že by něco o velikosti fotbalového hřiště, co je prachovým králíčkem, přežilo cestu mezihvězdným prostorem trvající miliony let,“ řekl Loeb a tuto hypotézu vysál. „Chci říct, že si prostě nemyslím, že by se to dokázalo udržet pohromadě.“

Pro Loeba vědecká vysvětlení, která se snažila ‚Oumuamua vtěsnat do existujícího vědeckého rámce, prostě nedávala smysl.

„Jde o to, že nemůžete na jedné straně říct, že je to přirozené,“ tvrdil Loeb, „a pak kdykoli se to pokusíte skutečně vysvětlit pomocí přírodních procesů, přijdete na něco, co jsme nikdy předtím neviděli.“

A tak skončil u mimozemšťanů.

Základem Loebovy mimozemské teorie je, že ‚Oumuamua mohla být sluneční plachetnice vyslaná k nám z jiné hvězdné soustavy.

Zjednodušeně řečeno, sluneční neboli světelná plachta je forma pohonu kosmických lodí, která přeměňuje nízký tlak slunečního záření na pohyb. Pozemští vědci s tímto konceptem již experimentovali; v roce 2019 nezisková organizace Planetary Society vypustila plavidlo nazvané LightSail-2, které k postupnému pohonu využívá 340 čtverečních stop extrémně tenké vrstvy reflexní polyesterové fólie.

Podle Loeba by sluneční plachta poháněná světlem hvězd mohla vysvětlit nečekané zrychlení ‚Oumuamua. Pokud je pevná a nejedná se o prachového králíka, astrofyzik dospěl k závěru, že mezihvězdný návštěvník musí být také šokujícím způsobem tenký – podle jeho výpočtů možná „méně než milimetr tlustý“.

Pro astronoma byl závěr o sluneční plachtetnici sledováním „stop, stejně jako detektiv Sherlock Holmes. Když vyloučíte všechny ostatní možnosti, to, co vám zbude, musí být pravda“.

Tento závěr je přitažený za vlasy pro mnoho astronomů v oboru, kteří Loebův závěr opakovaně zpochybňovali.

Ve studii publikované v roce 2019 v časopise Nature Astronomy mezinárodní tým vědců tvrdil, že nenašel „žádné přesvědčivé důkazy, které by svědčily ve prospěch mimozemského vysvětlení“ ‚Oumuamua.

„Vlastnosti ‚Oumuamua odpovídají přirozenému původu,“ řekl tehdy agentuře Reuters astronom Matthew Knight z Marylandské univerzity, spoluautor studie, „a vysvětlení mimozemšťany je neopodstatněné.“

Jejich argumentem bylo, že ‚Oumuamua je „planetesimálou“ neboli malým fragmentem planetárního stavebního kamene, který se jen tak náhodou svezl naší hvězdnou soustavou.

Weryk, který objekt objevil jako první, neměl pro Loebovu hypotézu vlídná slova. „Upřímně řečeno, je to trochu divoká spekulace,“ řekl v roce 2018 televizi CBC.

„Myslím, že jde o pozůstatek z jiné sluneční soustavy,“ dodal Weryk. „Je to prostě něco, co na nás náhodou narazilo, a my jsme měli velké štěstí, že jsme tu noc obsluhovali dalekohled a dívali se tím směrem.“

Tato vyvrácení zřejmě jen povzbudila Loebovo pátrání po mimozemském původu ‚Oumuamua – a také ho přiměla k vášnivé výzvě vědecké komunitě, jak uvádí ve své knize, aby brala výzkum SETI vážně.

Podle Loeba jde o to, číst hvězdy s otevřenou myslí.


„Mou hlavní zásadou je skromnost,“ řekl časopisu Futurism. „Kdybychom nebyli arogantní, kdybychom byli skromní, řekli bychom, že život, tak jak ho máme, musí být běžný.“

„Z údajů družice Kepler nyní víme, že asi polovina hvězd podobných Slunci má planetu podobnou Zemi, zhruba ve stejné vzdálenosti, takže může mít kapalnou vodu a chemii života, jak ji známe,“ řekl Loeb s odkazem na „obyvatelnou zónu“ hvězdného systému, v níž by se teoreticky mohl udržet život.

„Takže víme, že kostky byly v galaxii hozeny miliardkrát,“ dodal. „A kdybychom zařídili podobné okolnosti, jaké máme na Zemi, dostali bychom podobný výsledek.“

Podle Loeba je tento jednoduchý výpočet „konzervativní, nikoliv spekulativní“, a že by to „měl být hlavní názor“. Ale návrh, že nejsme ve vesmíru sami, považuje za „okrajový názor a mainstream tvrdí, že by měl být tabu“.

„Vědecká komunita se může zabývat nějakým tématem, i když ho jiní lidé řeší způsobem, který není vědecký a nedává moc smysl,“ argumentoval Loeb.

„Takže můj názor je, že existence vědeckofantastické literatury nebo existence nepodložených zpráv o UFO by neměla toto téma vyřadit z mainstreamové diskuse,“ dodal.

Ve skutečnosti Loeb tvrdil, že je méně spekulativní než jiné oblasti studia, od studia temné hmoty až po teorie multivesmíru a strun.

„Všechny tyto hypotetické koncepce, pro které nemáme žádný základ,“ řekl. „A máte komunity stovek vědců, kteří pracují na tom, aby si navzájem udělovali ceny a vyznamenání a tak dále,“ dodal mírně posměšným tónem.
Reklama

Podle něj je odmítání uvěřit, že ve vesmíru nejsme sami, začarovaným kruhem sebenaplňujících se proroctví.

„Když si nasadíte klapky na oči, nehledáte nikoho jiného, můžete si myslet, že jste výjimeční,“ řekl.

„Jediný způsob, jak prolomit toto tabu, jak zlomit tento stav mysli, je najít důkazy pro ostatní,“ tvrdil Loeb. „Ale pokud nebudete hledat, nikdy je nenajdete,“ uzavřel kruh.

Nejhorší ze všeho je, že nedostatek finančních prostředků na výzkum SETI ve výsledku jen odrazuje „mladé lidi od vstupu do tohoto oboru“, řekl Loeb.
Reklama

Hledání života mimo Zemi tedy musí pokračovat – a Loeb má spoustu nápadů, jak na to.

Pravděpodobně nejambicióznějším plánem, na kterém se podílí, je projekt nazvaný Breakthrough Starshot, což je ověřovací projekt mezihvězdné sondy společnosti Breakthrough Initiatives, který zahrnuje vyslání armády malých světelných plachetnic zvaných Starchips až k Alfě Centauri, nejbližší hvězdné soustavě k té naší, vzdálené něco přes čtyři světelné roky.

Soustava Centauri obsahuje slibného kandidáta na planetu Proxima b, která je velmi podobná Zemi.

Čtyři světelné roky možná na papíře nezní jako mnoho, ale vzdálenosti, které by plachetnice musely překonat, jsou obrovské. Namísto využití slunečního záření ze Slunce projekt zkoumá, zda může tyto sondy vystřelit extrémně výkonný laser odsud ze Země, který by jim poskytl dostatečné urychlení.

Je to úsilí, které zahrnuje téměř nepřekonatelné překážky. Loeb si vlastně není jistý, zda se projekt Starshot uskuteční ještě za jeho života – a Breakthrough Initiatives odhaduje, že by mohlo trvat 20 let, než by mise po startu dosáhla Alfa Centauri.

„Ale myslím, že to jako civilizace musíme udělat,“ řekl Loeb v rozhovoru pro Futurism. „Musíme se vydat tímto směrem a zvážit, jak navštívit jiné hvězdy, protože v současné době jsou všechna naše vejce v jednom košíku tady na Zemi a nemůžeme ignorovat riziko z katastrofy.“

Poznámka redakce 2/8/2021: V tomto článku byl původně chybně uveden název observatoře, která hvězdu ‚Oumuamua poprvé pozorovala. Byl aktualizován.

zdroj, deepL and deepS

Napsat komentář